Zamknij
INFORMACJE

Kiedy podwyżki w samorządach MRPiPS? Projekt wkrótce zostanie przekazany do dalszych prac

14:31, 12.05.2025 Aktualizacja: 14:36, 12.05.2025
Skomentuj PAP PAP

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zostanie wkrótce przekazany do dalszych prac legislacyjnych – poinformowało MRPiPS w odpowiedzi na pytania Serwisu Samorządowego PAP. Chodzi o przepisy wprowadzające wyższe stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w poszczególnych kategoriach zaszeregowania.

Serwis Samorządowy PAP skierował do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pytania w sprawie prac nad projektem rozporządzenia, które ma zagwarantować wzrost minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na postawie umowy o pracę. Pytaliśmy również o to, czy w toku dalszych prac resort planuje uwzględnić uwagi strony samorządowej dotyczące wysokości stawek.

„Projekt rozporządzenia zostanie wkrótce przekazany do dalszych prac legislacyjnych. MRPiPS pozostaje otwarte na dialog z przedstawicielami samorządów i dąży do wypracowania przepisów wspierających stabilność i adekwatność systemu wynagradzania pracowników samorządowych” – wskazał wydział prasowy resortu.

Podkreślono również, że ministerstwu zależy na tym, aby stawki wynagrodzenia zasadniczego, które znalazły się w projekcie rozporządzenia „korespondowały z poziomem minimalnego wynagrodzenia za pracę”.

W projekcie rozporządzenia zaproponowano kwotę minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii zaszeregowania w wysokości 4666 zł, czyli tyle samo ile wynosi stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązująca od 1 stycznia 2025 r. Oznacza to wzrost o 666 zł czyli o 16,65 proc.

[BANER]0[/BANER]

Zgodnie z aktualną wersją projektu datowaną na 13 marca, nowe stawki wynagrodzeń mają mieć zastosowanie do wynagrodzeń należnych od 1 marca 2025 r. Jest to zmiana w stosunku do projektu przedstawionego w lutym, w którym resort zaproponował, by podwyższone stawki obowiązywały od 1 stycznia 2025 r.

 

Projekt rozporządzenia negatywnie zaopiniowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zastrzeżenia strony samorządowej wskazywane w stanowiskach dotyczyły zarówno wysokości stawek jak i konieczności sfinansowanie podwyżek ze środków własnych. Na pytania strony samorządowej odnośnie finansowania nowych stawek dyrektor Departamentu Prawa Pracy MRPiPS Jakub Szmit wskazał, że „projektowane regulacje zostaną sfinansowane – tak jak to miało miejsce każdorazowo przy wprowadzaniu podwyżek pracowników samorządowych – w ramach środków na wynagrodzenia pozostających w dyspozycji poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego”.

 

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zakłada podwyżkę minimalnego wynagrodzenia zasadniczego oraz wzrost maksymalnego poziomu wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru, czyli wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków województw. Minimalne wynagrodzenie zasadnicze pracowników samorządowych w poszczególnych kategoriach zaszeregowania ma wzrosnąć od 5 proc. do 16,65 proc. Maksymalna stawka wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru oraz pracowników zatrudnionych na podstawie powołania ma wzrosnąć o około 5 proc. 

 

mr/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%