Zamknij

Czy ósemki zawsze są usuwane przez chirurga szczękowo-twarzowego? Stomatolog z Warszawy odpowiada!

12:52, 25.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:52, 25.04.2024
freepik.com freepik.com

Zęby mądrości niegdyś służyły do rozdrabniania pokarmu, ale obecnie utraciły swoje pierwotne funkcje i niestety bardzo często przysparzają wielu problemów i przyczyniają się do odczuwania dyskomfortu w jamie ustnej. Z tego powodu najpopularniejszym sposobem leczenia jest ich ekstrakcja.

Kiedy jest wskazana ekstrakcja zębów mądrości?

Pojawienie się zębów mądrości niesie ze sobą zmiany w jamie ustnej. Jako że ósemki znajdują się w trudno dostępnych miejscach, często przysparzają wiele problemów. Już na etapie ich wyrzynania mogą pojawić się dolegliwości bólowe oraz nawracające stany zapalne, powodujące dyskomfort w życiu codziennym. Jeśli nawet ósemka wyjdzie w całości, to często pojawia się problem z utrzymaniem dobrej higieny zęba ze względu na trudne położenie – zaawansowana próchnica to jeden z najczęstszych powodów usuwania trzecich trzonowców.

Zdarza się, że ósemki ulegają zatrzymaniu. Oznacza to, że ząb zatrzymuje się na pewnym etapie wyrzynania. To dość patowa sytuacja wiążąca się ze znacznymi dolegliwościami. Ból, opuchlizna, bóle głowy czy stawu skroniowo-żuchwowego to tylko niektóre objawy, z którymi mierzą się pacjenci.

Warto podkreślić, że nie w każdym przypadku ekstrakcja zębów mądrości jest potrzebna. Jeśli ósemki nie przysparzają żadnych problemów, to nie zaleca się usuwania ich prewencyjnie.

Poradnia chirurgii szczękowej – do kogo zgłosić się z ósemkami?

Niektóre ekstrakcje zębów można przeprowadzić u dentysty, który nie specjalizuje się w chirurgii. Jednak co do zasady takie zabiegi przeprowadzane są przez chirurgów stomatologicznych lub specjalistów z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej. Szczególnie jeśli konieczna jest skomplikowana ekstrakcja, np. usunięcie zęba mądrości, zęba niewyrżniętego albo ekstrakcja zęba połamanego na kawałki. To typowe czynności wykonywane przez chirurga, których nie podejmie się zwykły dentysta. W przypadku konieczności ich przeprowadzenia warto udać się do kliniki specjalizującej się w chirurgii szczękowej w Warszawie.

Jakie są różnice pomiędzy chirurgiem stomatologicznym a chirurgiem szczękowo-twarzowym? Można zaobserwować, że często te nazwy są używane zamiennie. To błąd. Te specjalizacje różnią się bowiem zakresem działań.

Chirurdzy stomatologiczni pracują w gabinetach i wykonują mniejsze zabiegi oraz ekstrakcje ambulatoryjne, natomiast chirurdzy szczękowo-twarzowi pracują głównie w szpitalu i zajmują się szeroko pojętymi operacjami w obrębie głowy i szyi. Nie oznacza to, że chirurga szczękowo-twarzowego nie spotkamy w gabinecie stomatologicznym – jego zakres działań w tym miejscu będzie bardzo zbliżony do obszaru zadań chirurga stomatologicznego.

Dobry chirurg szczękowy w Warszawie a ekstrakcja ósemki

Wielu osobom ekstrakcja zębów mądrości kojarzy się z bólem i nieprzyjemnymi dolegliwościami. Dlatego ważne jest trafienie w ręce specjalisty, który przeprowadzi przez ten proces w sposób bezbolesny i odpowiednio przygotuje do zabiegu. Takich doświadczonych chirurgów szczękowo-twarzowych w Warszawie znajdziesz na: https://dentalfraternity.pl/chirurg-szczekowy/.

Na początku lekarz przeprowadza krótki wywiad medyczny, a następnie wykonuje badania pozwalające określić trudność zabiegu. Najczęściej jest to badanie obrazowe, czyli RTG lub tomografia komputerowa. W zależności od tego, czy ząb wyszedł w całości, czy nie – specjalista może zdecydować się na nacięcie błony śluzowej i rozseparowanie korzeni ósemki, by wyciągnąć ząb za pomocą kleszczy chirurgicznych. Zdarza się, że na koniec trzeba założyć szwy. Potem najważniejsze jest, by pacjent przestrzegał zaleceń lekarza dotyczących postępowania po zabiegu, dzięki czemu rekonwalescencja przebiegnie szybciej.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%