Zamknij

Powiat płoński zagrożony wścieklizną. Koty na szczepienia! Czego jeszcze dotyczą wprowadzone obostrzenia...?

Łukasz WielechowskiŁukasz Wielechowski 10:32, 28.04.2022 Aktualizacja: 15:51, 29.04.2022
Skomentuj Powiat płoński został uznany jako obszar zagrożony wścieklizną [fot: Redakcja/Zdjęcia ilustracyjne] Powiat płoński został uznany jako obszar zagrożony wścieklizną [fot: Redakcja/Zdjęcia ilustracyjne]

Właściciele kotów mają obowiązek szczepienia swoich pupili przeciwko wściekliźnie, a psów – prowadzenia w czasie spacerów na smyczy. Oprócz tego na terenie całego powiatu wprowadzono między innymi zakaz organizacji targów, wystaw i pokazów z udziałem psów i kotów, a na płońskim targowisku zakaz sprzedaży królików. 

- Na terenie powiatu płońskiego jeszcze nie było stwierdzonego przypadku wścieklizny, najbliższy był w powiecie gostynińskim. W związku z tym od 15 kwietnia rozporządzeniem wojewody mazowieckiego został rozszerzony obszar zagrożony wścieklizną właśnie m.in. o powiat płoński. Wchodzi w życie obowiązek dla mieszkańców trzymania psów na uwięzi bądź w zamknięciu. Koty również powinny zostać zamknięte. Pozostałe zwierzęta gospodarskie powinny być utrzymywane na okólnikach bądź jakichś ogrodzonych wybiegach

- stwierdza lek. wet. Anna Multan, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płońsku

[ZT]10152[/ZT]

Wprowadzono obowiązek szczepienia wszystkich kotów, które skończyły 3 miesiące. - Obowiązkowe szczepienia kotów to jest nowość dla mieszkańców. Wszystkie koty, które skończą trzy miesiące, muszą w ciągu 30 dni zostać zaszczepione. Dorosłe już koty trzeba także zaszczepić i za rok powtarzać szczepienie. Jeżeli ktoś nie zaszczepi kota i taka sytuacja zostanie wykryta, czy to przez pracowników inspekcji weterynaryjnej czy przez policję, to będzie na właściciela zwierzęcia nałożony mandat karny - dodaje powiatowy lekarz weterynarii.  

- Apelujemy, aby mieszkańcy zgłaszali do nas przypadku padłych zwierząt bezdomnych i dzikich, szczególnie drapieżnych ssaków, to są nasze wskaźniki tego czy ta wścieklizna u nas występuje w środowisku czy nie - kończy Anna Multan. 

Płońscy leśnicy zwracają uwagę, aby – spacerując po lesie – zwracać uwagę na dziwnie zachowujące się zwierzęta.

- Przed nam majówka, która skłania do spacerów chociażby po lesie, dlatego to zagrożenie wścieklizną powoduje, że będąc w lesie z psami należy trzymać je na smyczy, to jest wymóg weterynaryjny i sanitarny, ale także ustawa o lasach zabrania puszczać psy luzem w lesie, szczególnie kiedy mamy to duże zagrożenie

- wskazuje Tomasz Józwiak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Płońsk.

- Druga sprawa jest taka, że jeśli spotkamy w lesie na spacerze padłe zwierzę, dziko żyjące, niezwłocznie należy powiadomić lekarza weterynarii. Proszę pamiętać, że takie źródło obserwacji jest bardzo ważne do podejmowania dalszych działań - kontynuuje nadleśniczy. - Zwierzęta zarażone wścieklizną zachowują się w szczególny sposób, rzeczywiście są mniej płochliwe, mogą podchodzić, zwłaszcza lisy, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie się dziko żyjących zwierząt, które mogą być zagrożone wścieklizną. 

Dodajmy, że na terenie całego naszego powiatu obowiązuje również zakaz polowań grupowych i indywidualnych. Obostrzenia obowiązują do odwołania. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Johnny Johnny

8 2

Mój kocur chodzi własnymi ścieżkami i jest jak ja antyszczepionkowcem, spróbujcie go namierzyć na rejonie jest czujny i nie ufny do ludzi.

11:20, 28.04.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DrakoDrako

2 3

Sierściuchy trzymajcie w domach.

12:08, 28.04.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Przyjaciel psa.Przyjaciel psa.

0 0

A mój kundel dostaje wścieklizny jak go się nie spuści ze smyczy.

18:04, 04.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%