Zamknij
REKLAMA

Jak się ubrać na własny ślub? Czyli wszystko co Pan Młody powinien wiedzieć na temat swojego stroju

17:32, 03.09.2019 | Materiał zewnętrzny

Na pozór wydaje się, że skompletowanie stroju Pana Młodego jest znacznie prostsze niż przygotowanie stylizacji dla jego wybranki. Teoretycznie wystarczy, że włoży garnitur. W tym miejscu pojawia się jednak szereg pytań – okazuje się, że dopasowanie garnituru wcale nie jest takie łatwe, a na przyszłych małżonków czai się mnóstwo wpadek. Jak ich uniknąć? Oto, o czym warto pamiętać. 

Doskonale skrojony garnitur w kolorze adekwatnym do okazji 

Dopasowanie garnituru to najtrudniejsze zadanie, przed jakim stoi przyszły Pan Młody. Najlepszym antidotum na ewentualne wpadki jest znajomość kluczowych zasad męskiej elegancji. 

  • Optymalnym wyborem dla Pana Młodego jest jednorzędowy, granatowy garnitur. Alternatywą dla granatu jest grafit, inne odcienie szarości oraz czerń. W ostatnim wypadku lepiej jednak być ostrożnym. Nie każdemu jest dobrze w czerni, garnitur w takim kolorze jest też wykluczony, jeśli uroczystość odbywa się za dnia. Garnitur ślubny wszystko jedno w jakim kolorze - nie powinien się też błyszczeć. Wykluczone są też ozdobne, kontrastowe obszycia oraz wyraziste desenie.

O pomoc w doborze rozmiaru garnituru najlepiej poprosić obsługę w salonie. Powinien leżeć idealnie, tj. nie opinać zanadto sylwetki ani się na niej nie marszczyć. Dotyczy to zarówno marynarki, jak i spodni. W przypadku tych ostatnich problematyczna często jest długość: dozwolone jest maksymalnie jedno załamanie nad butem. Najlepiej zaś, jeśli nie będzie go wcale, a nogawka będzie układać się w linii prostej. Marynarka z kolei powinna zakrywać pośladki. Krótsze modele dozwolone są jedynie w modzie codziennej.

Pozostaje jeszcze pytanie o to, czy na ślub lepszy będzie dwu - czy trzyczęściowy garnitur. Kamizelka sprawi, że ubiór stanie się jeszcze bardziej szykowny, a Pan Młody będzie bardziej wyróżniał się na tle innych gości, dlatego warto rozważyć jej zakup. Nie jest to jednak obowiązkowy element stroju Pana Młodego.

Biała koszula z długim rękawem zapinana za spinki 

Koszula Pana Młodego powinna być biała. O ile goście weselni mogą pozwolić sobie na błękit lub róż, tak mężczyzna stający na ślubnym kobiercu nie ma raczej innego wyboru. Najlepiej celować w najbardziej eleganckie modele z krytą listwą guzikową oraz mankietami zapinanymi na spinki. Kształt kołnierzyka to kwestia mocno indywidualna. Należy jedynie pamiętać, że jego wyłogi powinny być zakryte przez klapy marynarki. 

Gustowne dodatki 

Wybór między krawatem a muchą to kwestia mocno indywidualna. Należy jednak pamiętać, że mucha może poszerzać twarz; nie jest to zatem najlepsze możliwe rozwiązanie dla panów o okrągłych policzkach i szerokiej linii żuchwy. Ostrożnie należy podchodzić też do kwestii koloru. Najlepiej celować w modele w stonowanych barwach i w żadnym wypadku nie dobierać dodatków do stroju Panny Młodej! Zostaje jeszcze poszetka – w dniu ślubu do brustaszy wkładamy białą chustkę złożoną w sposób prezydencki (tzw. TV fold). Inne kolory, podobnie jak w przypadku koszuli, nie wchodzą w grę. 

Buty, skarpety i pasek 

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą czarne oxfordy ze skóry licowej. Jasnych brązów lepiej się wystrzegać, chociaż są modne i chętnie łączone z granatowymi garniturami, to jest to raczej element mody codziennej. 

Pasek zakładamy obowiązkowo; podobnie jak buty, powinien być czarny. W przypadku klamry najlepiej postawić na klasykę.

Natomiast skarpety należy dobrać pod kolor garnituru. Najlepiej, aby były wykonane z wysokiej jakości bawełny merceryzowanej. Lepiej celować też w dłuższe modele – nie mogą odsłaniać nawet fragmentu łydki. 

Detale 

Trzeba być bardzo ostrożnym, aby pozornie nieistotne szczegóły nie położyły plamy na stylizacji. Najpopularniejsze błędy Panów Młodych to: 

  • Kwiat w brustaszy (czyli kieszonce na piersi) - tego typu ozdoby umieszczamy w butonierce, czyli niewielkim otworze w klapie marynarki. 
  • Źle zapięte guziki w kamizelce lub marynarce - zarówno kamizelka, jak i marynarka powinny mieć rozpięty dolny guzik. Siadając, rozpinamy wszystkie guziki marynarki (pod warunkiem, że mamy do czynienia z modelem jednorzędowym).  
  • Zbyt długi albo zbyt krótki krawat - najlepiej, jeśli będzie sięgał klamry paska. 
  • Spinka przypięta do krawata - ten dodatek zakłada się wyłącznie do codziennych stylizacji. 
  • Skarpetki w nieodpowiednim kolorze - kolorowe modele lepiej zostawić na inne okazje. 

Podsumowując: sugerujemy nie ulegać chwilowym modom i kierować się zasadami klasycznej, męskiej elegancji. Na ślubnym kobiercu z definicji staje się raz. Dobrze byłoby zatem, aby strój jaki mieliśmy wówczas na sobie, nie był w przyszłości powodem do zażenowania. 

Pełną ofertę garniturów ślubnych i niezbędnych na te okazję dodatków znajdziesz w sklepie Borgio mieszczącym się przy ul. Grunwaldzkiej 7a w Płońsku lub na stronie internetowej borgio.co/pl.

(ARTYKUŁ PROMOCYJNY)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone