Zamknij
REKLAMA

Brak chętnych do dostarczania prądu... Sytuacja jest niespotykana - słyszymy z płońskiego ratusza

10.54, 10.11.2022 RED Aktualizacja: 12.21, 10.11.2022
Skomentuj [fot.: shutterstock/zdjęcie ilustracyjne]
REKLAMA

Samorządy, w tym samorząd Płońska, unieważniają przetargi na zakup energii elektrycznej na 2023 rok z powodu ...braku ofert. - Sytuacja jest niespotykana. Pierwszy raz stykam się z tym, żeby nie było oferentów na dostawę energii elektrycznej - mówi nam Andrzej Bogucki, sekretarz Miasta Płońsk. Burmistrz załamuje ręce i nie kryje zdenerwowania, a opozycja radzi, aby ''nie uprawiać czarnowidztwa''.    

Samorządowe władze drżą przed rachunkami za prąd. Czy Płońsk, z uwagi to, że nie wpłynęła żadna oferta w postępowaniu przetargowym, będzie musiał płacić o wiele większe niż dotychczas kwoty za elektryczność? Czy w tej sytuacji Miasto będzie zamuszone kupować prąd według tak zwanej stawki rezerwowej? 

- Przetarg organizowała Mazowiecka Agencja Energetyczna na nasze zlecenie, my jesteśmy w dość dużej grupie zakupowej. Oczywiście w przetargu w trybie podstawowym może brać udział każdy podmiot, który ma koncesję na handel energią elektryczną, niekoniecznie muszą to być spółki Skarbu Państwa. Biorąc pod uwagę wolumen energii zamawianej przez lidera tego postępowania, to raczej niewielkie podmioty wytwarzające energię elektryczną w tego typu postępowaniach nie biorą udziału z uwagi na to, że nie są w stanie zapewnić określonych ilości energii. W tak dużych przetargach startują duże, ogólnokrajowe spółki - tłumaczył dziś dla ''Płońsk w Sieci'' miejski sekretarz Andrzej Bogucki.

 

- Żadna oferta jednak nie wpłynęła, mamy połowę listopada i nie mamy zawartej umowy. W związku z tym jestem w kontakcie z Mazowiecką Agencją Energetyczną. Musimy ustalić co dalej, nie mogę dopuścić do sytuacji, w której Miasto Płońsk będzie obarczone stawką za energię rezerwową, bo ona w tej chwili wynosi, według moich ostatnich ustaleń, około 2 600 zł za MWh. Myślę, że do takiej sytuacji nie doprowadzimy, musimy znaleźć wyjście i podpisać umowę z podmiotem dostarczającym tę energię. Na chwilę obecną nie jestem w stanie wskazać rozwiązania tej sytuacji - kontynuował sekretarz. 

 

- Z tego co słyszałem, to powodem braku ofert w tego typu postępowaniach jest to, że nie ma przepisów wykonawczych, które regulowałyby dopłaty dla tych podmiotów, dostawców energii elektrycznej po cenach maksymalnych. Teraz cena maksymalna prądu to 750 zł netto. Jeżeli dostawca prądu ma koszty wytworzenia tej energii wyższe, to będzie domagał się wyrównania tych kosztów z uwagi na rozwiązania ustawowe. Państwo powinno wydać przepisy wykonawcze, na podstawie których wytwórca prądu będzie mógł domagać się od funduszu rządowego pokrycia tej różnicy, a ponoć takich przepisów nie ma, i to jest powód takiej sytuacji. Nasz przetarg został unieważniony, bo nie było propozycji. Sytuacja jest niespotykana, pierwszy raz stykam się z tym, żeby nie było oferty na dostawę energii elektrycznej.     

Alternatywą może być zawarcie umowy kompleksowej z obecnym dostawcą, z Energą. Nie wiem jeszcze jak to cenowo się dla nas skończy. Czekam, bo w przyszłym tygodniu jesteśmy umówieni na rozmowy, co dalej. Tak myślę, że ta cena ustawowa dotyczy i usług kompleksowych (zarówno dostawa energii jak i koszty dystrybucji - przyp. red.) - dodawał Andrzej Bogucki, który głos zabierał również na środowej sesji Rady Miejskiej w Płońsku.
 

- W tamtym roku płaciliśmy za 1 MWh 395 zł, w tej chwili to 601 zł - to za oświetlenie uliczne. 630 zł to cena za oświetlenie kubaturowe. Dlatego oszczędzamy i wyłączamy wcześniej lampy na ulicach - wskazywał Andrzej Bogucki. - Byliśmy pierwszym miastem na północnym Mazowszu, które wprowadziło kompleksowe oszczędzanie przy oświetleniu ulicznym - dodawał burmistrz Andrzej Pietrasik

- Dlaczego w tym momencie latarnie są wyłączane o godzinie 5:30, 6 rano przy cenie 600 zł. Płacimy za prąd w starej stawce, to dlaczego jest w tym momencie ciemno na ulicach? - dopytywał radny Marcin Kośmider

- Płacimy 600 zł, a możemy płacić 1200, tylko z czego? Kosztem funkcjonowania jednostek i budżetu miasta? Wszystko jest dobrze, cieszcie się Państwo dalej... - odpowiadał Andrzej Pietrasik. - Jak będziemy płacić 1200 zł za 1 MWh, ja natychmiast zwołuję tutaj sesję i nie wiem kogo jeszcze zwołuję... To nie może tak być!    

- Nie możemy uprawiać takiego czarnowidztwa, panie burmistrzu - wtrącał radny Ryszard Antoniewski.  

PODOBNIE RZECZ MA SIĘ W GMINIE ZAŁUSKI, O CZYM INFORMUJE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH WÓJT KAMIL KOPROWSKI. 

(RED)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (16)

BuboBubo

20 11

Radni z partii rządzącej powinni coś załatwić u swoich mentorów. Mędrzec z żoliborza napewno znajdzie winnego takiej sytuacji i podpowie proste rozwiązanie. 12:54, 10.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Plonszczak Plonszczak

14 16

Wina Tuska ....
A tak na poważnie czas wysadzić tego starego capa z Żoliborza na emeryturę 13:00, 10.11.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AdrianAdrian

7 12

Jesteś nikim ty bydlaku 17:56, 10.11.2022


Plonszczak Plonszczak

7 2

Może jesteś dziewczyna i dajesz w szyję....😁🤣 19:58, 10.11.2022


PiS-positivPiS-positiv

6 16

Rence precz od naszego Najókohaniszego, Wszehwiedzoncego Prezesa!!! Niegodnisicie pastować Mu tszewiki, parszywce jedne!!! Błogosławione łono które Go nosiło! I Marta zawsze dziewica. 13:12, 10.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Antypisior Antypisior

2 0

👏👏👏 Niech go.... 15:25, 13.11.2022


Nie wierzęNie wierzę

12 6

Nasz najdroższy pryncypał nie ma oferenta, który wygra przetarg ? Nie wierzę. 18:25, 10.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

9 3

Nieporadność naszych miejskich władców? Do wymiany są!!!!! 14:03, 11.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aa

6 5

A pyskujący na forum oPOzycjoniści kwiczą oderwani od koryta, które prawie do nich przyrosło. Cały czas żal wiadomo co ściska i jątrzą, atakują, opluwają, I ci? I nic? Bo oni tylko w gębie mocni. 14:06, 11.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wyPiSdziajewo wyPiSdziajewo

4 0

Sprawdź ile kosztował gaz, prąd, chleb masło, mleko, węgiel, benzyna itp. za niemieckiego Tuska i teraz za wolskiego donosiciela SB homoseksualnego kaczora, tu chodzący bolszewicki dobrobycie ebany 11:47, 14.11.2022


OoooOooo

6 0

takiego koryta jakie sobie obecnie rzadzacy stworzyli to chyba jeszcze polska nie widziała 19:54, 12.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EksikiEksiki

3 2

No nie tak dawno, bo 2 lata temu Pan Andrzej *%#)!& chwalił się, że wymiana oświetlenia ulicznego z opraw sodowych na ledowe pozwoli miastu zaoszczędzić kupę kasy. I w dodatku cała modernizacja była za free, a w zasadzie za przejęcie słupów oświetleniowych na których te oprawy się znajdują. A teraz co? Wyłączamy oświetlenie bo drogo?
No spoko... Aby tak dalej 💩 07:57, 13.11.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Potwierdziłeś, Potwierdziłeś,

1 2

że nie rozumiesz tamtej inwestycji. Tulipana w żeby i ciśnij na Żoliborz do przytulanki esbeków kaczora 15:19, 13.11.2022


Nie potwierdziłemNie potwierdziłem

2 1

Morda tam, frajerze. To ty nie potrafisz wyciągnąć logicznych wniosków z tamtej inwestycji. Miało być taniej, czyli miały być tańsze rachunki za oświetlenie ulic, jako, że nowe oprawy ciągną mniej prądu.
Teraz, bo widać, że wiedzę masz co najwyżej powierzchowną, wytłumaczę ci o co chodzi :
Wymiany opraw dokonywał ZEP Płock. Zapewne był również dostawcą energii elektrycznej. Zatem powiedz mi dlaczego nie można podpisać umowy z tym podmiotem?
Co do kotojebcy z Żoliborza to nie jestem jego wielbicielem, więc do niego nie popędzę. 19:32, 13.11.2022


hej Eksikihej Eksiki

1 0

Moskiewska przytulanko Konfederussia. Gdybyś miał.ze dwa czynne zwoje między uszami, zauważyłbyś, że wplyw ceny prądu na rachunek końcowy jest najmniejszy. OK, wiem. Nadal nie chwytasz. Zadziwiają e, gdy tumanów udowadniasz, że jest tumanem, to tym gorliwiej ów tuman broni swojego (?) "tumanctwa". Tacy nie załapią, że to PiSowskie firemki produkują prąd, kręcą rekordowe od 30 lat zyski podwyższając ceny, a potem pisowcy z naszych podatków dają nam dopłaty abyśmy je wydali na kasę dla pisowców. Sprytne? 11:55, 14.11.2022


Antypisior Antypisior

7 1

kaczyński staje się specjalistą od wszystkiego.
Podczas swoich stand-up'ów opowiadał już o rodzajach węgla (okazało się, że istnieje węgiel sortowany i niesortowany). Jego zdaniem można palić w piecach nawet węglem brunatnym i to nikomu nie zaszkodzi. Wypowiadał się na temat finansów i cen euro w Niemczech. Zapomniał tylko dodać, że za rzadów partii, którą kieruje, Polska zadłużyła się więcej niż za rządów sekretarza Gierka i spłacać to będą nasze prawnuki.
Jarozbaw chętnie wypowiada się na temat rodziny i dzieci  choć jest homoseksualny i ma tylko kota i Sasina u boku. Mówi o tym, że na Zachodzie czuje się obcy kulturowo. Jego ulubione tematy to straszenie Niemcami i LGBT. Snuł nawet opowieści o sklepach Żabka, choć nigdy w nich nie był, bo przez pół życia zakupy robiła mu matka, a przez drugie pół Partia.
Prezes Polski ma wiele do powiedzenia o gustach i wychowaniu młodzieży, choć sam wychował jedynie smakosza butaprenu  Zmurszałka Terleckiego.
Ostatnio w Ełku okazał się specjalistą od uzależnień i prokreacji. Facet, jego zdaniem potrzebuje dwudziestu lat aby zostać alkoholikiem, a kobieta jedynie dwóch lat. Znam faceta, który chlał non-stop przez 12 lat i zmarł. Według skali Kaczyńskiego zabrakło mu ośmiu lat, aby zostać alkoholikiem. Czyli jest pocieszenie, bo  umarł absolutnie zdrowy.
Zdrowy stosunek Kaczyński ma do kobiet, bo jego zdaniem te które piją nie chcą mieć dzieci. Czyli to przez chlanie kobiet nie ma w Polsce dzieci.  Do tej pory sądzono inaczej. Że te, które nadużywają alkoholu, częściej zachodzą w ciążę przez nieuwagę i brak ostrożności w doborze partnerów. Niektórzy wręcz sądzą, że na PiS mogą głosować jedynie ci, którzy zostali zrobieni przez swych rodziców po pijaku właśnie.  A jak wiemy nie jest to mała liczba, bo ok 25 proc. społeczeństwa.
A tu geniusz z Nowogrodzkiej wyjeżdża z teorią, że te co dają w szyję, to nie rodzą.
Pamiętajmy, że Jarosław jest specjalistą od rodeo, które namiętnie ogląda w nocy, więc kto wie czy w sprawach pozycji na jeźdźca nie ma tutaj racji, bowiem pijanej trudniej się utrzymać na koniu.

Czekam kiedy Kaczelnik IV RP zacznie wygłaszać swe teorie na temat kobiecej mody i sezonowych  pokazów haute couture w Paryżu czy Mediolanie.
To nie jest takie niemożliwe jak się na pierwszy rzut oka wydaje.  W roli recenzenta kulinarnego już debiutował opowiadając o swym odkryciu towarzyskim i gastronomicznym czyli kucharce Przyłębskiej.

Ciekawe mogą być refleksje Kaczyńskiego o średniowiecznej  poezji niemieckiej, serialach Netfliksa, hip-hopie ze Wschodniego Wybrzeża, czy grach komputerowych typu The Sims.
Jestem przekonany, że ten specjalista od ciąż i płodności kobiet urodzi sobie i Polsce jeszcze wiele chorych pomysłów. 15:23, 13.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%