Stołeczna placówka znajduje się w gronie 15 ośrodków w całym kraju, które w ramach pilotażowego programu KOS-BAR kompleksowo leczą osoby chorujące na otyłość olbrzymią. Projekt jest finansowany przez NFZ m.in. z tzw. opłaty cukrowej.
W Polsce rośnie liczba osób chorujących na otyłość oraz rosną koszty leczenia powikłań tej choroby tj. cukrzyca czy nadciśnienie. Program KOS BAR jest pierwszym projektem, który ma zmienić tę rzeczywistość i ukierunkować na leczenie przyczyn samej otyłości, a nie tylko powikłań tej choroby. Projekt zakłada, że pacjent leczony z powodu otyłości olbrzymiej otrzyma kompleksową opiekę w ośrodku koordynującym przed, jak i po operacji bariatrycznej. Szacuje się, że w ramach pilotażu opieką zostanie objętych co najmniej 3 tys. dorosłych pacjentów w całej Polsce. Wartość pilotażu KOS-BAR, w zależności od liczby osób włączonych do programu, wyniesie co najmniej 71 mln zł.
– Jak alarmują specjaliści, nadwagę w Polsce stwierdza się u trzech na pięciu mężczyzn i niemal u połowy kobiet, a 21 proc. Polek i 28 proc. Polaków choruje na otyłość. Szpital Czerniakowski to jedyny szpital samorządowy w Warszawie, który zajmuje się kompleksowym leczeniem choroby otyłościowej w blisko dwumilionowym mieście - od 2021 r. działa tu Warszawskie Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatryczne - wielospecjalistyczny ośrodek prowadzący kompleksową diagnostykę i leczenie chorych na otyłość – wyjaśnia Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej polityki zdrowotnej.
Szpital Czerniakowski posiada akredytację w Ogólnopolskim Programie Certyfikacji i Akredytacji Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością (PTBO), a lekarze zajmujący się leczeniem tej grupy chorych posiadają certyfikaty PTBO.
Jak podkreśla wiceprezydent Renata Kaznowska, potrzeby społeczne w zakresie leczenia chorych na otyłość są ogromne, bo ich liczba gwałtownie rośnie, również z powodu pandemii COVID-19.
[ZT]9828[/ZT]
W grudniu 2021 r. Szpital Czerniakowski podpisał umowę z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia na realizację pilotażowego programu opieki nad pacjentami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR.
Środki na program zostaną przekazane m.in. z tzw. podatku cukrowego, której zasadnicza część ma być przeznaczona przez NFZ na profilaktykę i leczenie otyłości oraz jej powikłań.
Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania m.in. na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, obturacyjny bezdech senny, chorobę niedokrwienną serca, chorobę zwyrodnieniową stawów, depresję oraz sprzyjają rozwojowi niektórych typów nowotworów i podwyższają ryzyko zgonu.
Model opieki w ramach programu KOS-BAR obejmuje kwalifikację do programu pilotażowego, opiekę związaną z przygotowaniem pacjenta do zabiegu bariatrycznego, kwalifikację do tej operacji, leczenie zabiegowe dobrane indywidulane dla każdego pacjenta, bariatryczną opiekę specjalistyczną (monitorowanie) w okresie 12 miesięcy od dnia wypisu chorego ze szpitala.
– W naszej placówce osoby z nadwagą i chorujące na otyłość mają możliwość leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i są objęte kompleksową opieką specjalistów Szpitala Czerniakowskiego w oddziałach m.in.: chirurgii ogólnej, anestezjologii, chorób wewnętrznych z pododdziałem endokrynologiczno-diabetologicznym, otolaryngologii z pododdziałem zburzeń oddychania podczas snu, ortopedii, okulistyki, poradni chorób metabolicznych, zakładu rehabilitacji i fizjoterapii - mówi lek. Paweł Obermeyer, prezes zarządu Szpitala Czerniakowskiego.
– Leczymy osoby z najbardziej zaawansowanymi postaciami choroby otyłościowej, które kwalifikują się do operacji bariatrycznej, jak również chorych na otyłość, u których może być stosowane leczenie zachowawcze - podkreśla dr hab. Mariusz Wyleżoł, kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej i koordynator procesu leczenia w programie pilotażowym KOS-BAR, realizowanym w Szpitalu Czerniakowskim. – Do tej pory do programu KOS BAR włączyliśmy ponad 70 chorych, tygodniowo udzielamy ok. 60-70 porad specjalistycznych, a kilkunastu pacjentów jest rehabilitowanych. Chorzy wymagający diagnostyki i leczenia szpitalnego są kierowani do hospitalizacji (kilku chorych tygodniowo) – dodaje dr Mariusz Wyleżoł.
Leczenie chirurgiczne chorych na otyłość wydłuża ich życie w wyniku ustępowania powikłań otyłości i redukcji masy ciała oraz poprawia jego jakość.
W celu kwalifikacji do programu KOS-BAR pacjent powinien uzyskać skierowanie, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, z rozpoznaniem ICD-10: E 66.0: „Otyłość spowodowana nadmierną podażą energii”. Skierowanie należy dostarczyć do rejestracji Przychodni Specjalistycznej (wejście od ulicy Górskiej 18), w dni powszednie, w godzinach od 7:30 do 18:00.
Kontakt dla pacjentów pod tel.: +48 514 869 490,
mail: [email protected]
szpitalczerniakowski.waw.pl
Stało się20:13, 24.03.2022
Skorzystała Stolicą. To co miało być w Płońsku jest w Warszawie. Niech teraz tyłki niektórym rosną. Władze Powiatu nie chciały diety i leczenia chorób cywilizacji. Warszawiacy zadowoleni i super.
Dobry pomysł20:17, 24.03.2022
Jak kogoś nie chcą to realizuje swoje pomysły w innych miastach. Szkoda, że mądrzy ludzie muszą opuszczać Płońsk.
Super15:53, 25.03.2022
Szkoda, że w Płońsku nie ma takich inicjatyw. Tylko drogi budują. Kończy się gwarancja i ponownie budują to samo.
Kolega.20:07, 25.03.2022
Brawo Paweł Obermajer. Szkoda, że nie w Płońsku.
Świetny pomysł02:22, 26.03.2022
Fajnie, że udało się. Ten plan miał być realizowany w Płońsku. Niestety Powiat miał inną wizję funkcjonowania.
A14:40, 26.03.2022
w Płońsku - dyrektorzy z nadania i nic się nie dzieje, szpital w coraz gorszym stanie, działki sprzedane. A tak na marginesie, co się stało z pieniędzmi ze sprzedaży?
Hit13:03, 27.03.2022
O tam. Nasadzenia na rondzie zrobione i po kasie. Reszta dla starszej Pani od projektów. Przecież ogarnąć musi się.
Bob13:10, 27.03.2022
Takich inicjatyw niestety brakuje w Płońsku.
ja21:42, 29.03.2022
Odezwało się na forum etatowe towarzystwo wzajemnej adoracji
Psiapsiółki14:27, 30.03.2022
krew zalewa, że dr Obermayer z powodzeniem propaguje program, który w Płońsku władze powiatowe odrzuciły z hukiem...
ja19:39, 30.03.2022
Many, many, many...
Funkcjonariusze CBA w Płońsku
Miliony idą na pomoc, a potem się dziwi jeden z drugim, że kombinatorów mamy w Płońsku.
Tylko PGK
07:02, 2025-05-17
Funkcjonariusze CBA w Płońsku
Ciekawe czy ktoś wprost powie jak wołają na Pana A. Ci co startują w przetargach. Dlaczego jest taka cisza. Przeciez wszyscy radni znają ta ksywę i nic z tym nie robia
Obywatel 78
23:01, 2025-05-16
Funkcjonariusze CBA w Płońsku
Warto sprawdzić pozostałe spółki miejskie i możliwe przekręty w projektach finansowanych z publicznych pieniędzy.
Do cba
19:59, 2025-05-16
Czy w rynku powinien być przystanek autobusowy?
Jest rok 2025, i nic się nie zmieniło. Trasy autobusów nie są dostosowane do potrzeb mieszkańców. Czemu miała więc służyć ta ankieta?
Trochę długo
19:37, 2025-05-16
2 3
tym suchym, zczezniałym ze złości i posiadanego jadu-nie potrzeba, to o innych nie myślą.