Zamknij
REKLAMA

Akt nadania statusu miasta Sochocinowi oficjalnie wręczony przez premiera

13:46, 29.12.2020 | info Kamil Wojciechowski/UG Sochocin
Skomentuj Za 'Polsat News'
REKLAMA

Sochocin po 152 latach powróci na administracyjną mapę Mazowsza jako miasto. We wtorek, 29 grudnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wójt gminy Sochocin Jerzy Ryziński (od 1 stycznia już burmistrz) odebrał akt nadania statusu miasta z rąk premiera Mateusza Morawieckiego.

Przypomnijmy, że blisko dwutysięczny dzisiaj Sochocin posiadał prawa miejskie w latach 1385–1869, czyli przez prawie pięć wieków, a utracił je w wyniku represji władz carskich po upadku Powstania Styczniowego. Była to kara za udział w niepodległościowym zrywie. Miastem stanie się ponownie 1 stycznia 2021 r.

- Sprawiedliwości dziejowej staje się zadość. Nadanie praw miejskich jest niewątpliwie historyczną chwilą, która z pewnością zostanie zapamiętana na długie lata. W naszym przypadku jest to właściwie reaktywowanie, przywrócenie tych praw. Jestem bardzo dumny, że po 152 latach Sochocin wraca jako miasto na mapę administracyjną Polski. Mam nadzieję, że już nikt nam nigdy nie odbierze statusu miasta, nie pozbawi nas tego przywileju, bo to jest przywilej, że jest się miastem. Uważam, że jest to inwestycja na przyszłość dla kolejnych pokoleń i bardzo się cieszę, że ten dzień w końcu nadszedł. Dzisiejszy dzień to także zwieńczenie wielu wysiłków i starań wielu osób. Dla mieszkańców to powrót do historii i korzeni – mówi przyszły burmistrz miasta i gminy Sochocin Jerzy Ryziński.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 lipca 2020 roku, status miasta od 1 stycznia 2021 r. zyska w sumie 10 miejscowości. Oprócz Sochocina, będą to: Kamieniec Ząbkowicki, Goraj, Kamionka, Solec nad Wisłą, Wiskitki, Dubiecko, Wodzisław, Budzyń oraz Koźminek.

"Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii, bo w kilku przypadkach (...) jest to przywrócenie praw miejskich odebranych jeszcze po Powstaniu Styczniowym ukazem carskim, dlatego, że Polacy walczyli o niepodległość. A więc jest to akt sprawiedliwości dziejowej" - mówił podczas wtorkowego wydarzenia szef rządu Mateusz Morawiecki. Jak dodał, cieszy się, że wraz ze zmianą i nadaniem statusu miasta "nadany zostanie pewien impuls rozwojowy". 

Premier życzył włodarzom miejscowości i mieszkańcom, żeby w nowe dziesięciolecie te 10 miejscowości, które stają się miastami, weszły z "impetem, odwagą, optymizmem i rzeczywiście wykorzystały to jako swój nowy impuls rozwojowy". "Jestem przekonany, że wraz z nadaniem praw miejskich przyjdą też nowe inwestycje, w związku z tym też lepsze perspektywy dla mieszkańców (...). Jestem przekonany, że to nadanie praw miejskich przyczyni się (...) do lepszego rozwoju" - powiedział Morawiecki. [za PAP]

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez radę gminy. Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść również wymierne korzyści, np. zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Dzięki zmianom, które wejdą w życie 1 stycznia, Sochocin będzie czwartym miastem w powiecie płońskim i 92. na mapie województwa mazowieckiego, zaś Polska będzie państwem z 954 miastami.

(info Kamil Wojciechowski/UG Sochocin)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

BąbalakWarka BąbalakWarka

4 0

Na siłę z wioski robią miasto. Niech pomieszkają i pójdą do lokalnych przedsiębiorców pracować lub pobliskich zakładów, wtedy poznają smak prawdziwego życia w "mieście". 08:46, 30.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bubobubo

2 0

Chciałem pogratulować ale i przypomnieć że ta biedna jak mysz kościelna gmina bardzo mało inwestuje w mieszkańców. Przypominam o najdroższych w powiecie śmieciach, o rondzie które buduje się od ''4 wójtów'' o stanie dróg. 06:34, 31.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%