Zamknij
REKLAMA

Straż to siła. Unieck: Ochotnicza straż pożarna ma 100 lat! [FOTO]

13.29, 27.06.2022 RED Aktualizacja: 11.26, 28.06.2022
Skomentuj Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Uniecku w niedzielę zewsząd odbierała życzenia i gratulacje [fot.: Dawid Ziółkowski]
REKLAMA

Wczesne niedzielne popołudnie upłynęło mieszkańcom Uniecka (gmina Raciąż) pod znakiem strażackiego święta. Druhny i druhowie z tamtejszej ochotniczej straży pożarnej celebrowali bowiem okrągły jubileusz stulecia powstania straży.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia symbolicznych kwiatów na grobie założyciela Ochotniczej Straży Pożarnej w Uniecku – Józefa Dramińskiego. Następnie Mszę świętą w intencji strażaków w kościele parafialnym odprawił ksiądz proboszcz Piotr Chojnowski. Podczas homilii podkreślił on znaczenie ochotniczych straży pożarnych, patrząc nie tylko lokalnie, ale w skali całej Polski. Dodał, że strażacy-ochotnicy w swojej służbie pamiętają o trzech wartościach, charakterystycznych dla Polaków  – Bóg, Honor, Ojczyzna.

Po zakończeniu nabożeństwa, pochód, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Krajkowo oraz z udziałem pocztu sztandarowego unieckiej straży, a także innych jednostek z terenu gminy Raciąż, przemaszerował pod budynek odnowionej strażnicy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Andrzej Bartkowiak, zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Cybul, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku bryg. Artur Czachowski, członek zarządu Powiatowego Związku OSP st. bryg. w stanie spoczynku Paweł Jakubowski, członek prezydium zarządu Związku OSP województwa mazowieckiego st. bryg. w stanie spoczynku Antoni Czapski, wójt gminy Raciąż Zbigniew Sadowski, burmistrz Raciąża Mariusz Godlewski, prezes zarządu Powiatowego Związku OSP, wójt gminy Płońsk Aleksander Jarosławski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa Urzędu Marszałkowskiego Andrzej Różycki, dowódca Jednostki Strzeleckiej 1863 w Uniecku Artur Zybała, czy radni powiatu płońskiego – Artur Adamski, Elżbieta Grodkiewicz, Bożena Szerszeniewska, Barbara Wdowiak, wnuczka założyciela unieckiej straży Zofia Dramińska-Machowska, a także radni gminni, miejscy, przedstawiciele KGW oraz lokalnej społeczności.

Na wstępie dowódca uroczystości druh Jan Smoliński zameldował ministrowi Wąsikowi gotowość do rozpoczęcia uroczystego apelu z okazji 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Uniecku. Chwilę później poczet flagowy przemaszerował pod maszt, gdzie po zamocowaniu flagi, przy dźwiękach hymnu państwowego została ona uroczyście podniesiona.

[FOTORELACJA]953[/FOTORELACJA]

Po kilku słowach od prezesa OSP Unieck druha Zbigniewa Gralewicza, głos przekazano druhowi Leopoldowi Jakubowskiemu, który przybliżył zebranym rys historyczny Ochotniczej Straży Pożarnej w Uniecku. Podkreślał on, że straż powstała i rozwijała się w kolejnych latach przede wszystkim dzięki oddanym jej ludziom, lokalnym patriotom, a wśród nich był m.in. jego ojciec.

Na zdjęciu Zofia Dramińska-Machowska i Leopold Jakubowski

W dalszej kolejności rozpoczęto przekazywanie jubileuszowych odznaczeń i nagród dla druhen i druhów z OSP Unieck. Przyznano złote, srebrne i brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa, odznaki „Strażak Wzorowy”, odznaki za wysługę lat czy listy gratulacyjne za szczególne zasługi dla ochrony przeciwpożarowej powiatu płońskiego.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie obelisku upamiętniającego założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Uniecku, a także wszystkie osoby, które przyczyniły się do jej rozwoju. Poświęcono również nowo wybudowany garaż. Aktu poświęcenia dokonał ksiądz Piotr Chojnowski. Druhowie z Uniecka nie tylko przyjmowali odznaczenia, ale sami także nagradzali osoby, które wspierają ich jednostkę. Okolicznościowe statuetki otrzymali minister Maciej Wąsik, Zofia Dramińska-Machowska, gen. bryg. Andrzej Bartkowiak, wójt Zbigniew Sadowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Uniecku Anna Ossowska, radna Rady Gminy Małgorzata Ziółkowska, st. bryg. Paweł Jakubowski, w imieniu JS 1863 Artur Zybała, zaś w imieniu KGW w Uniecku Edyta Różańska.

Głos zabrał m.in. minister Maciej Wąsik. – Kiedy patrzę na tak piękną odnowioną remizę, piękne otoczenie, to myślę, że ci ojcowie założyciele straży pożarnej, o których mówił druh Jakubowski, siedzą sobie gdzieś tam na górze, razem ze świętym Florianem, patrzą z góry i mówią – dobra robota. Ta straż jest w dobrych rękach i bardzo się cieszę, że takie straże w Polsce są. Straż to siła. To wielkie dzieło. Nie tylko dla społeczności lokalnej, nie tylko dla sąsiadów, nie tylko dla ochrony przeciwpożarowej, ale przede wszystkim dla najważniejszej sprawy - dla Polski. Dzisiaj druhowie chciałem Wam za to bardzo podziękować. Za to co dotychczas zrobiliście i prosząc o więcej, bo każdy dzień waszej służby jest niezwykle cenny. Zawsze można na Was liczyć - zawsze mogą na Was liczyć sąsiedzi i mieszkańcy gminy. Zawsze może na Was liczyć Polska i miejmy nadzieję, że tak będzie zawsze […] 

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej podkreślił, że funkcjonowanie ochotniczych straży pożarnych w naszym kraju jest fenomenem na skalę światową. Stwierdził, że choć PSP można określić jako młodszego brata OSP, to obie formacje ściśle ze sobą współpracują, tworząc razem czwartą siłę ratowniczą na świecie, liczącą 250 tysięcy ludzi. Gen. bryg. Andrzej Bartkowiak przekazał również druhom z Uniecka serdeczne życzenia z okazji stulecie istnienia. 

Ochotnicza Straż Pożarna w Uniecku została przez marszałka Adama Struzika wyróżniona medalem Pro Masovia, który z rąk dyrektora Andrzeja Różyckiego odebrał prezes Zbigniew Gralewicz. Upominków i ciepłych słów nie brakowało również ze strony lokalnych samorządowców czy przedstawicieli mieszkańców i Koła Gospodyń Wiejskich w Uniecku. 

(RED)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

BuboBubo

1 1

Brawo chylę czoła. Większość z druchów jest pewnie rolnikami szkoda że nie zapytali lansującego się po remizach ministra dalej z rolnictwem? Jak szanowni rządzący mają zamiar walczyć z cenami paliw energii nawozów zaniżaniem cen skupu zbóż i żywca wreszcie zalewającym rynek ukraińskim zbożem uprawianym bez ograniczeń w stosowaniu środków ochrony roślin i nawozów. Pan minister przyjeżdża, wygłasza piękną mowę, przywozi prezenty kupione z podatków obywateli i zdobywa głosy na przyszłe wybory a za jego bezczynności płacisz TY obywatelu! 05:55, 28.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%