Zamknij

Dużo większe pieniądze dla zawodowych rodzin zastępczych. - Pomaganie jest powinnością i zaszczytem. Miejmy odwagę pomagać dzieciom - A. Pie

13:55, 26.09.2019 DT Aktualizacja: 16:07, 26.09.2019
Skomentuj Rodzicielstwo zastępcze jest bardzo istotnym elementem w systemie opieki i wsparcia dzieci pozbawionych rodziny naturalnej - mówi dyrektor Agnieszka Piekarz, dziękują radnym za podjęcie uchwały o podniesieniu wynagrodzenia dla zawodowych rodzin zastępczych [Foto: Redakcja/Archwium] Rodzicielstwo zastępcze jest bardzo istotnym elementem w systemie opieki i wsparcia dzieci pozbawionych rodziny naturalnej - mówi dyrektor Agnieszka Piekarz, dziękują radnym za podjęcie uchwały o podniesieniu wynagrodzenia dla zawodowych rodzin zastępczych [Foto: Redakcja/Archwium]

Zawodowych rodzin zastępczych w powiecie płońskim jest jak na lekarstwo, ale wczorajsza decyzja radnych powiatowych o znacznym podniesieniu im wynagrodzenia moża sprawić, że chętnych do takiej formy opieki nad dziećmi będzie systematycznie przybywało.

To z pewnością krzepiąca informacja dla zawodowych rodzin zastępczych i kandydatów na takie rodziny. Wsparcie ze strony samorządu powiatowego jest konkretne. Radni podjęli uchwałę o podniesieniu wysokości wynagrodzenia rodziny zastępczej zawodowej, prowadzącego rodzinny dom dziecka oraz rodziny zastępczej zawodowej, pełniącej funkcję pogotowia opiekuńczego na kwotę nie niższa niż 4500 zł miesięcznie (brutto), co na tle innych powiatów, nawet warszawskiego, jest kwotą znacznie przekraczającą wymagany próg ustawowy. Dotychczas było to 2 tys. zł.

-  Przegłosowanie tej uchwały będzie zaiste rewolucyjne, ale na razie tylko w sferze finansowej. To ogromny skok, a z drugiej strony, zważywszy na fakt, żę takich rodzin w powiecie płońskim tak naprawdę nie mamy, to takie wynagrodzenie będzie stanowiło, mam nadzieję, zachętę dla rodzin przeszkolonych, a jako rodziny zastępcze z różnych względów nie podejmujące się tego zadania - mówiła podczas czwartkowej sesji starosta Elżbieta Wiśniewska. - Pozyskanie zawodowych rodzin zastępczych to jedno z ważniejszych zadań tej kadencji. To nie tylko wymóg ustawowy - dezinstytucjonalizacji pieczy zastępczej. Dzieci powinny wychowywać się w rodzinach, a nie w placówkach. Dlatego będziemy wspierać rodzinne formy opieki nad dziećmi na wszystkie możliwe sposoby, także finansowo w większym zakresie niż przewiduje ustawa - dodaje starosta. 

Między innymi o dzieciach, które wchodzą do rodzin zastępczych, mówi naszej redakcji wnioskodawczyni Agnieszka Piekarz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku:

Mamy wiedzę, jako praktycy, że nie ma takich pieniędzy, które mogłyby adekwatnie pokryć opiekę, miłość, odpowiedzialność i cały pakiet usług pielęgnacyjno-wychowawczych jakie podejmuje rodzina zastępcza wobec przyjętego dziecka. 
Można zadać pytanie – ile warta jest 24–godzinna opieka nad dzieckiem? Wśród motywacji rodziców zastępczych często wymienia się chęć i możliwość pomocy, pragnienie posiadania dziecka, niezwykłe pokłady miłości, obowiązek moralny, ale nigdy nie mówi się o zyskach materialnych.
Tak, nie każde dziecko ma to szczęście, aby wychowywać się w rodzinie naturalnej. Wychowywanie w rodzinie zastępczej, zamiast placówce, sprzyja rozwojowi dziecka.
Dzieci wchodzą do rodzin zastępczych z bagażem doświadczeń. Ich historie często są skomplikowane i trudne. Wiele z nich ma w swojej świadomości zakorzenione poczucie winy i odpowiedzialności za sytuację, jaka zaistniała w ich rodzinie naturalnej. Rodzina zastępcza zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, przywraca poczucie własnej wartości i otacza troską, której niejednokrotnie nie doświadczyło ze strony rodziców biologicznych. Jednocześnie dzieci w rodzinach zastępczych przestają być „niewidzialne”, stają się zauważone, czują się ważne i kochane. Uczą się odpowiednich wzorców zachowań i utożsamiają się ze środowiskiem rodziny, do której przybyły. 
Życie w rodzinie zastępczej jest przewidywalne, daje poczucie stabilizacji, w przeciwieństwie do nieprawidłowo funkcjonującej rodziny biologicznej. Dzieci, które mają zapewnione poczucie bezpieczeństwa i ustabilizowaną sytuację rodzinną, stają się ufne, aktywne, samodzielne, otwarte na kontakty z innymi.
Uchwała podjęta przez radnych Rady Powiatu Płońskiego jest bezcenna, dziękuję wraz z Pracownikami PCPR w Płońsku, z nadzieją na tworzenie się nowych rodzin zastępczych zawodowych. 
Pomaganie jest powinnością i zaszczytem. Miejmy odwagę pomagać dzieciom. Serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu z pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku. [NOT.DT]

 

(DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%