Obecne I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Płońsku na przestrzeni ponad 100 lat istnienia, w wyniku różnych okoliczności polityczno-społecznych, zmieniało swoją nazwę aż 16 razy.
Na archiwalnym zdjęciu z 1936 roku, widnieje ówczesny budynek Gimnazjum im. Generała Bronisława Pierackiego w Płońsku.
Szkoła otrzymała imię generała Bronisława Pierackiego 24 października 1935 r. Oznaczało to oczywiście zmianę w nazwie dotychczas używanej. Pieczęcie z nową nazwą szkoły odnajdujemy w dokumentach z 1936 r. Widnieje na niej napis Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne im. gen. Bronisława Pierackiego w Płońsku.
W końcowej fazie II wojny światowej, po wyzwoleniu Płońska spod okupacji niemieckiej, szkoła rozpoczęła działalność. Powrót do przedwojennej nazwy nie był już jednak możliwy. Nowe władze dokonały więc pewnej korekty w nazwie szkoły, usuwając z niej imię i nazwisko patrona. Pieczątki i pieczęć pochodzące z dokumentów z roku 1945/1946 potwierdzają ten fakt, gdyż napisane jest na nich: Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne w Płońsku. Na świadectwach ukończenia Gimnazjum Ogólnokształcącego z roku 1946 i tylko z 1946, pojawiły się pieczątki zawierające nazwę: Miejskie Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne w Płońsku...
[Zdjęcie dzięki uprzejmości Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska/w materiale wykorzystano informacje ze strony internetowej płońskiego LO]
[DAWNY]1607856563797[/DAWNY]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu plonskwsieci.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Czy będą płatne miejsca parkingowe przy Ogrodowej?
O, kanapowa opozycja się odezwała. Jak były wybory to siedzieliście na zadkach w domciu zamiast iść zagłosować, to teraz się nie odzywajcie.
ja
21:50, 2025-06-30
Z końcem czerwca zawieszona będzie działalność filii PU
Panie Starost w Płońsku też należy to zamknąć szkoda pieniędzy na tą instytucje. Dajcie z 2 urzędników w Starostwie ogarną wszystko.
Brawo
19:34, 2025-06-30
Czy będą płatne miejsca parkingowe przy Ogrodowej?
Może wreszcie RM i Burmistrz ściągnie do miasta inwestycje aby ludzie mieli gdzie zarabiać na te Myto co fundujecie. Parodia. Banda patałachów w tj RM. A ulica Ogrodowa przecież mieszka tam jeden z radnych i co nie przeszkadza a Przewodniczący osiedla Nowakowski za co bierze kasę. Nieroby. My mieszkańcy na was pracujemy za nasze pieniądze macie podatki i wynagrodzenie. 1/2 do zwolnienia.
Mieszkaniec
19:29, 2025-06-30
Czy będą płatne miejsca parkingowe przy Ogrodowej?
Drodzy, bardzo drodzy mieszkańcy, wszyscy poza tymi za pisem, cicho tam bo każę was spacyfikować.
Wódz naczelny
19:26, 2025-06-30
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz