Zamknij
REKLAMA

Rejestracja samochodu zabytkowego - ile kosztuje i jakie są z tego korzyści?

10:23, 27.06.2019 | materiał partnera
Skomentuj

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, czy warto zarejestrować stary samochód jako zabytek, w pierwszej kolejności sprawdź, czy modelowi, jaki posiadasz, może zostać przyznane takie miano. Podpowiadamy, jakie kryteria musi spełnić pojazd, aby został zarejestrowany jako zabytek.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym samochód zabytkowy powinien mieć co najmniej 25 lat, nie być produkowanym od 15 lat i posiadać minimum 75 proc. oryginalnych części (w tym główne podzespoły). Oczywiście są pewne wyjątki od reguły, kiedy jako zabytek zostanie zarejestrowane młodsze auto. Trzeba jednak udowodnić, że w danym modelu zastosowano unikalne rozwiązania konstrukcyjne lub wziął on udział w ważnym wydarzeniu historycznym.

Co dają „żółte tablice”?

Największą korzyścią wynikającą z rejestracji samochodu jako zabytek jest zwolnienie z obowiązku pojawiania się na przeglądach technicznych. Kolejnym przywilejem jest możliwość czasowego zawieszenia ubezpieczenia OC. Pozwala to wykupić polisę ubezpieczeniową tylko na czas, kiedy pojazd pozostaje w użytku, a zrezygnować z niej, gdy jest garażowany.

Niestety, po uznaniu klasyka zabytkiem mamy nie tylko przywileje, ale też obowiązki. Po pierwsze, mając w zamiarze wymianę którykolwiek z głównych podzespołów, trzeba uzyskać na to zgodę konserwatora. Jakakolwiek inna ingerencja w pojazd również musi zostać zaakceptowana przez specjalistę od zabytków. 

Część osób inwestuje w klasyki z zamiarem późniejszego zarobku. Warto wiedzieć, że pojazdu zabytkowego nie można wykorzystywać do celów zarobkowych, dlatego wypożyczanie go na wesela nie wchodzi w grę.

Koszty rejestracji zabytkowego samochodu

Aby zarejestrować pojazd należy udać się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wydziału komunikacji i złożyć stosowny wniosek wraz z załącznikami oraz uiścić opłatę. 

Trzeba będzie zapłacić m.in. za tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, nalepkę kontrolną, nalepkę legalizacyjną i opłatę ewidencyjną. Razem to koszt rzędu 200 zł.

Wykup ubezpieczenie dla swojego cacka. Dzięki Lancaster Insurance (sprawdź tutaj: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/) zyskasz szeroką ochronę, w każdych okolicznościach. Sprawdź warunki już dziś i przekonaj się, że warto.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone