Zamknij

Zalety i wady domów w zabudowie bliźniaczej

08:21, 20.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:22, 20.06.2022

Budować można na różne sposoby. Jedni wybierają domy wolnostojące, budowane w pewnej odległości od sąsiadów. Taka zabudowa z całą pewnością zadowoli wszystkich tych, którzy w codziennym życiu potrzebują jak najwięcej prywatności i przestrzeni. Można też postawić na dom w zabudowie szeregowej, w której pozostaje znacznie mniej miejsca do zagospodarowania, ale która również ma swoje zalety. Rozwiązaniem, które zadowoli zwolenników obu wyżej wymienionych, jest dom bliźniak. Poznajmy zalety i wady tego typu domów.

Najważniejsze zalety domów w zabudowie bliźniaczej

Często zadawanym pytaniem jest to, kiedy warto budować dom bliźniak. Problemem, z którym spotyka się wiele osób planujących wybudować własny dom, jest niewielka działka. W dzisiejszych czasach ceny działek, zwłaszcza w miastach i ich okolicach przyprawić mogą o zawrót głowy. W związku z tym wiele osób decyduje się na zakup bardzo niewielkiego kawałka ziemi, na którym ledwo starcza miejsca na postawienie niezbyt dużego domu, a o ogrodzie można już tylko pomarzyć. Czasem działki są tak wąskie, że trudno zachować wymagany prawem odstęp od sąsiadów. Na szczęście istnieje możliwość wybudowania domu bliżej granicy działki, niż przewidują to przepisy, a nawet na samej granicy. Uzyskać trzeba jednak pisemną zgodę właściciela sąsiedniej posesji, o którą niestety nie zawsze jest łatwo. Ściana od strony sąsiadów musi spełniać w takiej sytuacji określone wymagania. Nie mogą między innymi znaleźć się na niej standardowe okna, co sprawia, że konieczne będzie dostosowanie projektu bliźniaka. Istnieją też pewne ograniczenia dotyczące konstrukcji dachu i jeszcze kilku innych elementów budynku. Dlatego też wiele osób decyduje się w takiej sytuacji na budowę domów bliźniaków. W ten sposób dwóch sąsiadów, którzy mają do dyspozycji niewielkie działki może je o wiele lepiej wykorzystać, pozostawiając miejsce na urządzenie przydomowego ogrody, czy wygodnego podjazdu dla samochodu. Oszczędność miejsca to niejedyna korzyść, która płynie z wybudowania domu bliźniaka. Budynek taki jest też po prostu tańszy niż dom wolnostojący. Koszty budowy części wspólnej ponoszone są przez dwóch inwestorów. Budowę można wtedy też powierzyć jednej firmie, co również w pewnym stopniu może obniżyć koszty. Nie należy też zapominać, że dom, który z sąsiadami ma wspólną ścianę będzie tańszy w ogrzaniu. Straty ciepła są w takim przypadku nieco mniejsze. Ważne są również kwestie bezpieczeństwa. Sąsiedzi tuż za ścianą są zawsze czynnikiem odstraszającym potencjalnych włamywaczy. Dlatego też mieszkańcy domów bliźniaków mogą spać spokojnie nawet wtedy, kiedy wyjeżdżają na długi urlop, a dom pozostaje pusty.

Główne wady domów bliźniaków

To, co w przypadku domów bliźniaków jest dużą zaletą, czyli obecność sąsiadów za ścianą może w pewnych okolicznościach okazać się również największą wadą. Przede wszystkim przeszkadzać mogą hałasy. Wiadomo – sąsiedzi mogą być bardzo różni. Jedni są cisi i preferujący raczej spokojny tryb życia, a inni wprost przeciwnie. Jeżeli okaże się, że sąsiedzi mają na przykład zamiłowanie do organizowania częstych i głośnych, a do tego trwających do późnych godzin imprez, to szybko takie towarzystwo może dać się we znaki. Mieszkanie w domu bliźniaku może przeszkadzać nie tylko ze względu na hałas. Takie budynki mają takie same wady jak szeregowce, czy nawet mieszkanie w bloku. Sąsiedzi są tuż za płotem, czy na sąsiednim tarasie. O ile nie zainwestuje się w naprawdę wysoki parkan rozgraniczający działki, to może okazać się to męczące. Z drugiej strony w przeciwieństwie do mieszkań w bloku, czy domów w zabudowie szeregowej, tutaj sąsiad jest tylko jeden. Problemy mogą być łatwo rozwiązane, jeżeli właściciele domów dogadają się już na etapie ich budowy. Można na przykład umówić się na umieszczenie okien w takich miejscach, by dać sobie nawzajem jak najwięcej prywatności, czy umiejscowienie tarasów po przeciwległych stronach budynków. Wadą domów bliźniaków są też ograniczone możliwości rozbudowy. Po latach może okazać się, że sąsiad z jakichś powodów zechce wyburzyć swój dom. W takiej sytuacji zawsze pozostaje pół bliźniaka z dużą, pozbawioną okien i niezbyt atrakcyjną ścianą. Uciążliwe na pewno okażą się też wszelkie remonty ze strony sąsiadów. Wymiana dachu, czy inne poważne prace mogą spowodować, że hałas będzie trudny do zniesienia. Z drugiej strony remont można przeprowadzić w tym samym czasie, co również może pozwolić zmniejszyć koszty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%