Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, czy warto zarejestrować stary samochód jako zabytek, w pierwszej kolejności sprawdź, czy modelowi, jaki posiadasz, może zostać przyznane takie miano. Podpowiadamy, jakie kryteria musi spełnić pojazd, aby został zarejestrowany jako zabytek.
Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym samochód zabytkowy powinien mieć co najmniej 25 lat, nie być produkowanym od 15 lat i posiadać minimum 75 proc. oryginalnych części (w tym główne podzespoły). Oczywiście są pewne wyjątki od reguły, kiedy jako zabytek zostanie zarejestrowane młodsze auto. Trzeba jednak udowodnić, że w danym modelu zastosowano unikalne rozwiązania konstrukcyjne lub wziął on udział w ważnym wydarzeniu historycznym.
Największą korzyścią wynikającą z rejestracji samochodu jako zabytek jest zwolnienie z obowiązku pojawiania się na przeglądach technicznych. Kolejnym przywilejem jest możliwość czasowego zawieszenia ubezpieczenia OC. Pozwala to wykupić polisę ubezpieczeniową tylko na czas, kiedy pojazd pozostaje w użytku, a zrezygnować z niej, gdy jest garażowany.
Niestety, po uznaniu klasyka zabytkiem mamy nie tylko przywileje, ale też obowiązki. Po pierwsze, mając w zamiarze wymianę którykolwiek z głównych podzespołów, trzeba uzyskać na to zgodę konserwatora. Jakakolwiek inna ingerencja w pojazd również musi zostać zaakceptowana przez specjalistę od zabytków.
Część osób inwestuje w klasyki z zamiarem późniejszego zarobku. Warto wiedzieć, że pojazdu zabytkowego nie można wykorzystywać do celów zarobkowych, dlatego wypożyczanie go na wesela nie wchodzi w grę.
Aby zarejestrować pojazd należy udać się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wydziału komunikacji i złożyć stosowny wniosek wraz z załącznikami oraz uiścić opłatę.
Trzeba będzie zapłacić m.in. za tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, nalepkę kontrolną, nalepkę legalizacyjną i opłatę ewidencyjną. Razem to koszt rzędu 200 zł.
Wykup ubezpieczenie dla swojego cacka. Dzięki Lancaster Insurance (sprawdź tutaj: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/) zyskasz szeroką ochronę, w każdych okolicznościach. Sprawdź warunki już dziś i przekonaj się, że warto.
Płońskie Ogrody - czy wykorzystano potencjał tego miejs
Juz dajcie spokoj, mało jest parków w Płońsku? Najlepiej całą przyrodę zasypać żwirem, bo alejek potrzebujecie. Niech chociaż jedno miejsce pozostanie choc częściowo dzikie
Ja
09:22, 2025-07-07
Płońskie Ogrody - czy wykorzystano potencjał tego miejs
Oby tam tęczy nie zrobili albo kibla za setki tyśięcy
123
22:20, 2025-07-06
Płońskie Ogrody - czy wykorzystano potencjał tego miejs
Czy przy jordanku powstanie toaleta ?
Jordanek WC
22:13, 2025-07-06
Płońskie Ogrody - czy wykorzystano potencjał tego miejs
Do władz naszego miasta. Mam dla was świetną propozycję. Narysuję wam za darmo, podkreślam ZA DARMO, projekt jak to miejsce powinno wyglądać. Z Google wezmę rzut z góry i wam narysuję. Będą alejki spacerowe dostosowane również do osób niepełnosprawnych, bo ciężko tam starszej osobie przejść a co dopiero wózkiem inwalidzkim przejechać, będzie mały bulwar wzdłuż Płonki z podświetleniem i latarniami, będą ławki, miejsce na ognisko, miejsce na grilla z grillem betonowym jak na rutkach, stojaki na rowery. Dodam też tablice dydaktyczne dot. istniejących drzew. Do tego dwa słupy na kamery, aby obszar był objęty monitoringiem. Co wy na to?
Propozycja
21:34, 2025-07-06
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz