Zamknij
INFORMACJE

Ubezpieczenie OC samochodu otrzymanego w spadku

artykuł sponsorowany + 15:41, 26.08.2022 Aktualizacja: 15:41, 26.08.2022 ok. 3 min. czytania

Spadek zwykle kojarzy nam się z powiększeniem majątku. Najczęściej masę spadkową stanowi jakaś nieruchomość, nieraz także pojazd lub środki pieniężne. W niektórych sytuacjach jednak spadek potrafi zaskoczyć. Dzieje się tak np. jeśli zorientujemy się dopiero po jakimś czasie, iż np. na terenie posesji znajduje się dawno zapomniany samochód zmarłego. Wówczas należy podjąć konkretne kroki, które spowodują, że nowi właściciele – czyli spadkobiercy – będą mogli wykonać dowolne czynności związane z autem. Należy bowiem pamiętać, że każdy pojazd w Polsce musi posiadać aktualną polisę OC. Co należy uczynić, jeśli samochód nie ma opłaconej składki?

Ubezpieczenie OC pojazdu

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że polisa OC przypisana jest nie do właściciela, a do pojazdu. Mówi o tym wyraźnie art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych: „W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Przepisów art. 28 nie stosuje się”.Jeśli więc od śmierci spadkodawcy nie minęło tyle czasu, by ubezpieczenie straciło ważność, sytuacja jest prosta i komfortowa. Wówczas należy oczywiście poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela i zadbać o zapłacenie kolejnej składki w terminie. Takie postępowanie da spadkobiercom uprawnienie do swobodnego decydowania o dalszych losach pojazdu. Odziedziczony pojazd można bowiem po prostu wykorzystywać, ale także np. sprzedać czy zezłomować.Trudniejsza sytuacja dla spadkobierców powstaje, jeżeli dokonają odkrycia, iż pojazd ma nieopłaconą składkę OC. Taka sytuacja jest niezgodna z polskim prawem i należy ją jak najszybciej wyprostować. Dodatkowo naraża właściciela (czyli osoby, które przyjęły spadek) na konsekwencje finansowe. Musimy bowiem pamiętać, że zgodnie z prawem każdy pojazd musi być ubezpieczony.

Przeczytaj też: https://www.eporady24.pl/samochod-w-spadku-i-brak-oplacania-skladek-oc,pytania,4,60,30678.html

Kara za brak opłacenia składki OC

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych mówi m.in. o obowiązkach właścicieli związanych z ubezpieczaniem pojazdów. Zgodnie z art. 90 ust. 1 tej ustawy:

„1. Po przeprowadzeniu kontroli przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w art. 87, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wzywa osoby obowiązane do zawarcia umowy ubezpieczenia do uiszczenia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania, opłaty, o której mowa w art. 88 ust. 1, albo do przedstawienia dokumentów potwierdzających spełnienie w roku kontroli obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, określonego w art. 10 ust. 1”.Jak więc widać, postępowanie kontrolne może doprowadzić do ujawnienia braku opłaconych składek OC. W takiej sytuacji organ wezwie właściciela do jak najszybszego pokrycia tego zobowiązania. Należy mieć na uwadze, iż odwlekanie tego obowiązku może prowadzić do kar finansowych i dalszej odpowiedzialności.

Źródło: eporady24.pl

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%