17 czerwca był ważnym, wyczekiwanym i na pewno wzruszającym, a zarazem radosnym dniem dla parafialnej wspólnoty maksymiliańskiej, która spotkała się w płońskiej świątyni, jak i w przyległym do niej ogrodzie, aby wspólnie z biskupem płockim celebrować jubileusz 40-lecia istnienie parafii.
(...) 40 lat temu, dnia 7 czerwca 1981 roku, ówczesny biskup Diecezji Płockiej Bogdan Sikorski erygował Parafię pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku. Zapewne są wśród nas osoby, które pamiętają, że bardzo szybko przystąpiono do budowy kościoła tymczasowego. Trzy miesiące później, pierwszego października 1981 r. odprawiono w nim już pierwszą Mszę świętą. Od tego momentu nowo powstała wspólnota parafialna w Płońsku miała miejsce, w którym mogła zbierać się, niczym pierwsi chrześcijanie, na łamaniu chleba i słuchaniu słowa Bożego. W czerwcu 1982 r. rozpoczęto budowę plebanii, zaś rok później – tej oto pięknej świątyni, w której dane jest nam się dzisiaj spotkać. Pierwsza Msza św. w tym kościele została odprawiona 16 listopada 1990 r. Cztery lata później, dnia 12 czerwca 1994 r. miało miejsce poświęcenie nowoczesnego murowanego kościoła, który stał się sercem parafii pw. św. Maksymiliana w Płońsku (...) - przypominał podczas okolicznościowej homilii bp Piotr Libera.
Fotografia z czasów powstania wtedy jeszcze nowej Parafii pw. św. M. Kolbego w Płońsku. Z prawej nieodżałowany ks. Romuald Jaworski [Zdjęcia z albumu płońszczanina Zygmunta Załęckiego pt.: ''Ludzie i miejsca"]
W wypowiedziach zarówno biskupa jak i proboszcza Zbigniewa Sajewskiego nie mogło zabraknąć odniesień do osoby śp. ks. Romualda Jaworskiego, pierwszego proboszcza płońskiej parafii w latach 1981-2001, który dał początek jej istnieniu. (...) Wszyscy potrzebujemy wspólnoty – wspólnoty parafialnej! Dlatego dzisiaj, kiedy wasza parafialna rodzina przeżywa czterdzieści lat swego istnienia, warto wdzięczną modlitwą ogarnąć wszystkich, którzy przyczynili się do powstania parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Płońsku. Sięgam tu pamięcią przede wszystkim do ks. Romualda Jaworskiego, pierwszego proboszcza, którego nie miałem możliwości poznać osobiście, ale o którym słyszałem tak wiele dobrych i ciepłych słów. To on tworzył tę wspólnotę od podstaw w wymiarze duchowym i materialnym aż do swojej śmierci w 2001 roku. Wspierali go w tym dziele księża wikariusze oraz całe zastępy dzielnych płońszczan, którzy swoją ofiarną pracą, zaangażowaniem, ofiarami i modlitwą przyczynili się do powstania tej parafii. Dzisiejszy dzień to piękna okazja do podziękowania także obecnie służącym tu kapłanom z ks. Dziekanem Zbigniewem na czele (...) - kontynuował płocki duszpasterz.
Kadr z budowy kościoła parafialnego [z albumu ''Ludzie i miejsca"]
Wspomniany ks. kan. Zbigniew Sajewski mówił z kolei: - Dobrodziejstwem dla Płońska i każdego z nas tu obecnych było utworzenie 40 lat temu parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego. Tym dobrodziejstwem były i są sprawowane sakramenty święte, głoszone Słowo Boże, powstające grupy formacyjno-modlitewne, katechizacja i poczucie wspólnoty w jedności z duszpasterzami, biskupem płockim i papieżem, który stoi na czele Kościoła powszechnego. W tym uroczystym dniu dziękujemy Bogu za budowniczego tego kościoła, ks. Romualda Jaworskiego oraz Was drodze parafianie, którzy z wielką wiarą i miłością, z ogromnym poświęceniem budowaliście ten Boże dom, by służył współczesnym i następnym pokoleniom.
Dodajmy, że po śmierci ks. Romualda Jaworskiego parafią do 2010 roku zawiadywał śp. ks. Mirosław Tabaka.
W jubileuszowych uroczystościach, poza gronem parafian, uczestniczyli również m.in. byli księża, jak i siostry zakonne związani niegdyś z płońską parafią, proboszczowie innych miejscowych wspólnot parafialnych, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych instytucji i placówek oraz poczty sztandarowe.
- Dziękuje również – drodzy parafianie - za wasze modlitwy, za przyjęte Komunie święte, za Msze św., za składane ofiary na utrzymanie kościoła. To dzięki wam i waszemu zaangażowaniu ta wspólnota może wciąż się rozwijać, podejmować nowe inicjatywy ewangelizacyjne i wspierać wzajemnie w dążeniu na spotkanie z Bogiem. Dziękuje wam serdecznie za wsparcie budowy studni w Afryce (Sudan i Kamerun) a także za krzyż morowy, który dziś poświęcę - mówił podczas dziękczynnego nabożeństwa bp Libera.
Po poświęceniu monumentalnego krzyża cholerycznego, który w Kościele katolickim ma stanowić symboliczną ochronę przed zarazą, morowym powietrzem czy epidemiami, parafianie, duchowni i zaproszeni goście stanęli na schodach świątyni do pamiątkowego zdjęcia. podobnie jak to było 10 lat temu, gdy parafia przeżywała 30-lecie istnienia z kardynałem Józefem Glempem, prymasem Polski i biskupem Piotrem Liberą. W przykościelnym ogrodzie na uczestników parafialnego wydarzenia czekał jubileuszowy tort.
WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI W NASZEJ FOTO-GALERII PONIŻEJ.
Budowa15:04, 18.06.2021
Pamiętam ten dźwig, robił wrażenie. On był spacjalnie sciągany gdzieś z Polski z jakiegoś przedsiębiorstwa. Wtedy nie było tak dostępnych dużych kołowych dźwigów, jak teraz. Wiekszość rusztowań do budowy kościoła była z desek, również do szalowania dzwonnicy używano deski, a kościół budowali sami parafianie, kto mógł to przychodził i pomagał.
Plonszczanin17:04, 18.06.2021
Ks Jaworski to był ksiądz i dziekan....następcy to już tylko księgowi Plocka
nie macaj dzieci11:23, 19.06.2021
dom pedofili
ja 20:04, 20.06.2021
. Psycholu, zamilknij. Sam pewnie kury macasz i frustrację leczysz obrzucając błotem innych.
Do ja03:58, 21.06.2021
Nie wyzywaj ludzi od psycholi...księża pedofilia homoseksualizmem ,dziećmi z gosposiami ,pazernością na kasę itp itd sami zasłużyli na taka opinię....jeśli ty nazywasz kogoś psycholem ....to ciebie można nazwać ciemniakiem średniowiecznym.
do nie macaj...22:39, 21.06.2021
Chory jesteś, masz chorą wyobraźnię. Myślę, że to ty możesz być zagrożeniem, także dla dzieci.
do do ja22:43, 21.06.2021
Tylko prymitywni ludzie wrzucają wszystkich do jednego worka. Zboczeńcy mogą być wszędzie: wśród adwokatów, nauczycieli, lekarzy, robotników, rolników itd. Przestań gapić się w tvn-y, zacznij myśleć, jeśli to możliwe, przy tak wypranym mózgu.
Ale impreza19:48, 21.06.2021
To sobie chłopaki wymienili uprzejmości hi hi hi
Fajowo21:20, 21.06.2021
Środowisko ks jest bardzo dziwne. Ludzie powinni chodzić do kościołów i modlić się sami. Czemu na czas covid nie zdecydowano żeby kościoły były otwarte 12h. Pewnie to nieekonomiczne. Każdy poszedłby kiedy uważa. Myślę, że nie ma potrzeby modlić się z pompą.
m22:44, 21.06.2021
Mam wrażenie, że ty do kościoła nie chodzisz, bo nie wypisywałbyś takich bzdur.
Do m22:56, 21.06.2021
A ja mam wrażenie, że wypowiadają się tu sympatycy i przeciwnicy kościoła.
Dwa wory23:03, 21.06.2021
Najlepiej mieć dwa wory :) Jeden dla prawdziwych księży a drugi dla księży rzemieślników. Tak jest gites. Polecam
Ocena Ks23:30, 21.06.2021
Mogłaby powstać strona internetowa oceniająca księży. Staraliby się wtedy bardziej. Lekarzy, nauczycieli internauci oceniają a co z księżmi. Może to jest metoda na niedoskonałości :) tej grupy społecznej.
1 2
Ksiądz Jaworski był wspaniałym człowiekiem. Jego następcy, to również dobrzy gospodarze. Zarządzając parafią trzeba być także, w pewnym sensie, księgowym.