Zamknij
REKLAMA

Prof. Horban: stoimy przed faktem znacznego wzrostu zachorowań

09:18, 01.03.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W rozmowie w TVN24 prof. Horban powiedział, że "stoimy przed faktem znacznego wzrostu zachorowań". Podkreślił przy tym, że trzecia fala zakażeń powinna przejść "trochę łagodniej". Jego zdaniem, optymistyczny scenariusz zakłada, że będzie około 20 tys. zakażeń. Z kolei - jak powiedział - wersja pesymistyczna przewiduje 50 proc. - 60 proc. więcej zachorowań.

Stoimy przed faktem znacznego wzrostu zachorowań - powiedział w poniedziałek prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19. Jak dodał, optymistyczny scenariusz przebiegu trzeciej fali zakłada ok. 20 tys. zakażeń, a pesymistyczny 50 proc. - 60 proc. więcej.

Wskazał przy tym, że należy liczyć się i przygotować na wzrost dobowych zakażeń do 40 tys. "Nawet jeżeli nie mam racji, to jednostki ochrony zdrowia muszą być przygotowane na taką falę" - dodał.

Horban podkreślił, że wzrost zakażeń zależy od zachowania społeczeństwa. "Jeżeli nadal będziemy uważali, że nie ma problemu, że możemy sobie lekceważyć zalecenia medyczne, to może być tych zakażeń dużo więcej" - zaznaczył.

Pytany, kiedy nastąpi szczyt trzeciej fali zakażeń odparł, że z reguły taka fala trwa około dwóch miesięcy. "Dzisiaj zaczynamy, jesteśmy na fali wznoszącej" - wskazał.

Prof. Horban był też pytany, czy widzi sens szczepień nauczycieli akademickich. "Rada Medyczna, nie tylko ja, stoimy na stanowisku, że należy szczepić ludzi starszych. To są ludzie, korzy umierają jeśli zachorują na COVID-19. Śmiertelność 20 proc. jest śmiertelnością olbrzymią" - powiedział.

Dopytywany wskazał, że system szczepień wróci do podstaw, czyli szczepienia osób starszych oraz wąskiej grupę młodszych. "Ja uważam, że w tym momencie należy przerwać szczepienia nauczycieli zdecydowanie. Możemy do tych sczepień wrócić za miesiąc, czy za dwa, jeżeli będziemy mieli nową szczepionkę" - dodał.

W niedzielę resort zdrowia poinformował, że badania laboratoryjne potwierdziły 10 099 nowych zakażeń koronawirusem. To o ponad 2 tys. chorych mniej niż w sobotę, ale o ponad 3 tys. więcej niż tydzień temu. Zmarło 114 osób.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Monik.aMonik.a

8 1

Tak się dziwnie składa panie "ekspercie" że te wasze fale zarażeń przypadają na okresy kiedy następują przesilenia jesienno-zimowe i zimowo-wiosenne. Komu wy ten kit wciskacie o tych kolejnych falach? I gdzie jest grypa?! 10:53, 01.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Panie hPanie h

8 1

Panie Horban jak to się stało, że przyłbice, apaszki, szaliki, kominiarki są szkodliwe, a przez prawie rok były zalecane? Bo nie szło zrobić na nich złotego interesu? Bo przyłbice można było wyczyścić i odkazić, a pozostałe wyprać i wyprasować? Maski to co innego, trzeba je zmieniać kupując następne, nieprawdaż? Co panie Horban? 11:18, 01.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JustaJusta

8 1

Mamy wariant brytyjski! Im więcej szczepień tym więcej zakażeń! Polecam to spostrzeżenie myślącym:) 11:21, 01.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HeheheHehehe

5 0

Następny jasnowidz. Niedługo będzie więcej zachorowań niż wykonanych testów albo samych mieszkańców. 12:45, 01.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Czy HorbanCzy Horban

4 0

to ten co mówił: po co nam siłownie?, jak można ćwiczyć w domu. Po co nam amantadyna? jak mamy szczepionki, których nie dopuszcza Szwajcaria
https://nczas.com/2021/02/04/szczepionka-firmy-astrazeneca-horban-wychwala-szwajcaria-nie-dopuszcza-za-malo-danych/
A ja zapytam, za doktorem Mentzenem, po co nam taki profesor jak mamy Wikipedię. Nie chciałbym się dostać jako pacjent w twoje łapska, widać jaki z ciebie fachura, po tym jakie dajesz rady. A oświadczenie majątkowe już złożyłeś. 17:12, 01.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%