Zamknij
REKLAMA

Mobilne zespoły wymazowe docierają bezpośrednio do plantatorów

09:58, 23.06.2020 | za info Anety Szczepaniak, rzecznika prasowego 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dodał RE
Skomentuj W miniony weekend zespoły wymazowe dotarły do plantatorów w powiecie płońskim, siedleckim i łosickim. Wymazy pobierane były od pracowników sezonowych [Foto: 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej]
REKLAMA

Centrum testowe Test & Go oraz mobilne zespoły wymazowe to dwie metody pobierania wymazów realizowane przez ratowników medycznych 5 MBOT, wspierających służby medyczne w ramach operacji „Odporna Wiosna”.

W ramach działań ograniczających transmisje koronawirusa, mazowieccy terytorialsi wspierają m.in. służby medyczne. Ich zadania polegają na wykonywaniu pomiaru temperatury, wsparciu logistyki wewnętrznej, transporcie próbek do badań, pracy na SOR czy segregacji pacjentów na izbach przyjęć. Żołnierze w ten sposób odciążają personel medyczny szpitali niemalże w cały rejonie odpowiedzialności 5 Brygady. Jednym z głównych obszarów wsparcia realizowanego na rzecz służb medycznych jest pobierania wymazów. Żołnierze pobierają próbki do badań od osób przebywających na kwarantannie, pensjonariuszy i personelu Domów Pomocy Społecznej.

Rozpoczęcie sezonu zbioru owoców spowodowało, że do naszego kraju licznie przybywają obcokrajowcy szukający zarobku na plantacjach. Duży napływ siły roboczej z państw ościennych w obecnej sytuacji sanitarno-epidemicznej, spowodował konieczność przebadania pracowników plantacji na obecność koronawirusa.

Od 28 maja w Czerwińsku nad Wisłą mazowieccy terytorialsi rozstawili centrum testowe Test & Go, w którym metodą walk-thru pobierane są próbki do badań. Do tej pory w Czerwińsku wykonano ponad 850 testów. Brygada nadal utrzymuje także mobilne zespoły wymazowe, które bezpośrednio w gospodarstwach wykonują wymazy. W minioną sobotę zespoły takie odwiedziły plantatorów z powiatu płońskiego oraz pobrały wymazy od pracowników sezonowych w powiecie łosickim i siedleckim. Mobilne zespoły w sobotę pobrały próbki do badań od 58 osób. Obecnie w działaniu utrzymywane są cztery mobilne zespoły wymazowe.

Zakres zaangażowania żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w ostatnim czasie znacznie się zmniejszył, stopniowo zostają odmrożone szkolenia a model funkcjonowania z przeciwkryzysowego zostaje zmieniony ponownie na szkoleniowy.

(za info Anety Szczepaniak, rzecznika prasowego 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dodał RE)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA