Zamknij
REKLAMA

25 lat minęło! Świętują płońscy Strzelcy [FOTO-VIDEO]

13:03, 13.11.2021 | Ł.W.
Skomentuj Piątkowe uroczystości przy siedzibie płońskich Strzelców [Fot. Łukasz Wielechowski]
REKLAMA

Jubileusz 25-lecia działalności Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk jest obchodzony w sposób szczególny. W piątek odsłonięto Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przy miejscowej komendzie strzeleckiej.  

Od ćwierć wieku funkcjonowanie JS 1006 Płońsk to nie tylko szkolenie proobronne przygotowujące do służby mundurowej, ale to przede wszystkim kształtowanie charakterów młodych ludzi, zaszczepianie proobywatelskich postaw i wychowanie w duchu patriotyzmu pojmowanego jako więź z historią, kulturą i dokonaniami Polaków. Dba ona o pamięć historyczną ojczyzny i ziemi płońskiej organizując rekonstrukcje, pikniki czy inscenizacje. W jej szeregach służbę odbyło kilkuset mieszkańców powiatu płońskiego, którzy służą m.in. w wojsku, czy innych służbach mundurowych. W piątek nasi Strzelcy wspólnie świętowali jubileusz powstania jednostki.

Założycielem organizacji jest płońszczanin Stanisław Świerczewski – nauczyciel płońskiego zespołu szkół, w którym powstała jedna z pierwszych w Polsce klasa o profilu wojskowym.

– Jednostkę utworzono 25 lat temu, 11 listopada 1996 roku. To pan Stanisław Świerczewski zapoczątkował, we współpracy z ówczesnymi władzami miasta - panem burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem, powstanie jednostki Strzelca. Dzięki ich, że tak powiem, determinacji i działaniom do dzisiaj ta jednostka prężnie działa. Przez te wszystkie lata przez płońskiego Strzelca przewinęło się wielu młodych ludzi, dzisiaj już często dorosłych, mających rodziny. Początkowo do grupy należało 25 osób. Przez lata JS rozwijała się i przyciągała kolejnych patriotów 

- mówi płoński Strzelec, mł. insp. Marek Sabalski. 

– Jednostka strzelecka liczy 75 osób, w tym pluton strzelecki w Raciążu. Jeżeli chodzi o szkolenie realizujemy program ministerstwa Obrony Narodowej „Zostań żołnierzem RP” 

- dodaje st. insp. Sebastian Milewski, dowódca JS 1006 Płońsk. 

– Ta jednostka łączy ludzi o naprawdę szerokich zainteresowaniach, każdy z nas inny, ale łączy nas pasja do tego, żeby zrobić coś razem dla naszej społeczności

- przyznaje Strzelec Marek Grąbczewski.

Formacja opiera się na dewizie: Bóg, Honor Ojczyzna. Przykładem dla Strzelców jest marszałek Józef Piłsudski, którego pomnik z okazji jubileuszu odsłonięto w piątkowe popołudnie na dziedzińcu siedziby jednostki.

Dodajmy, że nasi Strzelcy uświetniają lokalne wydarzenia, a w razie potrzeby chętnie niosą pomoc. Sprawdzili się również jako aktorzy w filmach: „Bitwa warszawska 1920”, „Wyklęty” i „Wołyń”.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z PIĄTKOWYCH UROCZYSTOŚCI NASZYCH STRZELCÓW W FOTO-GALERII PONIŻEJ. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

UzupełnienieUzupełnienie

3 7

Autor zapomniał dodać, że płońscy strzelcy powstali również dzięki pomocy i wsparciu samorządu miejskiego, za co też sami wczoraj dziękowali. Przez te 25 lat działają przy samorządzie miejskim. Przemilczenie tego trochę nieeleganckie. 14:16, 13.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Uzupełnienie IIUzupełnienie II

2 2

Autor zapomniał dodać , ze oprócz samorządu strzelcy powstali dzięki pomocy i wsparciu Dyrekcji i Nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Płońsku . 19:55, 14.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzczelceSzczelce

3 2

Podobne te szczelce najlepiej szczelajo w sedes po kiszonym ogurku i kefiże 18:34, 15.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzczylanieSzczylanie

2 1

A z czego oni szczylajom ? 08:11, 16.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%