Postępowanie rozwodowe nie należy do najłatwiejszych, dlatego do rozwodu należy się dobrze przygotować, szczególnie jeśli chcemy wykazać winę małżonka w rozpadzie związku. Istotne jest nie tylko opracowanie odpowiedniej taktyki procesowej, ale także przygotowanie dowodów dla poparcia swoich twierdzeń. Ze względu na powyższe warto zacząć zbierać materiał dowodowy odpowiednio wcześniej.
Często pojawiają się wątpliwości zarówno klientów, jak i sądu, jakie dowody można dopuścić w sprawie rozwodowej. Wątpliwości te dotyczą w szczególności dowodów z nagrań rozmów z małżonkiem, czy też pozyskanych poprzez założony podsłuch. W ostatnim czasie zgłaszanie dowodów z podsłuchu stało się bardzo popularne. Istotne jest jednak, aby sąd uznał, iż taki dowód można dopuścić, i że go dopuści do naszej sprawy.
W polskiej procedurze cywilnej istnieje co do zasady nieograniczony katalog dowodów i zasada ich swobodnej oceny przez sąd. W praktyce oznacza to, iż nie istnieją właściwie żadne formalne reguły przedstawiania dowodów przed sądem.
W postępowaniu dowodowym w sprawie rozwodowej strony najczęściej zgłaszają dowody w postaci wiadomości e-mail, sms, z portali społecznościowych typu facebook, zdjęć, czy też zeznań świadków. Popularnymi dowodami są też właśnie nagrania rozmów, czy nagrania z podsłuchu.
Z obserwacji kancelarii wynika, iż często w odczuciu klientów dowód z podsłuchu jest niedopuszczalny. Jest to opinia, z którą nie można się do końca zgodzić. Istotnie w doktrynie i orzecznictwie istniało wiele wątpliwości, co do możliwości korzystania z tego dowodu. Zauważyć należy jednak, iż wiele z tych kwestii rozstrzygnął Sąd Najwyższy, który wskazał, iż co do zasady dowód taki można dopuścić i przyjąć jako dowód w sprawie. Przeważnie sąd przyjmuje taki dowód w sytuacji, jeśli innymi dowodami nie udaje się czegoś wykazać.
Pamiętać jednak należy, by nagranie było obiektywne – sąd może nie dopuścić nagrania, z którego wyraźnie widać, iż zachowanie drugiego małżonka jest wynikiem prowokacji ze strony nagrywającego, czyli, że nagranie jest ukierunkowane.
Ograniczenia dopuszczalności wykorzystania nagrania rozmowy w sprawie rozwodowej mogą wynikać także z charakteru zawartych w nim treści, dotyczących sfery prywatności nagrywanego. Dowód ten dyskwalifikować także mogą okoliczności w jakich nastąpiło nagranie, jeżeli świadczą one o poważnym naruszeniu zasad współżycia społecznego, np. przez naganne wykorzystanie trudnego położenia, stanu psychicznego lub psychofizycznego osoby, z którą rozmowa była prowadzona.
Należy pamiętać, że w postępowaniu rozwodowym niedopuszczalne jest prowadzenie dowodu z nagrań uzyskanych w sposób przestępczy, z naruszeniem art. 267 Kodeksu karnego. Co do zasady w odniesieniu do używania nagrania rozmowy jako dowodu w sprawie karnej zawsze należy rozróżnić dwie sytuacje. Pierwsza to taka, w której nagrywający bierze udział w nagrywanej rozmowie - takie zachowanie nie wypełnia znamion przestępstwa określonego w art. 267 Kodeksu karnego (bezprawnego uzyskania informacji). Natomiast druga sytuacja to taka, w której nagrywający nie bierze udziału w nagrywanej rozmowie. W tej sytuacji pozostają pewne wątpliwości, czy jej zachowanie wypełnia znamiona wyżej wymienionego przestępstwa.
Ważnym jest, aby przed załączaniem nagrania do sprawy, skonsultować jego treść z profesjonalnym pełnomocnikiem, który oceni wartość dowodową nagrania zarówno pod kątem jego dopuszczalności, jak i okoliczności, czy przedmiotowy dowód jest istotny dla sprawy. Każda sprawa jest inna, zatem istotne jest by na etapie przed procesowym skonsultować zebrany materiał dowodowy z pełnomocnikiem i obrać odpowiednią taktykę procesową. Tutejsza kancelaria wspiera swoich klientów doświadczeniem zarówno na etapie zbierania dowodów, jak i na etapie sądowym.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 06 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U.2020.1444 t.j. z dnia 2020.08.25)
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.2020.1575 t.j. z dnia 2020.09.14)
Stan prawny na dzień: 23.07.2021 r.
Adwokat Piotr Truszkowski
Kancelaria Adwokacka Legallex
Uwaga!!! Zmiana adresu Kancelarii w Płońsku:
Ul. Żołnierzy Wyklętych 20 B, 09-100 Płońsk
+48512010810
Dobra rada10:42, 07.08.2021
3 0
Najlepiej się nie żenić 10:42, 07.08.2021
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu plonskwsieci.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz