W ubiegłym roku w jednej z miejscowości w gminie Baboszewo prowadzący program „Misja Skarb” dokonali nie lada odkrycia, znajdując szczątki amerykańskiego bombowca. Kilka dni temu poszukiwacze historycznych artefaktów ponowni zawitali na te tereny. I jak relacjonuje nam jeden z członków ekipy programu – szykuje się bardzo spektakularne znalezisko!
„Misja Skarb” to autorski program stacji Fokus TV, którego swoistymi gospodarzami są Michał Antczak „Kiler”, Dawid Stec „Prospektor” i Łukasz Cichy „Cichy”. Pasjonaci historii specjalizują się w odnajdywaniu różnorakich pamiątek historycznych, pochodzących z różnych okresów.
W sierpniu ubiegłego roku ekipa programu gościła w okolicach Baboszewa by rozwikłać zagadkę alianckiego samolotu, który rozbił się w bliżej nieokreślonym miejscu podczas II wojny światowej. Po wysłuchaniu relacji świadków i mieszkańców, którzy słyszeli opowieści o maszynie od swoich rodziców czy dziadków, ostatecznie ustalono, że samolot rozbił się w miejscowości Kiełki. Po badaniach przy pomocy wykrywaczy metalu i pracach ziemnych ujawniono wiele szczątków i elementów wyposażenia, jak się potem okazało, amerykańskiego samolotu Douglas DB-7. Wykopano m.in. fragment karabinu maszynowego M2, elementy konstrukcji czy fragment silnika. Ujawniono także szczątki załogi oraz ich rzeczy osobiste – zegarek amerykańskiej produkcji czy scyzoryk.
Ekipa programu 'Misja Skarb' w trakcie prac wykopaliskowych na terenie gminy Baboszewo w roku ubiegłym
Tym razem twórcy programu, przy pomocy lokalnych pasjonatów Andrzeja i Jana Mossakowskich oraz wójta gminy Baboszewo Bogdana Pietruszewskiego, będą badać kolejne ciekawe wątki historyczne. Jednym z nich jest postać Józefa Konopki – komendanta baboszewskiej żandarmerii podczas hitlerowskiej okupacji. Niemiec został skierowany na północne Mazowsze z Mazur, dlatego bardzo dobrze porozumiewał się w naszym języku. Konopka niechlubną sławę zyskał ze względu na swoje okrucieństwo wobec okolicznych mieszkańców. Z jego rąk życie straciło 18 osób. Według informacji, jakie posiadają poszukiwacze z programu „Misja Skarb”, Konopka ukrył coś na terenie placu przy kościele w Baboszewie.
O szczegóły zapytaliśmy jednego z członków ekipy programu stacji Fokus TV, Michała Antczaka, – Niestety, nie mogę zbyt dużo powiedzieć, ale wygląda na to, że będziemy jeszcze raz przyjeżdżać w te okolice, bo mamy bardzo ciekawe tropy. Będę one trochę trudne do zrealizowania ze względu na procedury, m.in. ze względu na sanepid. Byliśmy nie tylko w Baboszewie, ale też w okolicach Sarbiewa – w Ćwiklinie i Dłużniewie. Na pytanie, czy ekipa wykopała coś ciekawego, „Kiler” odpowiedział, że i owszem, jednak do kontynuowania badań potrzebne są pozwolenia na badania archeologiczne. - Możliwe, że będziemy mieli bardzo spektakularne znalezisko. Bardzo, bardzo spektakularne… Odkrycia są, ale, żeby były jeszcze bardziej spektakularne musimy wrócić do Płońska – zakończył nasz rozmówca.
Na temat wizyty ekipy z „Misji Skarb” porozmawialiśmy także z wójtem gminy Baboszewo, który zdradził, że poszukiwacze zajmowali się m.in. poszukiwaniem miejsca, gdzie znajdował się dwór księdza Macieja Sarbiewskiego – światowej sławy poety neołacińskiego.
Wójt mówił również o kwestii wspomnianego wyżej hitlerowca Konopki, nazwanego potocznie katem Baboszewa. – Może oficjalnie to miano nie zostało do niego przyklejone, ale tak należy to potraktować. To osoba, która zabiła 18 cywilów, strzelając m.in. człowiekowi w plecy i jego kwestiami chcieliśmy zająć się i w dużej mierze to się udało.
Bogdan Pietruszewski przyznaje, że program może być elementem promocji zarówno dla gminy, jak i dla całego północnego Mazowsza. - Myślę, że dzięki temu ludzie wreszcie dowiedzą się o Sarbiewskim – człowieku, który był największym pisarzem epoki baroku, tylko że my się o nim nie uczyliśmy, bo pisał po łacinie, ale to przecież Sarbiewski jest zdobywcą Lauru Papieskiego, który jest równoznaczny z dzisiejszą nagrodą Nobla […] Na Uniwersytecie Wileńskim mamy salę wykładową Sarbiewskiego, Plac Sarbiewskiego, a w Polsce mało kto o nim słyszał, choć jest to artysta, który powinien być traktowany na równi z największymi pisarzami danej epoki – Kochanowskim, Rejem, czy później Mickiewiczem i Słowackim. Myślę, że po tym programie wielu ludzi wreszcie dowie się o księdzu Sarbiewskim – ocenił gospodarz gminy Baboszewo.
Poszukiwacze są także zainteresowani historią kolejnego alianckiego samolotu (prawdopodobnie brytyjskiego), który miał zostać zestrzelony przez Niemców w okolicach Płońska, a leciał w kierunku Warszawy, aby dokonać zrzutu dla powstańców.
Emisja pierwszego odcinka, nowej serii „Misji Skarb” planowana jest na koniec września. Relacji z Baboszewa możemy więc spodziewać się nieco później. Z pewnością warto jednak poczekać i poznać ciekawie zapowiadającą się historię.
Rdzenny08:45, 12.08.2020
Wielka szkoda, ze nie znamy swojej, tej lokalnej historii. Apel do wladz samorzadowych! Podejmijcie dzialania edukacyjne. Wspierajcie tych, ktorzy pracuja w obszarze archeologii i wypracujcie program informacyjny o historii ziemi plonskiej.
młody11:38, 12.08.2020
znajdą Bursztynową Komnatę !!!
?14:43, 18.08.2020
Jako dziecko słyszałem o samolocie który miał spaść w Dzierzążni Nowej. Miało to niemal znaczenie cudu bo po dotknieciu ziemi odbil się i przeleciał jeszcze nad gospodarstwem by zaraz po tym spaść.
Zalew „Kraszewo” coraz bliżej?
Brawo! Fajnie, że coś w końcu jest robione w tej sprawie. Jako dziecko słyszałam o zbiorniku wodnym. Szkoda tylko, że jak on będzie gotowy to ja nie będę mogła "chwalić" się swoim ciałem - niestety, tyle lat czekania zrobiło swoje. Jeszcze raz wielkie brawa dla Gminy Raciąż, dla osób, które tworzyły wniosek, dla Pana wójta Zbigniewa.Bardzo się cieszę.
Aga
00:00, 2025-05-15
Istotny wyrok w sprawie płatnego parkowania
Ja tylko Wam przypominam, że w Płońsku jest strefa płatnego parkowania i trzeba płacić. Nie zapominać i nie liczyć na taryfę ulgową, bo nie ma takiej taryfy w naszej strefie.
Nocny Burmajer
23:25, 2025-05-14
Debata: kawalerka Nawrockiego, aborcja, wojna w Ukraini
gdzie są ci co głosowali na platfusów i pozostałych trzech zdrajców w 2023 roku?? wypowiadajcie się bo wcale was nie widać, tak was podgrzali wtedy że co, dzisiaj słów i argumentów brakuje
chciałem zapytać
23:12, 2025-05-14
Debata: kawalerka Nawrockiego, aborcja, wojna w Ukraini
bez wódki grymasy - to my Polacy stale bez kasy - to my Polacy wieczne cwaniaki - to my Polacy w nienawiści do wroga, w miłości do Boga - to my Polacy nie ma ładu, nie ma składu - to my Polacy lubi nas niewielu, większość nienawidzi - to my Polacy u nas musi być wszystko odwrotnie - to my Polacy wybory prezydenta to dla ludzi rewia mody - to my Polacy zero analizy - to my Polacy niewolnicy we własnym kraju - to my Polacy zero myślenia o przeszłości i przyszłości - to my Polacy ważne że dzisiaj jest dobrze - to my Polacy kopiemy studnie jak wszystko się spaliło - to my Polacy jeden dla drugiego szuja - to my Polacy zero cierpliwości, tylko krytyka - to my Polacy wolimy fiołki w Neapolu, niż Polskie łajno w polu - to my Polacy jesteśmy światem trzecim, ale lubimy własne śmieci - to my Polacy zawsze damy radę, jak nie zgodnie z prawem to lewą stroną jadę - to my Polacy Polska to jest nasza nora - to my Polacy I WEŹ WYGRAJ WYBORY I RZĄDŹ CZYMŚ TAKIM
to my Polacy
22:42, 2025-05-14