Zamknij

Wynajem mieszkania firmie - jak zabezpieczyć swoje interesy?

art. sponsorowany + 08:29, 26.05.2023 Aktualizacja: 08:29, 26.05.2023

Wynajem mieszkania to atrakcyjna i opłacalna forma zarządzania posiadaną nieruchomością. Z drugiej strony nieraz zdarzają się najemcy nierzetelni, którzy płacą czynsz z opóźnieniem bądź wyrządzają szkody w lokalu. Z tego względu dość bezpieczną opcją jest wynajęcie mieszkania dla firmy, która ulokuje w nim swoich pracowników. Warto jednak zwrócić uwagę na zapisy takiej umowy, by maksymalnie zabezpieczyć swoje interesy jako właściciela nieruchomości. 

Umowa najmu ze spółką 

Bardzo wygodną i bezpieczną dla obu stron formą najmu jest umowa najmu okazjonalnego. Niestety, jeśli drugą stroną kontraktu jest osoba prawna jak spółka, możliwe jest tylko zawarcie klasycznej umowy najmu. Z tego względu tym bardziej trzeba przemyśleć zapisy takiej umowy. Ważne są kwestie związane z opłatami, możliwością wcześniejszego rozwiązania umowy, a także prawami i obowiązkami zarówno właściciela nieruchomości, jak i najemcy. Warto, by była to umowa zawarta na czas nieokreślony, gdyż w takiej sytuacji obie strony mają prawo ją wypowiedzieć z zachowaniem przewidzianego w Kodeksie cywilnym okresu wypowiedzenia. Wiąże się z tym ważny dla właściciela art. 688 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego”. Ten przepis sugeruje, że zasadniczo tylko umowy na czas nieoznaczony można wypowiadać wcześniej (z dowolnego powodu, byle z zachowaniem okresu wypowiedzenia). Jeśli zaś chodzi o możliwość wypowiedzenia umowy najmu zawartej na czas określony, w tym kontekście warto przytoczyć uchwałę Sądu Najwyższego z 2006 r.: „postanowienie umowy najmu zawartej na czas określony przewidujące możliwość wypowiedzenia tej umowy z »ważnych przyczyn« mieści się w hipotezie art. 673 § 3 K.c.” Teoretycznie więc można opcję „ważne przyczyny” wpisać w umowie jako powód jej wcześniejszego rozwiązania, jest to jednak pomysł nieco ryzykowny. Trudno bowiem obiektywnie ocenić, co jest taką „ważną przyczyną”. Istnieje jednak w Polsce swoboda zawierania umów, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by te przyczyny dokładniej opisać – np. zmiana stanu firmy, konieczność innego dysponowania mieszkaniem przez właściciela, uciążliwe zachowanie najemców itd. 

Warto przeczytać: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie firmie? 

Bezpieczeństwo wynajmu mieszkania firmie dla pracowników 

Oprócz tematu rozwiązania umowy najmu z firmą w razie problemów istotna jest także kwestia zabezpieczenia się przez właściciela. Prostą i polecaną formą takiego zabezpieczenia jest ustalenie kaucji. Skoro w mieszkaniu ma przebywać kilku pracowników, warto, by kwota kaucji była odpowiednio wysoka, stanowiąc zabezpieczenie w razie zniszczeń. Możliwe jest też podpisanie przez firmę weksla in blanco. Należy mieć na uwadze, że kaucja nie może być wyższa niż 12-krotność kwoty czynszu za mieszkanie. Stanowi ona zabezpieczenie ewentualnych roszczeń finansowych aktualnych na dzień opróżnienia lokalu przez najemcę (a zatem zaległości w opłatach, kosztów wymiany sprzętu czy remontu mieszkania).  W niektórych sytuacjach nie pobiera się kaucji w ogóle, dotyczy to najmu lokalu zamiennego lub socjalnego albo zamiany lokalu. Zwrot kaucji następuje natomiast do miesiąca po opuszczeniu przez pracowników firmy mieszkania. 

Źródło: Prawo-mieszkaniowe.info 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%