Zamknij
REKLAMA

Zarząd Powiatu reaguje na konkretne sygnały (...) - starosta E. Wiśniewska. (...) Odpowiada też za jakość pracy dyrektora szpitala - radna A. Dumińska-Kierska

08:23, 13.05.2021 | D.T.
Skomentuj Starostowie podkreślają, że za szpital odpowiada dyrektor [Foto: Redakcja]
REKLAMA

Podczas nadzwyczajnej sesji powiatowych radnych rozgorzał temat związany z czasem reakcji Zarządu Powiatu Płońskiego na sprawę doktora S. Starosta twierdzi, że pismo z 30 kwietnia, którego sygnatariuszami byli trzej lekarze płońskiego szpital, stanowiło pierwszy, oficjalny sygnał. Władze Powiatu zapowiadają kontrolę w SPZ ZOZ w Płońsku.

Jak poinformowała na sesji Elżbieta Wiśniewska, na wtorkowym Zarządzie podjęto uchwałę o programie kontroli w szpitalu. - To kolejna kontrola - pierwsza została zlecona 24 lutego i odbywa się bodajże aż do końca czerwca; obejmuje umowy o pracę, umowy zlecania i o dzieło, kontrakty i wszystkie pozostałe umowy zawierane w związku z prowadzoną działalnością szpitala za okres ostatniego roku, kiedy pełnił obowiązki, bądź był już dyrektorem dyrektor Ozdarski. Niezależnie od tej kontroli uznaliśmy, że w związku z pismem zlecimy kontrolę kolejną i ta kolejna dotyczyć będzie struktury organizacyjnej, umów, kontraktów personelu medycznego pełniącego dyżury w ramach SOR i NPL, samej organizacji dyżurów, użytkowania przez SOR i OIT aparatu do analizy parametrów krytycznych, czyli w zasadzie wszystkie punkty, które możemy jako Zarząd skontrolować, bo wszystko co dotyczy dokumentacji medycznej nie jest przedmiotem nadzoru i kontroli Zarządu - wymieniała starosta, dodając ponadto: - Kontrole systematyczne, planowe, jak i nadzwyczajne, jak ta zarządzona na podstawie pisma, są w szpitalu regularnie prowadzone. Z całą stanowczością chcę podkreślić, że Zarząd Powiatu nie odpowiada za politykę kadrową szpitala. W szpitalu zatrudnionych jest ponad 800 pracowników i wszelkie sprawy kadrowe, w tym ustalanie dyżurów, leżą w gestii dyrektora szpitala - powtarzała szefowa Powiatu.  

Sugestia a nie polecenie

- Tak jak do Zarządu tak i do Państwa docierają sygnały związane z działalnością leczniczą szpitala i my jako pojedyncze osoby z Zarządu  formalnie tym tematem się nie zajmowaliśmy, bo pragnę podkreślić, że pismo z 30 kwietnia jest pierwszym pismem, jakie wpłynęło w sprawie lekarza SOR-u. Wcześniej na przestrzeni ostatniego roku wpłynęły trzy pisma od lekarzy: jedno dotyczyło zakupu aparatu USG na oddział ginekologiczno-położniczy, drugie bodajże koncepcji funkcjonowania oddziału reumatologii i trzecie od ortopedów o zakupach inwestycyjnych. Tylko takie trzy pisma były przedmiotem obrad Zarządu - kontynuowała Wiśniewska. - Nie zmienia to faktu, że dostaliśmy sygnały od lekarzy o lekarzu, który nie powinien pełnić dyżurów na SORze i już jesienią ubiegłego roku pod wpływem takich sygnałów spotkaliśmy się z kilkoma ordynatorami w szpitalu, spotkaliśmy się też lekarzem, którego stan zdrowia jest kwestionowany i po tym spotkaniu, które odbyło się bez udziału dyrektora, zasugerowaliśmy mu - bo tylko w formie sugestii możemy to zasygnalizować, a nie w formie polecenia, żeby ze względu na uwagi lekarzy, którzy współpracują z tym doktorem, nie obsadzać dyżurów kimś kto może stwarzać problemy przy współpracy - tłumaczyła radnym starosta.  

Za szpital odpowiada dyrektor - powtarza starosta

Elżbieta Wiśniewska dalej wyjaśniała: - Lekarze znów zasygnalizowali sms-ami, bo tak komunikowaliśmy się, że ten lekarz po 3,4 miesiącach znów pojawiał się na dyżurach. Każdy taki sygnał sms-owy przekazywałam zarówno mojemu zastępcy, który odpowiada za szpital w sensie jego kompetencji, bo tak się podzieliliśmy na początku kadencji, jak też dyrektorowi szpitala. Było też pytanie od przewodniczącego o tego lekarza i dyrektor odpowiedział, że bierze pełną odpowiedzialność za dyżury doktora. Nic więcej w tej sytuacji nie pozostało nam do zrobienia, ponieważ to nie Zarząd odpowiada za to, kto w danym dniu pełni dyżur na SORze, NPL-u, czy też na każdym innym oddziale. Za szpital odpowiada dyrektor zarządzający w danym momencie placówką - wskazywała starosta. - Myślę, że dla dobra sprawy dobrze się stało, że Naczelna Izba Lekarska wyjaśni sytuację, ponieważ z informacji dyrektora uzyskanych na Zarządzie, na który sygnatariusze pisma nie przybyli, wiemy, że lekarz, o którego toczy się cała burza - nie tylko medialna - ma wszelkie zaświadczenia lekarskie i jest dopuszczony do wykonywania zawodu. Niemniej na sytuację, która zaistniała, dyrektor  szpitala poinformował nas, że na czas rozpatrywania sprawy przez NIL lekarz zostanie odsunięty od pełnienia dyżurów na SORze. To wszystko co ustalił Zarząd między 30 kwietnia a dniem dzisiejszym.

- O tej sytuacji, która trwała od września ubiegłego roku, my jako radni w żadnym sprawozdaniu z działalności Zarządu nie byliśmy niestety informowani. Zadawałem pytania, zadawali pytania radni Stolpa i Żelasko o sytuację w szpitalu, ale nigdy nie było przedstawionego tego rodzaju problemu. Ja informację o tej patologii w szpitalu otrzymałem z mediów z dniem 30 kwietnia br. - wskazywał Krzysztof Kruszewski

Wicestarosta o kompetencjach

- Tak jak już powiedziałam, Zarząd jako Zarząd nie zajmował się tym tematem ponieważ, mimo że nawet podczas rozmów z lekarzami padały prośby o sformułowanie na piśmie pewnych zarzutów, czy obaw, to pierwsze pismo jakie wpłynęło, i którym mogliśmy się zająć jako Zarząd, to jest to z 30 kwietnia i Zarząd zajął się nim. Natomiast gdyby Zarząd, czy ja jako starosta, czy Elżbieta Wiśniewska, miała Państwa informować o wszystkich głosach dotyczących nieprawidłowości podczas konkretnych dyżurów, to tak naprawdę, jeśli Państwo macie taką potrzebę, to mogę każdą informację z messengera podać, a było ich bez liku, były podawane w dzień i w nocy, w sprawie lekarza, nie tego, o którym dziś rozmawiamy, ale innych dyżurantów - często nietrzeźwych, niesympatycznych albo nie udzielających pomocy. Miałam takich sygnałów całe mnóstwo - mówiła starosta. - Nie przekazuje Państwu wszystkich tematów, które wpływają do mnie kanałami ogólnodostępnymi. Moje komunikatory są ogólnie dość dostępne i każdy kto chce się poskarżyć na tego, czy innego lekarza to to robi. Uznałam, że adresatem takich komunikatów jest dyrekcja szpitala. a nie pojedynczy radni, bo Państwo byliby zasypani przypadkami niegrzecznego, niekompetentnego, nienależytego zajęcia się pacjentem w tych czy innych okolicznościach.

Głos na ten temat zabrał również wicestarosta Krzysztof Wrzesiński. - Część z nas, ja się do nich nie zaliczam, to nowi radni, jestem od 2010 roku i nigdy z ust Zarządu nie otrzymałem informacji o tym, co złego dzieje się na SORze. Zapewne takie informacje docierały do poprzednich Zarządów i dyrekcji, nad którą był sprawowany nadzór. Od 2010 roku nie przypominam sobie, żebyśmy podczas sesji rady powiatu takimi tematami się zajmowali, ponieważ są to kompetencje dyrektora jednostki, a Zarząd nie ma kompetencji wydawania wiążących poleceń dyrektorowi - stwierdzał Wrzesiński.

Radna o tym, za co odpowiada Zarząd

Z kolei Anna Dumińska-Kierska komentowała: - Nie wiem jak inni radni, ale ja nie odczuwam potrzeby informowania o wszystkich sprawach, o których jest informowana pani starosta, niemniej jednak, jeżeli to ja byłaby starostą i otrzymała taką informację, która w opinii zgłaszających zagraża bezpieczeństwu, zdrowiu a nawet życiu mieszkańców, to z pewnością jako poprzedni członek Zarządu z Zarządem bym się podzieliła tą informacją. Zarząd nie zajmował się tą sprawą wcześniej, mówi pani, tylko poszczególni jego członkowie, to ja pytam, kto tworzy ten Zarząd? Zarząd ma bardzo duże kompetencje i bardzo dużą odpowiedzialność, jaka na nim ciąży. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że za szpital odpowiada dyrektor, ale za jakość pracy tego dyrektora odpowiada Zarząd - zaznaczała radna, przypominając, że to Zarząd Powiatu powołuje dyrektora SPZ ZOZ.

- Zarząd reaguje na konkretne sygnały, a pierwszym i konkretnym sygnałem, który wpłynął do Zarządu, było pismo z 30 kwietnia i tym pismem zajęliśmy się we wtorek, 4 maja, bez zbędnej zwłoki, w zasadzie natychmiast. Wcześniejsze sygnały to były sms-y do mnie, które nie były przedmiotem obrad Zarządu - powtarzała starosta.

- Sytuacja z tym lekarzem była znana, dopiero było trzeba oficjalnego pisma pana Ziółkowskiego, aby tą sprawą ktoś się na poważnie zajął - oceniał radny Andrzej Stolpa. Krzysztof Kruszewski postawił pytanie: - W jakiej roli wystąpili Państwo będąc na wrześniowym spotkaniu z ordynatorami? Podczas tego spotkania ten problem był omawiany, a my jako radni, uważam, że w sprawozdaniu Zarządu za miesiąc wrzesień bądź październik, powinniśmy otrzymać informację, czego to spotkanie dotyczyło.

- Tak byliśmy tam w godzinach pracy jako starosta i wicestarosta. Spotkań roboczych różnego rodzaju, interwencji, które podejmujemy w różnych instytucjach w związku z różnymi sprawami, jest całe mnóstwo, natomiast te tematy nie są przedmiotem obrad 5-osobowego Zarządu. To nie jest tak, że starosta dzieli się z Państwem wszystkim, całym swoim kalendarzem wyjść, interwencji, spotkań i tematów, którymi zajmuje się na co dzień - zakończyła ten wątek obrad Elżbieta Wiśniewska.

[ZT]7559[/ZT]

[ZT]7562[/ZT]

[ZT]7565[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (25)

Fan BMWFan BMW

7 10

Uwaga, mam ważny komunikat. Proszę mi dziś wieczorem nie blokować lewego pasa na siudemce bo będę leciał w stronę Worsoł. Dzięks. 10:06, 13.05.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Znikający punkt Znikający punkt

4 2

Uważaj ziomek na powrocie przed Załuskami potrafią tam ściągnąć prędkość z kilometra, mnie zdjęli wczoraj przy pace sześć jak zwalniałem. 11:56, 13.05.2021


Fan BMWFan BMW

1 1

Dzięki ziomuś 13:36, 13.05.2021


HaHa

2 1

Może wkońcu trafisz na swoje drzewo i będzie tu z tobą spokojne 19:28, 13.05.2021


FamiliadaFamiliada

6 4

Pytanie: więcej niż jedno zwierzę to??? 10:10, 13.05.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

MonkMonk

2 1

Bocian??? 16:22, 13.05.2021


 . .

2 0

Lama 19:21, 13.05.2021


OdpOdp

1 0

Folwark zwierzęcy 😂 23:35, 13.05.2021


odpowiedzialnośćodpowiedzialność

28 2

Najlepiej przerzucać się odpowiedzialnością. "A on wiedział, nie powiedział, a to było tak...". I co dalej z dyrektorem, który swoją postawą pogrąża szpital? Jaka decyzja, bo jakoś cicho sza. 10:37, 13.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OpowiedzialnośćOpowiedzialność

34 3

Czasem można odnieść wrażenie, że pani starosta odpowiada głównie za posty na fejsie ;-) 10:52, 13.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

oj !oj !

26 3

Oj nie tylko, jeszcze bardzo ważne zadanie p.starosta odpowiada za swój nienaganny lans . 11:26, 13.05.2021


koolkool

25 4

o, gadać to oni potrafią i debatować nad rozlanym mlekiem, ale coś zrobić to już nie koniecznie .... 12:23, 13.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EluElu

8 24

Mamy do Was pełne zaufanie. 12:56, 13.05.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Bożenka?Bożenka?

13 1

Czy Bożenna? 14:18, 13.05.2021


Ewa?Ewa?

12 0

Ślepa i głucha? 15:35, 13.05.2021


NominaciNominaci

5 0

się odezwali ... 07:03, 14.05.2021


pielęgniarkapielęgniarka

6 17

Dajcie nam pracować. Skończcie z tą polityką! 13:55, 13.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pacjętpacjęt

1 0

Już lecę na sor, bo mnie główka boli po wczorajszej libacji... hahahaha 20:11, 13.05.2021


P. P.

19 3

***** *** 14:08, 13.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

W punktW punkt

11 0

Najlepszy komentarz... 15:09, 13.05.2021


SygnałySygnały

24 1

pojawiały się w czasie zatrudniania specjalisty z NDM związanego z GP . Ale pani Ela i reszta zaprogramowała się na wojnę z byłym dyrektorem i mamy tego efekty! Ta zamiana wyjdzie wszystkim bokiem! WSTYD! 16:01, 13.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Odpowiedzialność staOdpowiedzialność sta

15 0

Czyli co...

Starosta nie odpowiada za sprawy kadrowe szpitala.

Za to odpowiada Dyrektor szpitala.

Starosta nie odpowiada za zatrudnienie Dyrektora.

Za to odpowiada Komisja Konkursowa.

Czy wychodzi na to że nasz Starosta za nic nie odpowiada.

Ludzie czy dacie się na to nabrać

A kto powołał dyrektora do pełnienia funkcji p.o do czasu konkursu

Czy za to Starosta też nie odpowiada?


23:15, 13.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

działaczdziałacz

11 0

Pani Elu niech Pani zmieni na innego starszego dyrektora- z doświadczeniem,chęcią walki o szpital a nie tylko kasa dla kolegów 15:11, 14.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kryn kryn

10 1

tak jak jest teraz to było 10 lat temu że w Płońsku nikt nie chciał szpitalowi sprzedać na fakturę, ani naprawić karetki. dziś regeneruje się dług, wysyłając karetki do napraw do Sulejówka. jestem płońszczaninem i serce mi się kraje jaka jest bez moc partii rządzącej czyli przedstawicieli PIS na naszym terenie. wiecie że jest źle i czego wy jeszcze bronicie,zakłamujecie rzeczywistość. a wybory za półtora roku 15:20, 14.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dudaszenko szalomdudaszenko szalom

0 0

8 gwiazdek 06:46, 20.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%