Zamknij

Podróż bez prawa jazdy przy sobie, brak konieczności wymiany tablic - szykują się ułatwienia dla kierowców

08:33, 31.05.2020 Dawid Ziółkowski/ Źródło: auto.dziennik.pl, portalsamorzadowy.pl, gov.pl Aktualizacja: 08:39, 31.05.2020
Skomentuj [Foto: moto.rp.pl] [Foto: moto.rp.pl]

Na ostatniej prostej jest już proces legislacyjny nowych przepisów prawa o ruchu drogowym, za które odpowiadają Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki nim będziemy mogli, choćby bez konsekwencji, poruszać się bez dokumentu prawa jazdy przy sobie, czy też czasowo wyrejestrować pojazd.

Prace nad tzw. pakietem deregulacyjnym trwają już od ponad roku, ale projekt zakładający dość znaczące zmiany w prawie o ruchu drogowym znajduje się już w sejmowym biurze legislacji. Po uwzględnieniu poprawek nowe przepisy są już o krok od ich wprowadzenia. Zaczną obowiązywać 3 miesiące po opublikowaniu odpowiedniej ustawy.

„Prawko” może zostać w domu

Chyba najważniejszym zapisem we wspomnianych nowych przepisach będzie ten, zwalniający kierowców z obowiązku wożenia przy sobie dokumentu prawa jazdy. Nie ma chyba osoby, która kiedykolwiek nie zabrała ze sobą „prawka” i nie jechała z duszą na ramieniu, byle by nie natrafić na patrol. Podczas kontroli drogowej za brak dokumentu funkcjonariusz mógł ukarać nas mandatem w wysokości 50 zł. Dodatkowo, bez dokumentu przy sobie nie mogliśmy kontynuować jazdy. Teraz to stanie się już przeszłością. W celu ustalenia tożsamości kierującego, organom kontroli ruchu drogowego będą udostępniane dane z Rejestru Dowodów Osobistych. Ustalenie tożsamości będzie możliwe na podstawie tych danych m.in. w zakresie wizerunku twarzy – informuje ministerstwo. Oczywiście nowy przepis nie zwalnia nikogo z obowiązku faktycznego posiadania dokumentu, po zdaniu egzaminu. Regulacje obejmą także kwestię czasowego bądź trwałego zatrzymywania prawa jazdy. Po wejściu ustawy w życie, kiedy uprawnienia do kierowania pojazdem zostaną nam zatrzymane, taka informacja zostanie od razu przekazana do centralnej ewidencji kierowców. Na tym zmiany w prawie się jednak nie kończą.

Oszczędności dla kierowców

W myśl przepisów zlikwidowane zostaną także karta pojazdu (za jej wydanie w tej chwili płaci się 75 zł) oraz kontrolna nalepka na szybę. I właśnie z nalepką, a właściwie jej brakiem wiąże się kolejne udogodnienie przygotowywane przez pomysłodawców projektu – po zakupie auta będziemy mogli zachować dotychczasowy numer rejestracyjny, a więc również tablice, bez względu na to, w jakim województwie kupiliśmy pojazd. Wówczas organ rejestrujący wyda właścicielowi samochodu decyzję o rejestracji oraz nowy dowód rejestracyjny. To zaś spowoduje, że każdy kierowca będzie mógł zaoszczędzić niemal 100 złotych, ponieważ nie będzie musiał wnosić opłaty za tablice rejestracyjne (obecnie to 80 zł), wspomnianą nalepkę kontrolną (18,50 zł) i opłaty ewidencyjnej (złotówka).

„Nówkę” zarejestrujemy przez internet?

Zmiany dotkną także procesu rejestracji pojazdów, ponieważ nowe prawo przewiduje możliwość czasowego rejestrowania auta, co z kolei przełoży się na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia OC. Nowelizacja ustawy przewiduje wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu – powiedział rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji, Szymon Huptyś „Portalowi Samorządowemu”. Nowe prawo ma umożliwiać także salonom sprzedaży zarejestrowanie zakupionego pojazdu, jeśli wcześniej zostanie złożony wniosek o rejestrację drogą elektroniczną. Wówczas kupujący będzie mógł odebrać swoje nowe auto już zarejestrowane, co pozwoli zaoszczędzić czas i uniknąć formalności.

Nowe przepisy pozwolą również stacjom kontroli pojazdów na zwrot zatrzymanego wcześniej przez właściwy organ kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego. Dzięki temu unikniemy konieczności zwracania się o oddanie dokumentu, do właściwego urzędu bądź jednostki organu, która go zatrzymała.

Kiedy przepisy wchodzą w życie?

Przepisy po wspomnianych zmianach zaczną obowiązywać 3 miesiące od momentu ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wyjątkiem będą te wymagające wydania komunikatu przez Ministerstwo Cyfryzacji, dlatego przepisy znoszące wydawanie karty pojazdu i nalepki kontrolnej wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od publikacji ustawy.

(Dawid Ziółkowski/ Źródło: auto.dziennik.pl, portalsamorzadowy.pl, gov.pl )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Petent KomunikacjiPetent Komunikacji

14 0

Nareszcie. To co przeżyłem dzięki naszemu Wydziałowi Komunikacji to ewenement na skalę kraju. Nasza pani starościna pokazuje jak dba o powiat i wyborców. J i cała rodzina będziemy pamiętać przy wyborach. Proszę ludzi, którzy przeszli to samo o jak najwięcej wpisów. pokażmy tej pani jak nas jest dużo. 14:42, 31.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

rumrum

0 0

Tak się buduje anarchię. 08:53, 01.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OjejOjej

8 0

Przecież w starostwie obchodzą Dzień Dziecka.Ja się zastanawiam czy to jeszcze,urzad czy to jakiś cyrk.?Lepiej ogłoście konkurs na projekty ulepszenia pracy wydziału komunikacji bo ludzie się gotują w kolejce. 13:03, 01.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZamiłowanieZamiłowanie

6 0

do maskarad pora porzucić i wziąć się do solidnej pracy!!! 14:06, 01.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%