Zamknij

Na czym polega endodoncja, czyli wszystko co musisz wiedzieć o leczeniu kanałowym

Materiał zewnętrzny + 14:32, 14.03.2025 Aktualizacja: 14:36, 14.03.2025
fot. Partnera/zewnętrzne fot. Partnera/zewnętrzne

Endodoncja, szerzej znana jako po prosty leczenie kanałowe, budzi wśród pacjentów wiele różnych emocji; skupia się ona wokół usunięciu z zęba zainfekowanej miazgi. Jednocześnie tego typu działanie wymaga olbrzymiej precyzji oraz zastosowania nowoczesnych narzędzi. Postępy technologiczne sprawiły, że endodoncja już nie przypomina tej, jaką dentyści wykonywali jeszcze kilka lat temu. Główny cel leczenia kanałowego pozostał jednak ten sam: jest nim uchronienie zęba od ekstrakcji. Endodoncja pozwala bowiem na zachowanie swoich, nawet zniszczonych, zębów, dzięki usunięciu chorej miazgi z kanałów oraz wypełnieniu ich za pomocą odpowiedniego materiału. Dzięki temu pacjent może cieszyć się prawidłowo wyleczonym zębem, bez konieczności jego ekstrakcji, czyli wyrwania.

Leczenie kanałowe krok po kroku, czyli o tym jak przebiega endodoncja

Pierwszy etap leczenia polega na opracowaniu kanałów za pomocą specjalnych, przeznaczonych ku temu pilników ręcznych, które po czasie zastępuje się maszynowymi. Tego rodzaju zabieg pozwala na odpowiednie poszerzenie kanałów oraz nadanie im odpowiedniego kształtu. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie długości roboczej poszczególnych kanałów. Do tego zadania specjalista wykorzystuje endometr – urządzenie elektroniczne, które mierzy różnicę oporów prądy pomiędzy kanałem korzeniowym a kością. Tego typu narzędzie znaleźć można między innymi na stronie lubdent.com.pl. Sklep LUBDENT specjalizuje się w dostarczaniu wysokiej klasy sprzętu stomatologicznego od topowych marek. To właśnie endometr i inne urządzenia, w połączeniu z wiedzą oraz doświadczeniem specjalisty, są w stanie zagwarantować precyzyjne leczenie kanałowe. Warto wiedzieć, że za każdym razem pomiar potwierdzany jest zdjęciem radiologicznym, dzięki czemu osoba przeprowadzająca zabieg ma pełną kontrolę nad sytuacją. Jednym z najważniejszych elementów leczenia jest płukanie kanałów odpowiednimi środkami, takimi jak podchloryn sodu, który wykazuje silne działanie antyseptyczne. Następnie kanały zostają osuszone dopasowanymi do rozmiaru światła sączkami, co służy sprawdzeniu, czy nie ma wysięku i czy te są nadal suche. Na koniec pozostaje wypełnić kanały materiałem stomatologicznym, jak na przykład gutaperka; w tym celu wkładany jest do niego specjalnie skalibrowany ćwiek, wykonany z termoplastycznego materiału. Po rozgrzaniu za pomocą upychadła, dopasowuje się on do ścian kanału, zaś dodatkowy uszczelniać wnika w jego boczne odnogi – całość dopełniana jest wspomnianą wcześniej płynną gutaperką i...gotowe!

Komu szczególnie zaleca się leczenie endodontyczne?

Leczenie kanałowe najczęściej wdrażane jest w momencie, gdy pojawia się infekcja miazgi; ta natomiast stanowi wynik zaawansowanej oraz nieleczonej próchnicy. Bywa też tak, że do specjalisty zgłaszają się osoby ze zgorzelami miazgi (jej rozkładem pod wpływem nadmiernej obecności bakterii beztlenowych), powodującymi stany zapalne oraz martwicze. Jednak nie tylko ubytki próchnicowe stanowią przyczyny zapalenia miazgi; mogą one tkwić także w przeciążeniach zgryzowych, urazach czy zespołach endo-perio (wiążących się z chorobami przyzębia). Objawy, które sugerują potrzebę leczenia kanałowego mogą być różne i nie zawsze występować jednocześnie; do najczęstszych zaliczamy przede wszystkim ból zęba oraz obrzęk dziąseł. Obie dolegliwości są w stanie powodować u pacjenta niemały dyskomfort. Kolejnymi wskazówkami, przemawiającymi za udaniem się do gabinetu dentystycznego, jest nadwrażliwość zęba na zimno lub ciepło, a także zmiana jego koloru – na szary bądź po prostu ciemniejszy. Zauważyłeś u siebie któryś z tych objawów? Udaj się do dentysty! W procesie leczenia wielu schorzeń zębów to właśnie czas odgrywa naprawdę istotną rolę.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%