Zamknij

Rekuperacja - kilka istotnych zalet

12:01, 25.03.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:02, 25.03.2021

Rekuperacja to proces odzyskiwania energii gazów wylotowych, czyli w przypadku silnika spalinowego, który na dokładkę jest silnikiem benzynowym rekuperacją jest turbosprężarka, czyli maszyna, którą napędzają spaliny z silnika, a konkretniej proces ich odprowadzania, który napędza turbosprężarkę, po to by ta doprowadzała więcej powietrza do cylindrów silnika. Tak to konkretne urządzenie dodaje mocy silnikowi benzynowemu, ale też wpływa na jego szybsze zużywanie się w sensie eksploatacyjnym. Rzecz jasna to tylko jeden z przykładów, bo w maszynach różnego typu zjawisko to jest wykorzystywane na znacznie szerszą skalę, czyli rekuperacja to nie tylko silniki benzynowe samochodów, ale też i niezwykle masywne silniki trakcyjne.

Czy rekuperacja jest ekonomicznie uzasadniona?

W czasach obecnych można w bardzo jasny sposób stwierdzić to, że rekuperacja ma sens i w przypadku samochodów, czyli w przypadku motoryzacji i w przypadku wymienników ciepła. Także w przypadku klimatyzacji mechanicznej rekuperacja się sprawdza i co najważniejsze wpływa na wydajność klimatyzatorów, a klimatyzatory są w czasach obecnych bardzo ważne, bo dzięki nim pracownicy, czyli kasjerki w marketach i pracownicy w sporych halach produkcyjnych mogą pracować w warunkach komfortowych. Zapewnienie im tych warunków jest powiązane z kosztem, bo klimatyzowane stanowiska pracy to w czasach obecnych nie luksus, a norma. Kiedyś może i wystarczało to, że pracownik pracował na stołku i przy maszynie do szycia, ale obecnie hale produkcyjne są wielkimi metalowymi budynkami, których wnętrza nagrzewają się znacznie w sezonie letnim i właśnie dlatego klimatyzacja mechaniczna wykorzystująca rekuperację to w ich przypadku standard, bo gdyby nie ten komfort temperaturowy, to ludzie nieustannie traciliby przytomność w hali przemysłowej.

Czy rekuperacja to oszczędność w przypadku domów jedno-rodzinnych?

Nikogo już teraz nie dziwi to, że nawet w przypadku domów jedno-rodzinnych spotyka się piece dwukomorowe. Mowa tu dokładnie o piecach, które dopalają spaliny uzyskując znacznie wyższą wydajność od pieca starszego typu. Oficjalnie mówi się już o tym, że piec domowy wykorzystujący rekuperację jest o te 40% wydajniejszy, a ta zwiększona wydajność znaczy bardzo wiele, bo oszczędza się na opale, takim jak węgiel lub sezonowane drewno. Oszczędności te w skali kilku lat są znacznymi, choć tu też chodzi o to, że do ogrzania domu jedno-rodzinnego o powierzchni blisko dwustu metrów kwadratowych nie potrzeba już pieca o mocy grzewczej 20 KW, wystarczy mniejszy, bo i instalacja mniejszego jest znacznie łatwiejszą.

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna
www.wojwent.com
[email protected]
GSM: 662219907 ul. Leśna 12; 42-165 Lipie k/Częstochowy

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%