Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w Polsce dotyczy wszystkich Polaków i cudzoziemców, którzy osiągnęli dochody podlegające opodatkowaniu. Od tej reguły nie ma wyjątku, dlatego w okresie rozliczeniowym do urzędów skarbowych spływają miliony deklaracji. Dowiedz się, do kiedy musisz przesłać PIT za 2024 rok.
Już wkrótce rozpocznie się okres rozliczeń podatkowych za rok 2024. Deklarację PIT za ubiegły rok muszą złożyć wszyscy podatnicy wskazani w ustawie, którzy osiągnęli dochody podlegające opodatkowaniu. Jeśli zaliczasz się do tej grupy osób, sprawdź, do kiedy musisz przesłać deklarację podatkową do urzędu skarbowego właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania.
Roczne zeznania podatkowe za 2024 rok będzie można składać od soboty 15 lutego aż do 30 kwietnia. Dotyczy to różnych źródeł dochodu, takich jak: wynagrodzenie za pracę, umowy zlecenia i o dzieło, emerytury, przychody z najmu, ze sprzedaży nieruchomości i działalności gospodarczej. Dla większości podatników wypełnienie PIT nie powinno sprawiać trudności, zwłaszcza że administracja skarbowa przygotowuje gotowe deklaracje. Warto jednak je zweryfikować przed ostatecznym zatwierdzeniem.
Jednocześnie w rozliczeniu deklaracji podatkowej pomaga program, w którym szybko i poprawnie nalicza się wszelkie ulgi podatkowe. Dzięki niemu podatnik obniża należny podatek dochodowy i po kilku tygodniach od złożenia zeznania ma na koncie zwrot nadpłaconych zaliczek na podatek dochodowy. Zwrot nadpłaconego podatku PIT odbywa się niekiedy szybciej, zwłaszcza w przypadku złożenia PIT elektronicznie.
Do kiedy PIT za 2024 musi wpłynąć do urzędu skarbowego? Terminy rozliczeń z urzędem skarbowym wynikają wprost z przepisów ustawy i nie zmieniają się dla większości podatników. Najczęściej składany PIT 37 podatnicy rozliczający się za 2024 rok muszą złożyć do 30 kwietnia 2025. Ostatni dzień kwietnia przypada na dzień roboczy, dlatego w 2025 roku termin na składanie deklaracji od osób fizycznych nie ulega wydłużeniu.
Nieprzesłanie deklaracji PIT w terminie może skutkować konsekwencjami finansowymi i prawnymi. Przede wszystkim grozi za to kara za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, zależnie od kwoty niezapłaconego podatku. W przypadku większych kwot sprawa może zostać zakwalifikowana jako przestępstwo skarbowe, co wiąże się z grzywną. Podatnicy, którzy spóźnią się z rozliczeniem, mogą uniknąć surowszych sankcji, składając tzw. czynny żal, czyli oficjalne zawiadomienie do urzędu skarbowego o popełnionym błędzie i jednoczesne uregulowanie zaległości. Dzięki temu można uniknąć grzywny, o ile urząd nie wszczął jeszcze postępowania w tej sprawie.
Program do rozliczania PIT ułatwia i przyspiesza składanie deklaracji podatkowej, eliminując konieczność ręcznego wypełniania formularzy. Dzięki automatycznym obliczeniom zmniejsza ryzyko popełnienia błędów i pozwala uniknąć problemów związanych z nieprawidłowym wyliczeniem podatku. Nowoczesne narzędzie często zawiera podpowiedzi dotyczące możliwych ulg i odliczeń, dlatego pomaga wypełnić formularz PIT 0. Program zliczy także przychody z różnych PIT 11, przychodów ewidencjonowanych i innych źródeł. O PIT-11 więcej przeczytasz na https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-11
Dodatkowym atutem jest możliwość wysyłki e-deklaracji bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym, co oszczędza czas i eliminuje stres związany z kolejkami. Programy są również dostosowane do różnych sytuacji podatkowych. Program PIT sprawdza się zatem zarówno dla pracowników etatowych, przedsiębiorców, jak i osób, które uzyskują dochody z najmu i sprzedaży nieruchomości. Co ważne, program zawiera odpowiednie narzędzia do rozliczenia składki zdrowotnej, składek na ubezpieczenie i wszelkich kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu wysokość należnego podatku jest naliczana prawidłowo w każdym przypadku, bez względu na to, jakie koszty poniósł podatnik i z jakich ulg chce skorzystać, by uzyskać większy zwrot podatku.
Fiskus przewiduje możliwość złożenia zeznania PIT w pierwszym terminie oraz korekty PIT na trzy sposoby. Podatnik może złożyć je osobiście, wysłać dokument listem poleconym lub przez Internet. Jeśli ostateczny termin złożenia PIT wypada w niedalekim czasie, najbezpieczniej jest przesłać deklarację przez Internet. Złożenie jej online zajmuje zaledwie kilka minut, a urzędowe poświadczenie odbioru daje gwarancję, że zeznanie zostało odebrane przez urząd. Portal do składania PIT online działa przez całą dobę nawet w dni wolne od pracy, dlatego jest wygodną opcją dla osób, które dużo pracują.