Zamknij

Uprawa roślin akwariowych w kraju

13:35, 12.03.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:36, 12.03.2021

Wśród akwarystów krąży mit, że nie jest możliwe, aby w naszych warunkach wyhodować piękne i zdrowe rośliny akwariowe. Informacja nie jest prawdziwa. Sklepy akwarystyczne obecnie specjalizują się w sprzedaży roślin wyhodowanych w naszym kraju.

Rośliny akwariowe można uprawiać przez cały rok, głównie dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Oczywiście zimą nie ma tak dużo światła jak latem, ale jest go tak dużo (dzięki sztucznemu oświetleniu), że można wyhodować dobrej jakości rośliny. Podążając za intensywnością światła, czy to sztucznego, czy żywego, musimy również dostosować odżywianie roślin w ciągu roku. Oczywiście konieczne jest również utrzymanie odpowiedniej temperatury w granicach 25 - 28 ºC. Rośliny tropikalne są przyzwyczajone do stałej temperatury, którą musimy im zapewnić w okresie wzrostu.

Rośliny akwariowe można podzielić na dwie główne grupy. Pierwsza grupa to prawdziwe rośliny wodne, które uprawiane są wyłącznie pod wodą - tzw. submersyjnie. Korzenie są zwykle całkowicie nieobecne, a rośliny otrzymują składniki odżywcze przez powierzchnię liści i łodyg. Druga grupa to rośliny błotne, które w zależności od pory roku rosną przy zmiennych poziomach wody. W okresie niskiego poziomu wody lub całkowitej suszy potrafią żyć poza wodą w tzw. formie emersyjnej, a korzenie wyrastają na wilgotnym podłożu. Rośliny błotne przymują składniki odżywcze przez system korzeniowy.

Hodowcy wykorzystują zdolności roślin i uprawiają je głównie w formie emersyjnej. Oznacza to, że rośliny nie są hodowane pod wodą, ale hodowcy symulują wyższą wilgotność, jak w tropikach. Taka roślina, może żyć zarówno pod powierzchnią, jak i bez zanurzonych liści. Wtedy oczywiście po posadzeniu w akwarium wypuszcza pierwotnie wyłaniające się liście emersyjne, a gdy warunki w akwarium są dobre, rosną nowe, submersyjne liście. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż roślina się zaaklimatyzuje. Dlatego lepiej kupować prawdziwe rośliny wodne lub rośliny wyhodowane w formie submersyjnej, które bez większych problemów przetrwają przesadzanie.

Niektóre sklepy internetowe kupują rośliny na przykład z Holandii i przechowują je we własnym pomieszczeniu do uprawy, gdzie za pomocą automatycznego oprogramowania monitorują oświetlenie, pobór składników odżywczych, temperaturę i wentylację. Pozwala to na utrzymanie roślin w odpowiedniej kondycji, a po aklimatyzacji i stworzeniu systemu korzeniowego, można importować do klienta rośliny dobrej jakości, które nie ucierpią podczas transportu.

W ostatnim czasie na rynku pojawiła się nowość w postaci sprzedaży roślin „in vitro”. Takie rośliny są łatwiejsze dla hodowców niż klasyczne rośliny „koszyczkowe”. Dzieje się tak, ponieważ są one znacznie lepiej przechowywane. Jest to jednak w zasadzie półprodukt, który należy uprawiać w pomieszczeniach do uprawy. Sadzonki są małe, a przy przesadzeniu do akwarium musimy je odpowiednio oświetlać.

Prawdą jest, że dzisiejszy trend uprawy roślin akwariowych prowadzi do bardzo sterylnego i higienicznego środowiska. Świetnym przykładem są właśnie rośliny invitro.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%