Wraz z olbrzymią popularnością kreatyny idzie w parze zainteresowanie jej tematem, a to przekłada się na ogrom spraw z nią związanych, które są poruszane w rozmaitych miejscach, nie tylko w Internecie. Kreatyna jest znana ze swojego wpływu na masę mięśniową oraz tego jak pomaga w jej budowaniu, a także ochronie samych mięśni przed rozpadem. Poprawia także regenerację powysiłkową organizmu, a całość przekłada się m.in. na wzrost siły i wytrzymałości mięśni oraz ogólnej wydolności organizmu.
Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy istnieją jakieś zamienniki kreatyny, które gwarantowałyby takie same efekty stosowania. Chociaż bezpośredniego zamiennika kreatyny dotychczas nie odkryto ani nie wynaleziono, to są dostępne różnego rodzaju odżywki i suplementy diety, które mają zbliżone działanie i podobny wpływ na organizm. Wszystko z uwagi na fakt, że po prostu można być w grupie osób, dla których kreatyna nie jest zalecana do stosowania, a do takich osób zalicza się m.in. ludzi cierpiących na choroby wątroby, nerek i trzustki. Stąd też warto rozważyć i przyjrzeć się możliwym wariantom w tym przypadku.
Chociaż kreatyna ma ogromny wpływ na masę mięśniową oraz jej wzrost, a ponadto został on dobrze udokumentowany naukowo, to warto pamiętać, że jest to suplement diety. Co to oznacza? Kreatyna jest tylko dodatkiem do diety, który ma podnieść możliwości organizmu. Stąd też nie można powiedzieć, że jest ona niezbędna do rozbudowy masy mięśniowej, ponieważ byłoby to po prostu kłamstwo. Chociaż kreatyna znacznie przyspiesza cały proces, to absolutną podstawą budowy masy mięśniowej jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz plan treningowy.
W diecie najważniejsze jest natomiast to, aby była ona zbudowana na podstawie pełnowartościowej nadwyżki kalorycznej. Upraszczając - coś na zasadzie “chcemy być więksi, musimy więcej jeść”. Jednak ważna jest wartość pożywienia, a w przypadku mięśni, bardzo istotne jest białko w prawidłowej ilości. Tutaj już pojawia się pierwszy możliwy zamiennik kreatyny w budowie masy mięśniowej, jakim jest odżywka białkowa. Jednak na tym nie koniec możliwości.
Chociaż wpływ kreatyny na masę mięśniową jest nieoceniony to tak naprawdę istnieje wiele, podobnych (nie takich samych) odżywek, które mogą także skutecznie wspomóc organizm. W zależności od stosowanej diety i sytuacji wyjściowej, ciekawym rozwiązaniem mogą być także gainery, czyli odżywki węglowodanowo-białkowe. Jeśli charakteryzuje Cię szczupła budowa ciała, a w Twojej diecie brakuje cukrów, warto rozważyć jej włączenie do swojej diety. Dzięki temu zyskasz zdrowszą masę ciała (jeśli była prawdopodobna niedowaga), a także odpowiednio odżywisz mięśnie na potrzeby treningów. Węglowodany natomiast zapewnią odpowiednią energię.
Na tym jednak nie koniec możliwości. Popularnym wyborem w diecie na budowę masy mięśniowej jest także BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione (leucyna, izoleucyna oraz walina). Odżywiają mięśnie, a także mają wpływ na regenerację powysiłkową organizmu. To co odróżnia je od klasycznej odżywki białkowej to fakt, że są one szybciej przyswajalne, ponieważ są one budulcami białka. Podczas suplementacji odżywką białkową, organizm musi rozłożyć proteiny do postaci aminokwasowej - tutaj pomijany jest ten proces.
Te kilka przykładów pokazują, że możliwości jest naprawdę wiele, a kreatyna (chociaż bardzo skuteczna) nie jest jedyną szansą na wzrost efektywności budowania masy mięśniowej. Szukając odżywek treningowych wspierających ten cel treningowy, a także innych suplementów diety, warto rozważyć skorzystanie z oferty specjalistycznego sklepu z odżywkami, które są dostępne w Internecie.