Zamknij
REKLAMA

Volvo – historia marki

11:03, 25.07.2022 | materiał partnera

Volvo jest szwedzką marką samochodów osobowych z naprawdę bogatą historią, która kojarzona jest przede wszystkim z wieloma innowacjami w zakresie bezpieczeństwa. Istnieje ona już prawie od 100 lat i aktualnie jest ona zaliczana do segmentu samochodów premium.

Jak powstało Volvo?

Marka Volvo została założona w miejscowości Gothenburg w Szwecji w 1927 roku. Od samego początku jej głównym celem było tworzenie aut, które mają być jak najbardziej bezpieczne. Pierwszy samochód tej marki linię produkcyjną opuścił już 14 kwietnia 1927 roku. W kolejnych latach Volvo zaczynało budować swoją pozycję.

Ciekawa historia to pierwszy logotyp marki Volvo. Widać w nim bowiem podobieństwo do tego, z czym ta marka kojarzona jest dzisiaj. Nie był to jednak specjalnie zaprojektowany logotyp, a jedynie obraz przedstawiający atrapę chłodnicy z pierwszego w historii samochodu tej marki.

Początek ekspansji zagranicznej

W latach 40. XX wieku Volvo zaczęło rozwijć swą ofertę. Wtedy rozpoczęte zostały przygotowania pod wejście na rynek amerykański. Mimo to pierwsze samochody Volvo do Stanów Zjednoczonych trafiły dopiero w 1955 roku, a oficjalny import aut za ocean rozpoczęto rok później.

Kolejny przełomowy krok w historii szwedzkiej marki to otwarcie pierwszej fabryki, która nie była położona w Szwecji. Mowa tu o zakładzie w Halifax w Kanadzie. Rok później miejsce z kolei miało otwarcie kolejnego zakładu w rodzimym kraju. W Torslandzie otworzono fabrykę, która dziś jest jedną z najważniejszych dla marki. Kolejny ważny zakład rozpoczął działanie już rok później. Mowa tu bowiem o roku 1965, gdy otwarto oficjalnie fabrykę w Gandawie w Belgii.

Innowacje w zakresie bezpieczeństwa

Volvo zrobiło naprawdę dużo dla bezpieczeństwa na drogach. W 1944 roku po raz pierwszy Szwedzi zastosowali szkło klejone znacząco zwiększające bezpieczeństwo w razie uszkodzenia szyby. Od 1959 roku z kolei każde auto Volvo było wyposażone w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. Dodatkowo szwedzka marka zdecydowała się nie zarabiać na tej innowacji i patent został udostępniony dla wszystkich producentów aut za darmo.

Inne innowacje, za które odpowiada Volvo to na przykład SIPS, czyli system zabezpieczający przed udzerzeniami bocznymi, a niedługo po nimw wzbogacono o boczne poduszki powietrzne. Kolejne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa to na przykład system monitorowania martwego pola, ESP i wiele innych innoawcji, które sprawiły, że samochody są dziś na tak wysokim poziomie bezpieczeństwa. Z tego powodu auta Volvo są od lat brane za wzór w kwestii bezpieczeństwa.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%