Zamknij

Dofinansowanie na zabytki, pracownie informatyczne i językowe dla parafii i gmin z powiatu płońskiego

14:35, 11.10.2019 RED/mazovia.pl Aktualizacja: 09:21, 14.10.2019
Skomentuj Kościół pw. Zwiastowania NMP w Czerwińsku, również z dofinansowaniem przeznaczobnym na odnowienie głównego ołtarza [Foto: Redakcja/Archiwum] Kościół pw. Zwiastowania NMP w Czerwińsku, również z dofinansowaniem przeznaczobnym na odnowienie głównego ołtarza [Foto: Redakcja/Archiwum]

W ciechanowskim ratuszu odbyło się dziś podpisanie umów przedstawicieli dwóch parafii i siedmiu gmin z powiatu płońskiego z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem, na mocy których otrzymają one dofinansowania na łączną kwotę ponad pół miliona złotych. 

Samorząd Województwa Mazowieckiego na działania w obszarze prac remontowych i konserwatorskich zabytków z subregionu ciechanowskiego, a także dofinansowania i modernizacji pracowni informatycznych i językowych przeznaczył ponad 1,7 mln złotych. Dodatkowo odnowione zabytki otrzymają certyfikat „Cenny Zabytek”, który przyznaje się obiektom mającym wyjątkowe znaczenie historyczne, kulturalna i architektoniczne dla regionu.

- Od lat dbamy o nasze mazowieckie zabytki. Dzięki środkom z budżetu Mazowsza udało się wiele z nich odrestaurować. To często były obiekty, które nie mogły już dłużej czekać. Potrzebne były pilne prace remontowe czy konserwatorskie. I na takie m.in. przedsięwzięcia przekazujemy wsparcie. Od tego roku wyróżniamy te obiekty, które otrzymały od nas pomoc certyfikatem – Cenny Zabytek Mazowsza. To pewnego rodzaju znak jakości i sygnał dla odwiedzającego, że ma do czynienia z zabytkiem wyjątkowym – powiedział marszałek Adam Struzik. 

Z powiatu płońskiego dofinansowania w wysokości 90 tysięcy złotych otrzymały Parafia Rzymskokatolicka pw. Zwiastowania NMP w Czerwińsku na realizację zadania „Prace konserwatorskie i restauratorskie przy ołtarzu głównym w Kościele pw. Zwiastowania NMP w Czerwińsku - etap II” oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Archanioła w Kucicach na realizację zadania „Kucice, kościół św. Trójcy - remont dachu wraz z wymianą więźby dachowej (III etap)”. 

Pieniądze trafiły również do gmin, które w szkołach na swoim terenie chciały zmodernizować już istniejące, lub utworzyć zupełnie nowe pracownie informatyczne i językowe. Beneficjentami dofinansowania zostało aż 7 gmin z powiatu płońskiego. I tak, gmina Dzierzążnia otrzymała 46,5 tys. zł na utworzenie nowej pracowni językowej, gmina Sochocin 47 tys. na utworzenie nowej pracowni językowej w szkole podstawowej (na zdjęciu poniżej z marszałkiem Struzikiem wójt sochocińskiej gminy Jerzy Ryziński/foto: UG Sochocin), gmina Joniec 38 tys. na modernizację pracowni informatycznej w Szkole Podstawowej w Jońcu, gmina Załuski 48,5 tysiąca na utworzenie nowej pracowni informatycznej w Szkole Podstawowej w Stróżewie, gmina Baboszewo 48,5 tys. na nowoczesną pracownię informatyczną, gmina Nowe Miasto 46,5 tys. na modernizację pracowni informatycznej w Zespole Szkół w Nowym Mieście i gmina Raciąż 46,5 tys. na utworzenie nowej pracowni informatycznej w Szkole Podstawowej w Krajkowie. 

- Ten program stworzyliśmy z myślą o naszych najmłodszych mieszkańcach. Chcemy, aby dzieci i młodzież miały dostęp do nowoczesnych rozwiązań, mogły się uczyć korzystając z często innowacyjnych pomocy dydaktycznych. Świat idzie do przodu i cały czas się zmienia. Kiedyś do nauki wystarczyły zeszyt, książka i ołówek, dziś oczekiwania młodych są zupełnie inne. Niestety z uwagi na ograniczone fundusze, nie każda szkoła może sobie pozwolić na stworzenie pracowni na miarę XXI wieku – ocenił Marszałek Struzik. 

(RED/mazovia.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%