Zamknij

NFZ domaga się wyjaśnień od szpitala. ''Brak realizacji umowy skutkować będzie koniecznością zwrotu nienależnie wypłaconych środków...''

Dawid TurowieckiDawid Turowiecki 16:08, 12.11.2022 D.T. Aktualizacja: 11:29, 24.11.2022
Skomentuj fot.: samorzad.gov.pl/strona NFZ/Redakcja fot.: samorzad.gov.pl/strona NFZ/Redakcja

Redakcja ''Płońsk w Sieci'' dotarła do pisma Narodowego Funduszu Zdrowia (Mazowiecki Oddział Wojewódzki w Warszawie) do dyrekcji płońskiego szpitala, w którym NFZ zażądało wyjaśnień w sprawie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na terenie Raciąża. Działanie tego medycznego punktu zostało, przypomnijmy, zawieszone i stan taki trwa do chwili obecnej. 

W tytule pisma z 20 października br. mowa jest o wezwaniu do złożenia wyjaśnień w sprawie realizacji umowy nr ... w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na obszarze powiatu płońskiego, w dodatkowym miejscu przyjmowania pacjentów zlokalizowanym w Raciążu, przy ulicy Błonie 22

NFZ pisze do dyrekcji SPZ ZOZ w Płońsku, iż ''w związku z ujawnionym w toku analizy sprawozdawczości z realizacji przedmiotowych świadczeń, brakiem sprawozdanego wykonania we wskazanym tytule pisma miejscu udzielania świadczeń objętych umową, a także przekazaną przez Państwa w dniu 18.10.2022 r., w rozmowie telefonicznej z pracownikiem tutejszego oddziału Funduszu, informacją o zawieszeniu od lipca br. udzielania świadczeń w dodatkowym miejscu, w Raciążu, wzywam do niezwłocznego udzielenia wyjaśnień w przedmiotowej sprawie (...)''. 

NFZ zwraca uwagę w owym piśmie, że uruchomienie dodatkowego miejsca w Raciążu nastąpiło na wniosek szpitala, za zgodą dyrektor Mazowieckiego OW NFZ. Fundusz przypomina, że zmiana w umowie sankcjonowana została aneksem z dnia 27 września 2018 r. (...) Z tego tytułu wartość ryczałtu miesięcznego w umowie została podwyższona o aktualną na dzień dokonania zmiany kwotę 51 750 zł, która następnie podlegała waloryzacjom i od 1 lipca 2022 r. wynosi 78 976,93 zł. Brak realizacji umowy, skutkował będzie koniecznością zwrotu nienależnie wypłaconych środków (...) - czytamy dalej w piśmie. Podkreśla się równocześnie, że ''w sprawie zaprzestania wykonywania umowy w Raciążu nie wpłynęła od SPZ ZOZ w Płońsku do Oddziału żadna korespondencja. (...) Zaistniała sytuacja stanowi naruszenie warunków realizacji umowy oraz w związku z faktem udostępniania świadczeniobiorcom informacji o miejscu udzielania świadczeń NiŚOZ w Raciążu, na stronie internetowej, w zakładce ''Na ratunek'' (dalej podany jest link do strony warszawskiego NFZ - przyp. red.), skutkuje również wprowadzaniem pacjentów w błąd (...). 

Dalej NFZ przytaczając rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, wskazuje m.in. że ''świadczeniobiorca ma powiadomić na piśmie prezesa Funduszu albo dyrektor oddziału wojewódzkiego tegoż Funduszu, z którym umowę zawarł, o planowanej przerwie w udzielaniu świadczeń w terminie co najmniej 30 dni przed planowaną przerwą, wskazując przewidywany okres jej trwania, a w przypadku świadczeń w rodzaju podstawowej opieki zdrowotnej oraz świadczeń rozliczanych ryczałtem albo ryczałtem systemu zabezpieczenia - także sposób zapewnienia ciągłości udzielania świadczeń w tym czasie''. 

O komentarz do całej sprawy poprosiliśmy lek. Bartosza Fiałka, zastępcę dyrektora do spraw medycznych SPZ ZOZ w Płońsku, który wielokrotnie na forum publicznym zabierał głos w sprawie NPL w Raciążu. W maju br. mówił m.in.: - Mamy analizy, które wskazują, że w niektórych miesiącach trzy a nawet czterokrotnie mniej porad udzielano w Raciążu aniżeli w Płońsku. Będziemy szli więc w tym kierunku, aby skupić się na jednym miejscu (...). (...) Jak najbardziej chcielibyśmy ten punkt w Raciążu utrzymać, ale nie stać szpitala na stratę, aby w ciągu roku wydawać milion złotych. To są de facto pieniądze bez pokrycia - stwierdzał dr Fiałek. - (...)  Opłacenie lekarza, pielęgniarki, dzierżawa obiektu i eksploatacji pojazdu to roczny koszt ponad miliona złotych, i to były środki szpitalne. W kontekście gospodarowania środkami publicznymi i zasadności ich wydawania musimy taki wzgląd przyjąć, bo jednak nie można, nie mając pieniędzy, starać się coś utrzymywać, a nie jest tak, że Raciąż jest obłożony poradami. Większość pacjentów, którzy tam trafiają i wymagają jakiejś opieki, oni ostatecznie i tak są obsługiwani, zaopatrywani u nas w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. A jeśli chodzi o przepisanie recepty i temu podobne, to w Raciążu doskonale radzi sobie Grupa Zdrowie, która prowadzi tam podstawową opiekę zdrowotną i tam następnego dnia, jeśli nie ma zagrożenia życia i zdrowia, można się udać. Stąd pytanie w ogóle o zasadność realizowania świadczeń w Raciążu - dodawał dyrektor Fiałek. 

Wróćmy do opisywanego pisma z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dyrektora ds. medycznych pytamy m.in.: czy wyjaśnienia ze strony dyrekcji szpitala już zostały złożone, jak ta zapatruje się na pismo z NFZ? Czy szpital będzie oddawał pieniądze Funduszowi za te miesiące kiedy NPL w Raciążu nie funkcjonował? Co SPZ ZOZ w Płońsku w tej sytuacji zamierza zrobić w sprawie NPL w Raciążu?

- Odpowiedzieliśmy, że z uwagi na kłopoty kadrowe, świadczenia z zakresu Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej są realizowane zgodnie z minimalnymi wymogami Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli w placówce zlokalizowanej przy SPZZOZ w Płońsku - informuje dr Bartosz Fiałek, dodając. - Bardzo się cieszę, że wreszcie otrzymaliśmy jednoznaczną informację dotyczącą finansowania świadczeń z zakresu Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej. Dotychczasowe dane, które pozyskiwaliśmy zarówno od pracowników merytorycznych komórek SPZZOZ w Płońsku, jak i przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, sugerowały - o czym wielokrotnie informowaliśmy - że wysokość kontraktu jest odzwierciedleniem wielkości zaopatrywanej populacji, a nie liczby punktów Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej. Ta wiedza sprawia, że dofinansowanie funkcjonowania dodatkowej placówki Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej, które zabezpieczają lokalne samorządy, będzie niższe - wyniesie nie ponad 1 milion złotych w skali roku, a kilkaset tysięcy.

- Należy zrozumieć, że dodatkowe finansowanie placówki Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej w Raciążu przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest niewystarczające, co zwiększa dług SPZZOZ w Płońsku. Wynika to z prostego faktu - Narodowy Fundusz Zdrowia zabezpieczył ok. 79 tysięcy złotych na funkcjonowanie tej placówki, a koszty poniesione jedynie z tytułu wynagrodzeń personelu medycznego wynoszą ponad 100 tysięcy złotych w skali miesiąca. Do tego dochodzą jeszcze wysokie koszty eksploatacyjne, m.in. media (ogrzewanie, woda, prąd) oraz finansowanie leków i pojazdów. Tak więc, z tytułu samych wynagrodzeń w budżecie SPZZOZ w Płońsku pozostaje około ćwierć miliona złotych w skali roku. Wiedza, którą ja posiadam, każe mi uważać, że taki zysk jest sukcesem i nie chce mi się wierzyć, żeby ktokolwiek postrzegał stratę finansową jako coś pozytywnego, choć to już kwestia indywidualnych zasobów i interpretacji. Nie zmienia to jednak faktu, że informacja, którą pozyskaliśmy od Narodowego Funduszu Zdrowia, jest dobrym prognostykiem, ponieważ istotnie zmniejsza kwotę samorządowego dofinansowania placówki Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej w Raciążu. Choć same pieniądze mogą niestety nie wystarczyć, o czym również wielokrotnie mówiłem. Potrzebna jest przede wszystkim kadra medyczna - kontynuuje dyrektor w odpowiedzi mailowej do naszej redakcji.

- Jako zastępca dyrektora ds. medycznych jestem szczęśliwy, że bez problemu realizujemy podstawowy wymiar zobowiązań wobec płatnika, czyli prowadzimy placówkę Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej w Płońsku. Wszak wiele szpitali w Polsce ma problem z wypełnieniem tego obowiązku. Jednak z powodu braków kadrowych, na tę chwilę nie jesteśmy w stanie uzyskać dwóch pełnych grafików dyżurowych, czyli zapewnić nieprzerwaną realizację świadczeń z zakresu Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej w zarówno w placówce w Płońsku, jak i Raciążu. Z wiedzy, którą posiadam, samorządy lokalne zabezpieczyły już kwotę, która - w nowych realiach, po informacji Narodowego Funduszu Zdrowia - pozwoli na sfinansowanie funkcjonowania punktu w Raciążu. Jeżeli w tej sytuacji uda się pozyskać kadrę medyczną, która zabezpieczy ciągłość diagnostyczno-terapeutyczną dodatkowej placówki Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej w Raciążu, to będę orędownikiem wznowienia w niej świadczenia usług zdrowotnych - przyznawał, by na pytanie o to, czy płoński szpital będzie oddawał tak dużą sumę pieniędzy Funduszowi za te miesiące kiedy NPL w Raciążu nie świadczył usług lekarskich, odpowiedzieć tak: - Na tę chwilę decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia w tym zakresie nie zapadła. Nie uzyskaliśmy jeszcze odpowiedzi na nasze wyjaśnienia. 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(16)

WiolaWiola

41 1

Zarządzającym brak elementarnej wiedzy z zakresu funkcjonowania placówki medycznej jak SPZOZ. Za co pobierają wynagrodzenie? 15:04, 13.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

obserwatorobserwator

38 10

Pani Elżbieto czy pan Fiałek wypowiada się jako dyrektor ordynator asystent w oddziale szpitalnym doradca pani dyrektor czy specjalista ds fb? Czy prześledziła pani w końcu umowy jakie ten pan ma podpisane w szpitalu? Zastanawiamy się jako pracownicy szpitala kiedy pogoni pani koleżankę a może ona pogoni panią? 15:50, 13.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Bartosz FiałekBartosz Fiałek

13 31

Od dłuższego już czasu 2-3 sfrustrowane osoby piszą negatywne komentarze nt. szpitala i ludzi tam pracujących. Widać to zarówno po treści wpisów, ataku na te same osoby analogicznymi argumentami, ale i podczas zeznań na policji zauważyłem, że większość komentarzy pochodzi z 2-3 adresów IP. Tych samych adresów. Dziwię się, że z jednej strony redakcja pozwala na te prostackie, anonimowe wpisy (nie widać, żeby ktoś pomawiał publicznie przy użyciu swoich personaliów), a z drugiej - że dla niektórych lokalnych decydentów anonimowe komentarze mają taką wartość, iż są w stanie wyciągać na ich podstawie wnioski, ferować wyroki i zadawać pytania. Podwójna żenada.

Co do moich umów, to jest ich 5. Podobnie przedstawia się sytuacja innych lekarzy, dla których SPZZOZ w Płońsku jest jedynym lub głównym miejscem pracy.

1. Praca w oddziale reumatologii.
2. Praca w poradni reumatologicznej.
3. Praca w poradni leczenia osteoporozy.
4. Dyżury w szpitalnym oddziale ratunkowym.
5. Zastępca dyrektora ds. medycznych.

A, zapomniałbym. Mam jeszcze umowę na NIEODPŁATNE świadczenie usług w oddziałach rehabilitacji - że w razie nieobecności lekarzy tam zatrudnionych, móc ich zastąpić. Także za darmo pomagam w prowadzeniu strony na FB, choć ostatnio zajął się tym inny pracownik. Również za darmo wchodzę w rolę rzecznika szpitala - jeżeli jest taka potrzeba.

Co do umów, to 3 z nich mogę w każdej sekundzie wypowiedzieć. W SOR dyżurować nie muszę - zgodziłem się z powodu braku obsady, żeby pomóc szpitalowi, po pytaniach koleżanek i kolegów. Poradnie specjalistyczne (reumatologiczną oraz leczenia osteoporozy) mogą przenieść do konkurencji. Każdemu zależy na posiadaniu specjalistów i dostępie do nich. I to na lepszych warunkach finansowych, wszak w szpitalu to poradnie Narodowego Funduszu Zdrowia. Tym samym szpital straci zarówno pacjentów, jak i pieniądze, bo obydwie poradnie specjalistyczne będzie trzeba zamknąć z powodu niewypełnienia minimalnych wymogów czasowych i kadrowych płatnika. A przypomnę, że kolejka do mnie do obu poradni zaczyna się w nowym roku, a w przypadku reumatologicznej jest to 17 maja 2023 roku - pierwszy, wolny termin.

Tak więc proszę o nieanonimowe zwrócenie się do mnie w tym zakresie, a z tych umów zrezygnuję, ponieważ dość mam już tych prostackich oraz kłamliwych insynuacji i permanentnego szkalowania.

Pozdrawiam. 18:39, 13.11.2022


SpieszmySpieszmy

35 7

się pisać, bo wkrótce- komentarze znikną.... Pani Elu, kolejna psiapsiółka specjalistka stwarza problemy. A wystarczyło nie robić czystek ... 16:19, 13.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nie wolnoNie wolno

22 12

Nie wolno atakować naszej starosty. To wyjątkowa osoba, jest najlepszym, co spotkało nasz powiat. 16:52, 13.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PrzecieżPrzecież

5 3

Przecież to anioł, który zstąpił na płońską ziemię. 18:39, 14.11.2022


RR

11 5

No i jeden komentarz juz znikl !? 20:10, 13.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Robert Ziółkowski Robert Ziółkowski

17 2

Panie doktorze. Jak Pan pisze pod nazwiskiem to ja również. Pytanie jest proste. 5 umów niewiele mówi. To wprost. Proszę o podanie kwot wynagrodzenia, by daleko nie sięgać za sierpień wrzesień październik z tych 5 umów. Proste. Ile!!!! 09:06, 14.11.2022


RadaRada

27 3

A .moze pani starosta niech się dokształci w zakresie zarzadzania strukturami powiatu? 21:04, 13.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

obserwatorobserwator

19 4

mam lepszy pomysł żeby poszła z psiapsiółką Lilianą na studia pielęgniarskie. Jedna chodzi to druga nie może? 22:32, 13.11.2022


krynkryn

7 3

o ludzi nie chodzi, a jak zwykle o pieniądze- przecież można się dogadać z samorządem, tylko trzeba mieć chęć 07:53, 14.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CIEKAWSKICIEKAWSKI

0 1

Dlaczego redakcja zdjęła i zablokowała komentarze sprzed 10 dni zmieszczone przeze mnie w sprawie podejrzanej zbiórki kasy na kilkulatka z białaką ? 20:23, 16.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bo bo

0 0

jest prawda czasu i prawda ekranu. 20:48, 17.11.2022


KtośKtoś

2 0

może policzył ile afer i ile kasy wypłynęło z tego zintegrowanego systemu partyjnych paśników od początku tzw. pandemii. Czy ktoś został ukarany za niegospodarność, nadmiarowe zgony, czy w ogóle padł temat poniesienia konsekwencji przez niekompetentnych i niegospodarnych urzędników. No musiał ktoś zawinić, nie ma innego wyjścia, samo się nie zrobiło. Obraz POPiSowych elit, w całej okazałości, w pełnym blasku. Proponuję dla uczczenia "marsz triumfalny" z rynku, Grunwaldzką do szpitala 20:46, 17.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kraina mioduKraina miodu

6 0

A tam gdzie to kretowisko będzie stał ich bank ? Kasa, kasa....? 08:10, 20.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

krynkryn

1 0

w odpowiedzi na wywiad- jak nie urok to .......... pieniądze już są , a personel nie wiadomo, coś trzeba z tym zrobić. A kto to ma zrobić? 09:37, 06.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%