Kilka tysięcy kilometrów szlaków pieszych, kajakowych i rowerowych, drugi pod względem wielkości park narodowy w kraju i wciąż nieodkryte Pojezierze Gostynińskie – samorząd województwa rusza z kampanią Odpocznij na Mazowszu.
Mazowsze jest największym, a przy tym niezwykle atrakcyjnym turystycznie regionem w Polsce. Można tu znaleźć wielowiekowe zabytki, malownicze krajobrazy i barwny folklor. To na Mazowszu znajduje się najdłuższy brukowany rynek, porównywana do francuskiego Verdun twierdza i największa kolekcja sztuki secesyjnej w kraju. Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, nie trzeba jechać na drugi koniec świata, żeby przeżyć przygodę. – Serdecznie zapraszamy na Mazowsze. Warto spędzić urlop czy weekend w regionie, w którym znajdziemy Wenecję Mazowsza w klimatycznym Pułtusku, mazowieckie Mazury na Pojezierzu Gostynińskim czy ciekawe fortyfikacje.
Do zwiedzania regionu ma zachęcić także rozpoczęta właśnie przez samorząd województwa kampania Odpocznij na Mazowszu. Organizatorzy chcą pokazać mieszkańcom regionu, że pomysł na doskonały wypoczynek jest w zasięgu ręki.
– Często to właśnie najbliższa nam okolica jest dla nas nieznana i przez to niedoceniana. A na Mazowszu jest wiele wyjątkowych atrakcji. Nasza kampania pokazuje jak piękny i bogaty jest nasz region. Dostarcza rzetelnych i praktycznych informacji pomocnych w planowaniu weekendowego wypadu za miasto – zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Miłośników fortyfikacji i obiektów wojskowych zachwycą Twierdza Modlin, ale też liczne zamki, m.in. Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, Zamek Zbrojownia w Liwie czy zamki w Pułtusku, Iłży i Szydłowcu. Po Mazowszu można również wędrować szlakami Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Pasjonaci techniki i historii powinni wybrać się do Żyrardowa – prawdziwej perełki na skalę europejską, zrewitalizowanej przy wsparciu środków z UE XIX-wiecznej osady fabrycznej, która zaskakuje industrialną architekturą.
Na energicznych i żądnych przygód czekają setki kilometrów wyjątkowych szlaków. Przejażdżki rowerowe po Kampinoskim Parku Narodowym, który w 2000 r. znalazł się na światowej liście rezerwatów biosfery UNESCO, dostarczają fantastycznych wrażeń. Inną propozycją jest żeglowanie po Zalewie Zegrzyńskim, spływy kajakowe Pilicą, Bugiem, Narwią, urokliwym Liwcem czy Świdrem.
Farma Iluzji w Mościskach, Suntago Wodny Świat w Park of Poland we Wręczy czy Kraina Westernu w Sarnowej Górze i Dzielnica Filmowa w Zalesiu Górnym, Park Bajka w Błoniu oraz Julinek to miejsca, w których najmłodsi z pewnością nie będą się nudzić.
Z kolei otwarte przestrzenie, sielskie krajobrazy czy wiejskie zwierzęta czekają na dzieci w mazowieckich skansenach w Sierpcu i Radomiu. Warto też wybrać się do Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, gdzie kilka lat temu samorząd Mazowsza odtworzył osadę Olendrów.
Odwiedzający Mazowsze mogą wybierać spośród wielu miejsc noclegowych o różnym standardzie i lokalizacjach. W regionie jest ponad 600 obiektów, które mogą przyjąć 6,3 tys. gości. Ponad 100 z nich to kwatery agroturystyczne. Można tu nie tylko przenocować, ale też spędzić aktywnie czas i spróbować wybornej w smaku, regionalnej żywności. Sporządzane są z wytwarzanych tu surowców z okolicznych upraw i od lokalnych przetwórców. Często bazują na kuchni polskiej i przyrządzane są na podstawie przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur.
Spacer po najdłuższym rynku w Europie, rejs gondolą po Narwi czy wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek – już za tydzień w Pułtusku otwarcie sezonu i I mazowiecki zlot caravaningowy. Jeśli planujesz swoją pierwszą podróż kamperem, to nie może Cię tam zabraknąć.
Jak zaznacza prezes mazowieckiej regionalnej organizacji turystycznej, Izabela Stelmańska, Mazowsze warte jest bliższego poznania. – Rozpoczynamy sezon turystyczny na Mazowszu. W najbliższy weekend zapraszamy wszystkich do Pułtuska. Już w piątek otwarcie sezonu i masa atrakcji. To będzie dobry czas na przedstawienie oferty turystycznej Mazowsza i ciekawych inspiracji na weekendowe wypady.
Więcej informacji o atrakcjach turystycznych w regionie na: www.modanamazowsze.pl.
Czy będą płatne miejsca parkingowe przy Ogrodowej?
Po pierwsze zmiana organizacji ruchu na ul Ogrodowej wprowadzenie możliwości parkowania tylko na ulicy po jednej stronie (jak na ul Płockiej przy kościele. ( A p. Bogdan ze Strzy niech nie kłamie bo były zgłaszane sprawy braku możliwości przejścia chodnikiem z powodu aut. Pan Kornatowski wykiwał Burmistrza to niech teraz burmistrz odda mi kasę. A parking do godziny powinien być bezpłatny dla klientów. Może rozwiązanie jak przy Lidlu ?
0321
00:32, 2025-07-04
Park w Poświętnem już gotowy. '' Jest przepięknie, z je
Mam nadzieję , że aleja lipowa zostanie dokończona bo w tej chwili wygląda to beznadziejnie ponieważ do połowy alejki chodzimy po chaszczach a drugą idziemy po ścieżce. Brakuje jeszcze pogłębienia kanału wodnego k, który był od lat a w tej chwili jest zarośnięty krzakami.
Mieszkaniec
21:56, 2025-07-03
Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Nawrockiego
ukrainiec bodnar to niech się do dymisji poda tak jak ten pożal się Boże aktualny rząd który niczym innym się nie zajmuje tylko pisem zresztą odkąd powstała partia platfusów to niczym innym się nie zajmuje, bo dlatego właśnie powstała żeby dzielić i niszczyć, dlatego dostają ogromne pieniądze z zachodu na to, no i trzeba powiedzieć że się im to udaje bo Polska jest dzisiaj na kolanach
ten cały
21:38, 2025-07-03
Park w Poświętnem już gotowy. '' Jest przepięknie, z je
Jest ładnie , dużo nowych nasadzeń krzewów i kwiatów ,ławki i kosze super ale nawierzchnia alejek chyba długo nie przetrwa.Już w niektórych miejscach" rozsypuje się ",nie trzyma się podłoża,zielsko w niektórych miejscach wybija się na nawierzchnię.
róża
21:28, 2025-07-03