Zamknij
REKLAMA

Trwają prace związane z modernizacją i rozbudową oczyszczalni ścieków w Kondrajcu

08.44, 21.09.2022 za info UMiG Sochocin dodał RED
Skomentuj W tym momencie trwają roboty związane z wykonaniem żelbetowego zbiornika pod reaktor biologiczny membranowy (MBR), mającego mieścić urządzenie techniczne, w ramach nowego ciągu technologicznego, złożonego z dwustopniowego oczyszczania mechanicznego w oparciu o osad czynny [fot.: zbiory urzędowe]
REKLAMA

– Jest to naprawdę duży krok umożliwiający wyłączenie z eksploatacji starej, przestarzałej już oczyszczalni ścieków, typu „LEMNA”. Ta nowoczesna technologia ma spełniać wszelkie obwarowania ustawowe Polski, jak i Unii Europejskiej, które muszą spełniać obecnie i w przyszłości inwestycje wodno-kanalizacyjne - mówi Grażyna Pietrzak, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Sochocinie.

Trwają prace budowlano-konstrukcyjne związane z modernizacją i rozbudową gminnej oczyszczalni ścieków w Kondrajcu w ramach projektu pod nazwą „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej na terenie aglomeracji Sochocin (etap II b i III), wraz z rozbudową oczyszczalni ścieków w miejscowości Kondrajec”. Inwestycja realizowana jest w formule „Zaprojektuj i wybuduj”.

Oczyszczalnia po modernizacji oraz rozbudowie w kulminacyjnym momencie będzie mogła przyjąć 250 m3 na dobę, a zastosowanie technologii oczyszczania MBR spowoduje wysokie stężenie osadu czynnego i wysoką jakość ścieków oczyszczonych. Membrany ultrafiltracyjne zatrzymują między innymi wszystkie cząstki stałe, bakterie i wirusy (częściowo), przez co gwarantują najwyższą jakość oczyszczania - informuje Urząd Miasta i Gminy w Sochocinie.

[ZT]11182[/ZT]

Przypomnijmy, że w drugiej połowie stycznia 2022 roku umowę na wykonanie tego przedsięwzięcia podpisali: prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Sochocinie Grażyna Pietrzak, a także prezes firmy „PAPBUD”. W przetargu na wykonawcę inwestycji wpłynęły dwie oferty. Prace wykona właśnie spółka „PAPBUD”, z siedzibą w Piaskach, która wygrała przetarg z ofertą w wysokości ponad 7,3 mln zł.

Zakres prac w systemie „Zaprojektuj i wybuduj” obejmuje: przygotowanie projektu budowlanego modernizacji istniejącej infrastruktury technicznej na terenie oczyszczalni ścieków w Kondrajcu i rozbudowy obiektów istniejącej oczyszczalni, a także wykonanie wszelkich robót budowlanych.

Całą inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich, to faza projektowa, wraz uzyskaniem pozwolenia na budowę, którą ustalono na sześć miesięcy od daty podpisania umowy, drugi zaś dotyczy wykonania wszelkich robót budowlanych, wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Realizację drugiego etapu zaplanowano do końca czerwca 2023 roku.

Dodajmy jeszcze, że w 2021 roku podczas październikowej sesji Rady Miejskiej w Sochocinie zapadła decyzja o przekazaniu tak zwanym aportem Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych terenu zabudowanego obiektami oczyszczalni ścieków, a chodzi o blisko trzy hektary terenu w Kondrajcu. Jak wynikało z informacji przekazanych w trakcie obrad przez prezesa sochocińskiej spółki Grażynę Pietrzak, taki aport był konieczny, aby można było otrzymać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie zwiększony poziom dofinansowania na modernizację oraz rozbudowę oczyszczalni ścieków.

- Dzięki tej inwestycji miasto i gmina Sochocin znajdzie się w czołówce gmin w Polsce, które będą spełniać najwyższe normy oczyszczonego ścieku komunalnego – mówi szefowa sochocińskiej spółki Grażyna Pietrzak.

Realizacja przedsięwzięcia została powierzona gminnej spółce Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Sochocinie, a zadanie jest częścią większego projektu, na który pozyskano nieco ponad 5 mln zł unijnego dofinansowania. Oprócz oczyszczalni, projekt obejmował budowę kanalizacji sanitarnej w Sochocinie o długości prawie 7 km.

(za info UMiG Sochocin dodał RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%