Zamknij
REKLAMA

Pobłogosławiona przez papieża Franciszka korona założona na obraz Matki Bożej Smardzewskiej [FOTO]

17:35, 15.08.2019 | DT
Skomentuj
Setki wiernych z różnych parafii diecezji płockiej odwiedziły 15 sierpnia Smardzewo na uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej [Foto: DT]
REKLAMA

Można by rzec, że w świąteczny czwartek wszystkie drogi prowadziły do Smardzewa, wsi pod Sochocinem, gdzie mieści się kościół ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Nieprzebrane tłumy towarzyszyły dziś w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jednemu z najważniejszych wydarzeń w historii tamtejszej parafii i lokalnej wspólnoty - koronacji obrazu Matki Bożej. 

15 sierpnia 2011 r. biskup płocki Piotr Libera ustanowił kościół w Smardzewie Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Po ośmiu latach od tego wydarzenia, na prośbę proboszcza ks. kan. Henryka Dymka i zasięgnięciu opinii kompetentnych gremiów, podjął on decyzję o papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Smardzewskiej. 

Dwaj proboszczowie: wspomniany ks. Henryk Dymek ze Smardzewa oraz ks. Czesław Stolarczyk z sąsiedniej parafii w Sochocinie wraz z parafialnymi delegacjami uczestniczyli w maju ubiegłego roku w pielgrzymce do Watykanu. Wzięli oni udział w audiencji, podczas której papież Franciszek pobłogosławił koronę przygotowaną do koronacji obrazu Matki Bożej Smardzewskiej. - To bardzo podniosłe wydarzenie dla społeczności smardzewskiej. Już od kilku lat przygotowujemy się do koronacji obrazu na prawie papieskim. To proces, który swój finał będzie miał 15 sierpnia 2019 roku - mówił nam wówczas ks. Henryk Dymek, proboszcz Parafii pw. św. Stanisława Kostki w Smardzewie. 

Nadszedł oczekiwany dzień. Mszy św. koronacyjnej, która rozpoczęła się w samo południe na placu przed kościołem, przewodniczył abp Józef Michalik (na zdjęciu poniżej - red.), były wieloletni metropolita przemyski i były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Towarzyszyli mu biskupi z Płocka: biskup senior Roman Marcinkowski i biskup pomocniczy Mirosław Milewski. Do udziału w uroczystości zaproszono wszystkich diecezjan: kapłanów, osoby życia konsekrowanego, świeckich wiernych, szczególnie członków Kół Żywego Różańca. Nie zabrakło lokalnych samorządowców. 

Arcybiskup Józef Michalik w swej homilii mówił m.in.: - Ta korona jest owocem wiary (...). Do sanktuarium przychodzimy, aby odnaleźć siebie, aby odrodzić się wewnętrznie, żeby oddać nasze słabości oraz grzechy i poprosić o ich przebaczenie. Warto odejść od tego obrazu umocnionym, z przekonaniem, że nie jesteśmy sami, że Bóg jest z nami. Tu, w tych małych sanktuariach dokona się odrodzenie narodu. Jeśli wrócimy do naszych domów, opierajmy się na dłoni maryjnej (...). W kazaniu hierarchy nie zabrakło wątków odnoszących się do aktualnych wydarzeń krajowych, skoncentrowanych na środowiskach LGBT. - Przepuszczono wielki atak na Kościół, Polskę, pobożność ludową i prawa natury. Odpowiedzialność rodziców za wychowanie swoich dzieci musi się ożywić - dodawał abp Michalik, kontynuując: - Dziś próbuje się uderzyć w księży niemoralnością. Na tysiące znajdzie się jeden - nad czym Kościół bolał i boleje od wieków - odnosił się lakonicznie do kwestii pedofilii wśród duchownych. Krytykował on m.in. propozycje wprowadzenia wczesnoszkolnej edukacji seksualnej, podkreślał fakt rozpadających się małżeństw, rodzin. Zachwalał z kolei toruńskie media. Dwukrotnie rozległy się nieśmiałe brawa... 

Obraz Matki Bożej otrzymał koronę (srebrny, pozłacany i ozdobiony kamieniami diadem), którą 23 maja 2018 r. podczas audiencji generalnej pobłogosławił papież Franciszek [Foto: D. Turowiecki]

Głównym punktem liturgii była papieska koronacja obrazu Matki Bożej, znajdującego się na ołtarzu smardzewskiej świątyni. - Koronacje obrazów maryjnych to przejaw czci dla Matki Najświętszej i Dzieciątka Jezus. Koronowane mogą być tylko obrazy łaskami słynące w miejscach będących ośrodkami kultu liturgicznego. Koronacja jest duchowym aktem uwielbienia Maryi - powiedział gospodarz uroczystości ks. Henryk Dymek.   

Dodajemy, że Sanktuarium w Smardzewie jest siódmym sanktuarium Maryjnym w diecezji płockiej z wizerunkiem koronowanym tzw. koroną papieską. 

Więcej zdjęć z czwartkowego wydarzenia w Smardzewie publikujemy poniżej.  

(DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

OooOoo

17 15

Ciemny ludzie... 07:19, 16.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SpadajSpadaj

4 11

Spadaj karykaturo człowieka. 16:39, 16.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KK

3 1

Twój bug cię ocali 22:22, 16.08.2019


Stop hipokryzjiStop hipokryzji

7 5

Szkoda ludzi...ale kasa gdzie trzeba plynie 08:25, 17.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

YetiYeti

9 4

Czarna sekta się bawi 15:34, 17.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

5 2

Abp grzmiał z ambony o tym, że dzieci w szkołach będą słyszeć takie słowa jak masturbacja, seks itp... a na uroczystości mnóstwo małoletnich... dobrze, ze dzieci nie słuchają kazań, a może jednak w ich główkach zostały te "brzydkie" słowa?? 23:50, 19.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA