Zamknij

Zagrożenia współczesnego świata a dziecięca ciekawość – jak zadbać o bezpieczeństw

11:03, 25.01.2023 . Aktualizacja: 11:08, 25.01.2023
[fot.: Partnera] [fot.: Partnera]

W samej Polsce zgłaszanych jest rocznie około 4 tysiąca zaginięć dzieci. To aż jedna piąta wszystkich zaginięć w naszym kraju. Jednocześnie statystyki wskazują, że połowa rodziców nie rozmawia ze swoimi dziećmi o zagrożeniach świata nam współczesnego. Realia pokazują, że kontrola rodziciela w komputerze nie wystarcza, by obronić malca przed osobami obcymi. W końcu największe niebezpieczeństwo czyha w codziennej rzeczywistości. Obowiązkiem każdej osoby dorosłej powinno być przekazanie dziecku niezbędnej wiedzy odnośnie rozmawiania czy chodzenia gdziekolwiek z obcymi osobami. Istnieje kilka sposobów na to, by przedstawić dziecku zagrożenia współczesnego świata – zazwyczaj najlepszym wyjściem jest rzeczowe podejście do problemu. Mówienie do dziecka o czarownicy, która zabierze je gdy te nie będzie trzymało się blisko rodzica, buduje jedynie atmosferę strachu. Jak zatem uczyć malucha ostrożności już od najmłodszych lat?

Skuteczne sposoby na naukę o bezpieczeństwie w dzisiejszym świecie

Wyróżnia się kilka metod psychologiczno-pedagogicznych, które mogą pomóc utwierdzić dziecko w przekonaniu, że nie wszystko co wydaje się przyjazne, jest bezpieczne. Najczęściej mowa tu o obietnicach tajemniczych nieznajomych, którzy oferują maluchowi przejażdżkę samochodem czy słodycze. Eksperci polecają rodzicom następujące sposoby:

  • obalanie mitów – ważne jest nauczenie swojego dziecka, że niepokój powinna wzbudzić każda sytuacja, w której obca osoba stara się zgarnąć jego sympatię; to, że ktoś jest miły wcale nie oznacza, że można mu zaufać; porywacze często stosują metodę na „znajomego rodziny”, dlatego zadaniem każdego rodzica jest wyjaśnienie dziecku, by nie wierzyć w historie opowiadane przez nieznajomych;
  • wspólne czytanie bajek – to wspaniała okazja do omówienia historyjki oraz dyskusji o tym, jak bohater mógł uniknąć niebezpieczeństwa, a także zachęcenie dziecka do odegrania podobnej sytuacji, jaka została ukazana w książce; pomaga to przewidzieć reakcje malucha i utwierdzić się w przekonaniu, że dziecko wie o tym, jak zachować się w potencjalnie niebezpiecznej sytuacji;
  • nauka o oddalaniu – rozmowa ze swoim dzieckiem o rozłące jest konieczna, by móc dowiedzieć się, jak zachowałoby się ono w przypadku oddalenia od rodzica; to również ciekawy punkt dyskusyjny na temat działań, jakich powinien podjąć się maluch w przypadku zgubienia się w miejscu publicznym.

Co jednak zrobić w przypadku, gdy zostawiamy dziecko same w domu i do bram zadzwoni tajemniczy nieznajomy?

Obcych nie wpuszczamy – sprzęty, które zapewniają bezpieczeństwo

Wielu złodziejaszków jest nauczonych wykorzystywania sytuacji, w których rodzice pozostawiają dziecko samo w domu, samemu udając się na zakupy. Jeżeli uprzednio nie wyposażymy naszej posesji w sprzęt alarmowy, utrudnimy maluchowi identyfikację osoby znajdującej się pod bramka czy przy drzwiach. Firma 5Tech znalazła jednak skuteczne rozwiązanie tego problemu – oferowane przez nich wideodomofony posiadają funkcję rejestrowania obrazu w czasie rzeczywistym, dzięki czemu rodzic może w prosty sposób wytłumaczyć dziecku, że nie powinno otwierać drzwi osobom, których wizerunku nie rozpoznaje na ekranie. Oszuści często podszywają się pod znajome osoby, posługując się informacjami zaczerpniętymi na przykład z samochodu stojącego na podjeździe – dlatego też ostrzega się rodziców o przyklejaniu na szyby naklejek typu „Jedzie z nami Kasia”, gdyż może to zostać wykorzystane przez niebezpieczne osoby. Wideodomofon to inwestycja w bezpieczeństwo całej rodziny – zadbaj o nie najszybciej jak to możliwe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%