19 sierpnia społeczność Gminy Załuski, goście oraz jej przyjaciele spotkali się w Karolinowie, aby hucznie celebrować pół wieku istnienia tej małej ojczyzny. - Rok 2023 to rok wyjątkowy i niezwykle symboliczny, gdyż nasza gmina, podobnie jak 2300 innych jednostek samorządowych, świętuje swoje 50-lecie - podkreślał wójt Kamil Koprowski.
Podziękowania, gratulacje i życzenia wypełniły część oficjalną jubileuszu, podczas której nie raz i nie dwa powtarzano: ''Niech żyje Gmina Załuski!''. Była okazja do wspomnień i oddania należnej pamięci samorządowym poprzednikom.
- 50 lat to szmat czasu. 1 stycznia 1973 roku to data symboliczna, uważana za datę powstania gminy Załuski. To wszystko w wyniku połączenie byłych gromadzkich rad narodowych w Załuskach, Kroczewie i Szczytnie - mówił wójt Kamil Koprowski, przypominając m.in. osobę Edwarda Budnika. - W 50-letniej historii naszej gminy z samorządem był on związany ponad 30 lat. Wójtem od roku 1990 był Seweryn Ważyński, wspomniany pan Edward i Romuald Woźniak, który najdłużej, bo trzy kadencje, piastował to stanowisko - wymieniał. - Rozwój infrastruktury wodociągowej, drogowej, rozbudowa szkół podstawowych, pozyskiwanie i korzystanie ze środków unijnych - m.in. to działo się na przestrzeni tych wszystkich lat. Składam hołd swoim poprzednikom - radnym, sołtysom, pracownikom urzędu gminy, administracji rządowej i samorządów różnego szczebla, który przyczynili się do rozwoju naszej gminy. Bez ich pracy i zaangażowania gmina nie byłaby w tym miejscu, w którym znajduje się obecnie, to oni stworzyli podwaliny pod rozwój i realizację wielu zadań - przyznawał wójt Koprowski.
Wójt zaznaczał, że samorząd to przede wszystkim współpraca, otwartość na ludzkie sprawy oraz kontynuacja i ciągłość działań. - Od 2018 roku pełnię funkcję wójta gminy Załuski. Moja historia to wciąż otwarta książka. Każdego dnia myślę jak rozwiązywać pojawiające się problemy, jak realizować cele i wyzwania, tak aby mieszkańcom żyło się lepiej. Ta praca to dla mnie wielka życiowa inspiracja i każdego dnia staram się czerpać z niej jak najwięcej - dodawał gospodarz wydarzenia.
- Jubileusze mają to do siebie, że kierują nasz wzrok w stronę przeszłości, w stronę drogi, którą już przebyliśmy. 50 lat istnienia gminy Załuski to nie tylko jubileusz jednostki samorządowej, ale przede wszystkim jubileusz mieszkańców gminy, którą tworzymy. Przez te pół wieku powstała duża i silna wspólnota, bo przecież gmina to głównie ludzie, o których trzeba dbać i pamiętać - stwierdzała z kolei Agnieszka Dąbrowska, przewodniczący Rady Gminy Załuski.
- Jakie skojarzenia rodzi nazwa ''gmina Załuski'', co przywodzi na myśl? Czy to tylko mała kropka na mapie rozległej Niziny Mazowieckiej? Nie. Dla nas to miejsce, które porusza serca i daje powód do dumy. Mamy prawo być dumni z naszej gminy, mamy się czym chwalić - doskonała lokalizacja i coraz lepsze skomunikowanie ze stolicą sprawiają, że młodzi ludzie chcą tu mieszkać i pracować, a my sami znacząco odczuwamy poprawę jakości życia. Mamy dobrą infrastrukturę drogową, dobrze wyposażoną sieć szkół - aż cztery, mamy przedszkola i inne instytucje, które przyczyniają się do tego, że u nas żyje się lepiej. Mamy wreszcie zabytki i dobrze wyposażone jednostki OSP. Nasza gmina inspiruje artystów, przecież rodzime Złotopolice stały się sławne w całej Polsce za sprawą znanego serialu - wymieniała pierwsza w historii gminy Załuski kobieta pełniąca funkcję szefowej gminnego prezydium, dziękując również swoim poprzednikom. - W gminie Załuski oprócz tego, że mieszkam i pracuję, to mam coś jeszcze z nią wspólnego - jesteśmy w tym samym wieku i znamy się od urodzenia - kończyła humorystycznie Agnieszka Dąbrowska.
Jubilaci - wójt gminy Załuski Kamil Koprowski i przewodnicząca tamtejszej rady Agnieszka Dąbrowska z burmistrzem Płońska Andrzejem Pietrasikiem
[FOTORELACJA]1107[/FOTORELACJA]
Zaproszeni goście, wśród których podczas rozpoczęcia obchodów 50-lecia gminy Załuski byli: parlamentarzyści - senator Jan Maria Jackowski oraz poseł Marcin Kierwiński, wicemarszałek województwa maz. Wiesław Raboszuk, starosta powiatu płońskiego Elżbieta Wiśniewska, burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, sekretarz gminy Płońsk Andrzej Stolpa oraz Jacek Ryziński, powiatowy radny, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie (delegatura w Ciechanowie) - gratulowali jubileuszu, sukcesów, życzyli nieustannego rozwoju gminy, wystarczająco dużo funduszy i udanej współpracy z samorządami wyższego szczebla i władzami centralnymi. Dostrzegali przemiany lokalne i dorobek samorządu z Załusk. - Gmina Załuski - piękna, atrakcyjna, dynamiczna, aktywna i otwarta; życzyłaby sobie jako starosta, żeby wszystkie samorządy w powiecie - 5 miast i wszystkie gminy - były tak otwarte na współpracę jak właśnie gmina Załuski. Zdążyliśmy zarejestrować Związek Powiatowo-Gminny i już - w iście błyskawicznym tempie - złożyliśmy wnioski na wspólne inwestycje - oceniała m.in. starosta Wiśniewska.
[ZT]13566[/ZT]
Urodzinowe popołudnie i wieczór upłynął w Karolinowie pod znakiem muzyki disco polo i dance.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz