Zamknij
REKLAMA

Sprawdźcie, jakim inwestycjom przyznano dofinansowanie w Waszych gminach

20:33, 11.07.2019 | DT
REKLAMA
Skomentuj
Nadszedł czas podpisywania umów z Zarządem Województwa Mazowieckiego. Na pierwszym planie wójt gminy Raciąż - Zbigniew Sadowski [Foto: Dawid Turowiecki]

Zarząd Województwa Mazowieckiego rozdysponował fundusze z nadwyżki budżetowej na inwestycje ważne dla mieszkańców małych wspólnot, jakimi są gminy. Z budżetu Mazowsza popłynie do naszych samorządów blisko 900 tys. zł. W czwartek z wicemarszałkiem spotkali się wójtowie, gminni skarbnicy oraz sołtysi. Mieszkańcy gmin naszego powiatu w wykazie zadań powinni znaleźć punkt, który może ich szczególnie zainteresować.   

Mazowieckie programy wsparcia rozstrzygnięto po raz drugi. Tym razem gminy mogły złożyć maksymalnie 5 wniosków na kwotę 50 tys. zł, po 10 dla jednego projektu danego sołectwa. Zadania to oddolne inicjatywy sołtysów, rad sołeckich, mieszkańców naszych małych ojczyzn, realizowane we współpracy z samorządem gminnym i wojewódzkim.   

- Ci co są aktywni niech składają wnioski i niech dostają te pieniądze, kto nie jest aktywny - trudno - niech stoi z boku i patrzy jak to się robi - przyznawał wicemarszałek Wiesław Raboszuk. - Ten instrument może nie jest do końca ważny z powodu tych pieniędzy, a bardziej chodzi o to by wspólnie działać w konkretnym celu. To pokazuje, że ludzie zaangażowani w działalność sołectw, potrafią się integrować, rozmawiać i dyskutować, może czasami się nawet kłócą, co jest dla ich wsi najważniejsze - dodawał Raboszuk. 

W czwartek w siedzibie Urzędu Gminy w Płońsku beneficjenci podpisali umowy na wsparcie dla sołectw, dla OSP (piszemy o tym w oddzielnym materiale), na modernizację i budowę obiektów sportowych oraz na ochronę środowiska. 

Co do aktywizacji sołectw, to w powiecie płońskim wsparcie z samorządu województwa otrzymało 38 sołectw z 9 gmin.  

Gmina Joniec otrzyma fundusze dla czterech sołectw na: utworzenie miejsc integracji społecznej w Józefowie (4 650 zł), w sołectwie Popielżyn-Zawady (4 650 zł) i w Starej Wronie (4 150 zł) oraz wyposażenie i modernizację obiektu użyteczności publicznej w sołectwie Omięciny (10 tys. zł). 

Z kolei gmina Baboszewo po 10 tys. zł otrzyma na pięć projektów: wyposażenie placu zabaw i siłowni zewnętrznej w sołectwie Pieńki Rzewińskie oraz Sarbiewo, wyposażenie placu zabaw we wsi Cywiny Dynguny i Jarocin oraz zakup maszyn do pielęgnacji i utrzymania stadionu, jak i terenów zielonych w samym Baboszewie. 

Podobnie gmina Naruszewo - tu również dofinansowanie po 10 tys. zł przyznano dla 5 sołectw. Chodzi o budowę ogólnodostępnego placu zabaw w Naruszewie, oczyszczenia stawu w Radzyminie, rozbudowę siłowni plenerowej w Nacpolsku wraz z wykonaniem oświetlenia, budowę przyłącza wodociągowego oraz zbiornik bezodpływowego na nieczystości do świetlicy w Postróżu i zakup sprzętu do nowo budowanej świetlicy w Zaborowie. 

Na terenie gminy Dzierzążnia zostaną zrealizowane trzy projekty, po 10 tys. zł każdy: adaptacja pomieszczenia dla spotkań lokalnej społeczności w Sieklukach, budowa placu  przed budynkiem świetlicy w sołectwie Starczewo Wielkie, jak również zakup instrumentów muzycznych dla orkiestry ze Skołatowa, wchodzącej w skład sołectwa Pluskocin. 

''Maksa" wykorzysta gmina Czerwińsk. Projekty dotyczą modernizacji świetlicy w Miączynie, strażnicy OSP wraz ze świetlicą w Starym Radzikowie, zagospodarowanie przestrzeni publicznej przy nabrzeżu wiślanym w samym Czerwińsku, doposażenie placu zabaw w miejscowości Sielec oraz modernizacja świetlicy w Janikowie. 

Gmina Płońsk również zrealizuje 5 projektów za 10 tys. zł, tj.: poprawa dostępu do infrastruktury socjalnej poprzez wyposażenie świetlicy w Szerominku, zakup i montaż wiat stadionowych dla zawodników rezerwowych w Słoszewie, remont szatni dla piłkarzy przy boisku w Arcelinie wraz z zagospodarowaniem terenu, wyposażenie strażnicy OSP w Krępicy plus wyposażenie świetlicy w Cempkowie. 

Pięć zadań będzie mogła dofinansować gmina Raciąż: remont pomieszczeń w budynku OSP w Krajkowie, ogrodzenie i utwardzenie placu przy OSP Kaczorowy, remont pomieszczeń w budynku gminnym w Koziebrodach pod potrzeby miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, remont lokalu wraz ze zbiornikiem szamba szczelnego w budynku OSP w Kodłutowie pod potrzeby tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich i wykonanie ogrodzenia oraz wyrównanie terenu, nawiezienie ziemi pod zagospodarowanie zieleni we wsi Cieciersk.  

Gmina Załuski również weszła w pięć projektów na kwotę 50 tys. zł. Chodzi o zakup i montaż oświetlenia ulicznego z zasilaniem fotowoltaicznym i hybrydą wiatrową w Zdunowie, budowę boiska do siatkówki plażowej w Kamienicy i Stróżewie, rozbudowę strefy rekreacyjno-sportowej w Załuskach oraz zakup strojów ludowych łowickich dla zespołu Stróżewiacy. 

Do gminy Nowe Miasto trafi 10 tys. zł na zagospodarowanie przestrzeni publicznej - Wesoły Krasnal w Szczawinie.  

[ZT]4104[/ZT]

W ramach programu wspierającego infrastrukturę sportową dotację otrzyma miasto Płońsk (95 250,00 zł na Jordanek, o tym w oddzielnym materiale), miasto Raciąż na remont hali sportowej (120 tys. zł) oraz gmina Płońsk - modernizacja boiska piłkarskiego w Jeżewie (95 250,00 zł).

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza to pilotażowy program samorządu województwa mazowieckiego, którego celem jest polepszenie jakości powietrza na Mazowszu. Tu dofinansowanie obejmie cztery samorządy. Gmina Nowe Miasto dostanie 18 240,00 zł na projekt czyste powietrze w gminnych placówkach oświatowych, gmina Baboszewo 7,5 tys. zł na zakup i instalację systemu do informowania o jakości powietrza w gminie, miasto Raciąż 35 400,00 zł na dokumentację projewktowo-kosztorysową parków miejskich wraz z częściowym wykonaniem nowych nasadzeń drzew. W grupie tej jest też miasto Płońsk z dofinansowaniem rzędu 200 tys. zł na projekt rewitalizacji terenów zieleni w ogródku Jordanowskim, o czym informujemy w oddzielnym materiale.  

O programie wsparcia dla gminnych OSP także pisaliśmy w odrębnym artykule.  

[ZT]4105[/ZT]

(DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

cdcd

3 0

rozdawnictwa. Wybory za pasem! 08:34, 12.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

miszkamiszka

1 0

więcej parkingów potrzeba i jakieś atrakcje dla dorosłych 09:02, 12.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone