Nowotwór piersi to najczęstszy nowotwór, który dotyka Polki – zmaga się z nim niemal co 4. pacjentka onkologiczna. Rak piersi znajduje się na drugim miejscu, pod względem umieralności kobiet na nowotwory (ok. 15 proc. wszystkich zgonów).
Żeby wspierać mieszkanki Warszawy w walce z rakiem piersi już w tym tygodniu uruchamiamy nowy pododdział chirurgii onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim przy ul. Stępińskiej. Będą tu przeprowadzane m.in. operacje nowotworów i rekonstrukcji piersi, a pacjentki będą objęte leczeniem przez zespół świetnych specjalistów i otoczone najlepszą opieką medyczną. Co ważne, kompleksowym leczeniem nowotworów piersi zajmują się również dwa inne miejskie szpitale: Szpital Grochowski i Szpital św. Rodziny – informuje Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Na ostatniej sesji (5 października br.) stołeczni radni przyjęli stanowisko, aby również Warszawa wspierała wszelkie inicjatywy na rzecz profilaktyki i leczenia nowotworów piersi. Zaś w najbliższą niedzielę 15 października obchodzony jest również Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.
W walce z rakiem piersi najważniejsza jest profilaktyka, dlatego w 3 miejskich przychodniach można wykonywać refundowane przez NFZ badania mammograficzne. W Warszawie duży nacisk kładziemy również na edukację - w ramach miejskiego programu „Zdrowy uczeń”, w szkołach odbywają się spotkania ze specjalistami, którzy uczą jak zapobiegać nowotworom piersi i jak je wykrywać – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Szpital Czerniakowski przy ul. Stępińskiej nawiązał współpracę z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowym Instytutem Badawczym, m.in. w ramach Brest Cancer Unit i Colorectal Cancer Unit. Lekarze z obu placówek będą zasiadać we wspólnych konsyliach onkologicznych, podczas których będzie ustalana najlepsza dla pacjenta, pacjentki ścieżka terapeutyczna.
W Szpitalu Czerniakowskim przy ul. Stępińskiej pracę rozpoczął prof. Zoran Stojčev, chirurg onkolog z ponad 30 letnim doświadczeniem klinicznym, który przeprowadził kilka tysięcy operacji onkologicznych. Profesor Stojčev w 2021 r. został uhonorowany srebrnym medalem im. L. Rydygiera przyznawanym wybitnym chirurgom za szczególne zasługi na polu nauki, praktyki i sztuki związanych z chirurgią w Polsce i na świecie.
Skuteczne leczenie chorych jest uzależnione od wczesnego i trafnego rozpoznania nowotworu, jak również od szybkiego wdrożenia odpowiedniego leczenia w ramach kompleksowej opieki onkologicznej. Pomimo rozwoju nieinwazyjnych technik terapeutycznych, chirurgia nadal pozostaje jedną z ważniejszych metod leczenia znacznej większości nowotworów, często dając szansę na wyleczenie – mówi prof. nadzw. dr hab. med. Zoran Stojčev, kierownik pododdziału Chirurgii Onkologicznej i Ordynator Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uczelni Łazarskiego w Szpitalu Czerniakowskim.
Profesor Stojčev specjalizuje się m.in. w operacjach nowotworów piersi, w mastektomią z jednoczasową rekonstrukcją piersi oraz mastektomią profilaktyczną. Szacuje się, że w Polsce w ramach profilaktyki raka piersi, ze względu na nosicielstwo genu BRCA1 i BRCA2 (odpowiedzialnych za 70 proc. ryzyka zachorowania na złośliwego raka piersi i raka jajnika) do mastektomii profilaktycznej kwalifikuje się ok. 200 tys. kobiet.
W ramach 12- łóżkowego pododdziału Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim przy ul. Stępińskiej mogą być przeprowadzane m.in.: operacje nowotworów piersi wraz z onkoplastyką, resekcje tarczycy, operacje nowotworów przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, jelita grubego), które mogą być wykonane metodą klasyczną lub laparoskopową, operacje nowotworów skóry.
Płońszczanin Paweł Obermeyer, prezes zarządu Szpitala Czerniakowskiego podkreśla: – Pacjent z chorobą nowotworową powinien być leczony w ośrodkach z możliwością kompleksowej opieki onkologicznej. Taką opiekę naszym chorym zapewni współpraca z Narodowym Instytutem Onkologii PIB. Dzięki temu pacjent onkologiczny zoperowany w naszej placówce, zależnie od wskazań medycznych, może otrzymać chemio- lub/i radioterapię w Instytucie Onkologii.
Kontakt do Szpitala Czerniakowskiego: w dni robocze od godz. 8:00 do godz. 15:00 pod numerami telefonów: 606 901 537 oraz 506 293 666.
I po co17:27, 12.10.2023
Zwolniliscie,takiego menagera???? Z Płońska!!!
Antypisior 22:40, 12.10.2023
Jak gamoniom nie pasował Paweł, to wzięli partyjnych miernotę beż kompetencji. Za taki poziom pogardy wobec pacjentów oraz wszystkich podatników (składających się na jego wysokie wynagrodzenie) Elzbieta powinna zostać objęta programem Cela+ i wzięciu pod lupę $ i tych paru mieszkań.
Przez10:16, 13.10.2023
powiatową ferajnę z płońskiego szpitala odszedł dyrektor Obermayer! Pamiętamy!
Udzielają poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu
,,Pierwsze damy'już sie cieszą że ich przywódca i sutener będzie prezydentem.
Max
07:17, 2025-05-29
Strażacy w płońskim przedszkolu
Taka postawa świadczy o wysokim poziome i kulturze.
Wysoka kultura
04:13, 2025-05-29
Udzielają poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu
rafałek to kolejnych wyborów już nie będzie, także kręcicie bat sami na siebie
jak wygra
21:57, 2025-05-28
Udzielają poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu
DRODZY wyborcy nie dajcie się oszukać Trzaskowskiemu i Tuskowi, oni już raz oszukali kobiety, teraz chcą młodych ludzi oszukać a tak naprawdę to chodzi tylko o to by domknąć władzę i łamać prawo. po wyborach o ludziach nikt nie będzie chciał pamiętać. sytuacja się zmieni i Trzaskowski zmieni zdanie, a obiecanki cacanki.takiej brudnej kampanii to jeszcze w POLSCE nie widziałem- KOMUNA miała więcej godności i honoru od tej nieszczęsnej władzy.Nie jestem za PISem ale tej władzy nie wierzę za grosz. przekonamy się nie długo jak wygra Trzaskowski
kryn
18:03, 2025-05-28