Zamknij
REKLAMA

Krwiobus przy czerwińskiej bazylice. Niedzielna akcja RCKiK. - Nie ma kolejek, jest miła, sympatyczna atmosfera przy pięknym klasztorze...

Łukasz Wielechowski Łukasz Wielechowski 18.00, 13.03.2022 Ł.W. Aktualizacja: 19.50, 14.03.2022
Skomentuj [fot.: Łukasz Wielechowski]
REKLAMA

Krew to bezcenny dar, którego nie można kupić. Doskonale wiedzą o tym m.in. ci, którzy kolejny raz zdecydowali się dziś na donację w Czerwińsku nad Wisłą, gdzie przy średniowiecznej bazylice zaparkował autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W obliczu pandemii, ale i wojny w Ukrainie, to szczególnie ważny gest. – Tego nie wyprodukujemy, to muszą oddać mieszkańcy, by uratować ludzkie życie. To jest bezcenny dar życia - mówi Aleksandra Sobczyńska, koordynator czerwińskiej akcji oddawani krwi.

Apele o oddawanie krwi przyciągają licznych krwiodawców. W Czerwińsku w czasie każdej akcji, która przeprowadzana jest zwykle w niedzielę, udaje się zebrać kilkanaście litrów krwi. 

[ZT]9619[/ZT]

W Czerwińsku na co dzień nie ma możliwości oddawania krwi. Aby to zrobić, mieszkańcy muszą jeździć do punktów oddalonych o kilkanaście kilometrów. Przyjazd ambulansu jest więc dla nich ułatwieniem. Natomiast brak kolejek zachęca honorowych dawców krwi, chociażby z Warszawy.

– Taka akcja najbliżej ludzi jest najlepsza, ponieważ wszyscy łatwo mogą tutaj przyjechać, przybyć na rowerach czy samochodami i oddać tą krew

- przyznaje Arkadiusz Kuczera, krwiodawca z gminy Czerwińsk nad Wisłą. 

[ZT]9605[/ZT]

– Nie ma kolejek, jest miła, sympatyczna atmosfera przy pięknym klasztorze, w miejscu, gdzie oprócz tego, że zrobimy coś dobrego, jeszcze możemy nacieszyć się ciszą, spokojem i ładnymi widokami

- dodaje Renata Kostanowicz z Klubu Honorowych Dawców Krwi „Dar Serca” w Warszawie.

Powody do oddawania krwią są różne. Najczęściej wynikają z potrzeby serca, a niekiedy to efekt wzorowania się na innych.  

- Moja narzeczona krew oddaje od kilku lat i wziąłem z niej przykład, bo przez drobny gest można pomóc innym - mówi Adam Wilczyński.  

Honorowi dawcy przekonują, że oddawania krwi nie należy się bać. Przed donacją każdy jest badany, a po – czuje ogromną satysfakcję z dobrego uczynku. Warto też pamiętać, że niedobór krwi jest rekompensowany m.in. czekoladami.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z AKCJI KRWIODAWSTWA W CZERWIŃSKU W FOTO-GALERII PONIŻEJ. 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%