Wydarzenie rozpocznie się w sobotnie przedpołudnie, a uczestnicy zlotu będą przeszukiwać teren leśny nieopodal miejscowości Kaczorowy (gmina Raciąż) w poszukiwaniu historycznych artefaktów. Raciąscy pasjonaci historii prowadzili podobne działania już wiele razy, a ich efektem są znaleziska, które także będzie można podziwiać w trakcie eventu w specjalnej sali w odnowionej Bibliotece Miejskiej w Raciążu. W międzyczasie możliwe będzie strzelanie z broni historycznej na strzelnicy Strożęcin, a także oglądanie wspomnianych „zdobyczy”, które zostały znalezione w ostatnich latach na ziemi raciąskiej. Ważnym momentem pierwszego dnia zlotu będzie poświęcenie odrestaurowanego pomnika ofiar hitlerowskiej zbrodni w Starym Gralewie. W sierpniu 1942 roku życie na szubienicy straciło tam dziesięciu mieszkańców powiatu płońskiego. Wieczorem na strzelnicy odbędzie się tradycyjne ognisko.
W niedzielę, 10 grudnia uczestnicy wrócą na teren kompleksu leśnego, aby dalej poszukiwać ciekawych znalezisk.
Przypomnijmy, że to kolejna wizyta twórców programu „Misja Skarb” w naszym powiecie, a także na ziemi raciąskiej. W 2019 roku odwiedzili oni miejscowość Kiełki w gminie Baboszewo, a działania zaowocowały wydobyciem szczątków amerykańskiego samolotu Douglas DB-7 (samolot bombowy i nocny myśliwski). Rok później zawitali do Baboszewa, gdzie skupili się na postaci Niemca Józefa Konopki, komendanta żandarmerii w czasie II wojny światowej w Baboszewie oraz okrutnego komisarza gminy, Lukasa. W lutym tego roku Michał Antczak oraz Łukasz Cichy na zaproszenie Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk, a także Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Raciąskiej „ZIEMOWIT” wzięli udział w poszukiwaniu artefaktów z okresu I wojny światowej wokół sieci okopów w strożęcińskim lesie, zaś 23 lipca tego roku Michał Antczak zjawił się na uroczystym capstrzyku ku czci powstańców listopadowych, którzy wzięli udział w bitwie pod Raciążem latem 1831 roku.
W związku z ogromnym zainteresowaniem zapisy na raciąski zlot już się zakończyły.
Organizatorami zlotu, obok „Misji Skarb”, są: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Raciąskiej „Ziemowit”, Gmina Raciąż, Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk i Sochaczewska Grupa Odkrywców Historii. Partnerami są zaś: Powiat Płoński, Miasto Raciąż, Nadleśnictwo Płońsk, OSP Kaczorowy oraz MCKSiR w Raciążu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu plonskwsieci.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz