Już od października w Polsce rusza system kaucyjny na butelki i puszki. Zmiany obejmą duże sklepy, a klienci odzyskają pieniądze bez paragonu. Resort klimatu zapowiada kampanię informacyjną i... nowe oznaczenia na opakowaniach.
Za niespełna cztery miesiące w życie wejdą przepisy wprowadzające w Polsce system kaucyjny. Zmiany wejdą w życie 1 października 2025 r., a już teraz ruszają działania edukacyjne i informacyjne, które mają przygotować konsumentów i handel do nowych zasad.
System obejmie plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów oraz metalowe puszki do 1 litra. W kolejnych etapach, od 2026 roku, dojdą do tego także szklane butelki wielokrotnego użytku (do 1,5 litra).
[ZT]21521[/ZT]
Jak przewidują przepisy, obowiązek odbierania pustych opakowań i zwracania kaucji będzie dotyczyć przede wszystkim większych sklepów – o powierzchni powyżej 200 m². W ich przypadku udział w systemie będzie obowiązkowy. Mniejsze sklepy również będą mogły się do niego przyłączyć, ale na zasadzie dobrowolności.
Zgodnie z ustawą, kaucja wyniesie 50 groszy za plastikowe butelki i puszki oraz 1 złoty za szklaną butelkę wielokrotnego użytku.
[REAKCJA]22903[/REAKCJA]
Wraz z uruchomieniem systemu w sklepach zaczną pojawiać się opakowania oznaczone specjalnym logotypem, który będzie informował, że daną butelkę lub puszkę można oddać i odzyskać kaucję. Wiceszefowa resortu klimatu Anita Sowińska przypomniała:
– Jeżeli taki logotyp się pojawia, to znaczy, że takie opakowanie można zwrócić i odzyskać kaucję – przypomniała wiceszefowa resortu klimatu Anita Sowińska cytowana przez PAP.
Co ważne – jak podkreśliła – na etykiecie znajdzie się również informacja o wysokości kaucji.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje ogólnopolską kampanię medialną, która ma promować i tłumaczyć zasady nowego systemu.
Już teraz działa oficjalna strona internetowa poświęcona systemowi i prowadzone są tam działania edukacyjne.
Aby opakowanie mogło zostać przyjęte w systemie, nie powinno być zgniecione – maszyny lub obsługa muszą móc odczytać oznaczenia. Dodatkowo operatorzy systemów będą zobowiązani do utworzenia co najmniej jednego punktu zbiórki w każdej gminie.
Polska stanie się siedemnastym państwem Unii Europejskiej, które wdraża system kaucyjny. Nowe przepisy mają pozwolić osiągnąć unijne cele w zakresie recyklingu – poziom zbiórki ma wynieść minimum 77% w latach 2025–2029, a następnie wzrosnąć do 90% w 2030 roku.
Kaucję będzie można odzyskać bez okazywania paragonu, a środki nieodebrane przez klientów mają trafiać na dalsze finansowanie systemu.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz 🌸♡💙♡🌸 Julita 🌸♡💙♡🌸 z Pixabay
Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Nawrockiego
ale nie mogą się pogodzić z porażką.Bodnar kwestionuje wyrok i sąd a sam jest powołany nie zgodnie z prawem. jak ta izba oceniała wybory do Europy i do sejmu ,to było ok,jak na prezydenta to Premier wysyła swego człowieka do mącenia i nie kwestionowania wyroku a co za tym idzie wyboru POLAKÓW I pojmowania DEMOKRACJI.
kryn
08:43, 2025-07-03
Z płońskiego szpitala odchodzi uznany ginekolog
Zwolnił bezprawnie Obeimajera?? ..na Czerniakowskim wszystko ok,rozwijają się i leczą,a na naszym SOR,..szykują tylko pacjentów do zakładów pogrzebowych
A kto
06:44, 2025-07-03
O parkingu przy Ogrodowej w telewizji
bezmyślnego zarządznia miastem. Nie trzeba kończyć logistyki na politechnice, zeby przewidzieć co się będzie działo, po zlokalizowaniu tam banku PKO BP. To To samo łatwo przewidzieć jakie będą problemy, po oddaniu do użytku stadionu sportowego na ul. Kopernika. Ale czy któryś radny zadał choćby *%#)!& pytanie, na etapie projektowania inwestycji ?
Takie są skutki
23:32, 2025-07-02
Z płońskiego szpitala odchodzi uznany ginekolog
za dyrektora Makówkę !
Trzymamy kciuki
23:19, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz