Zamknij

Dobiegła końca renowacja zabytkowych organów w radzymińskiej parafii [VIDEO]

Łukasz WielechowskiŁukasz Wielechowski 16:35, 12.10.2021 Ł.W. Aktualizacja: 18:53, 12.10.2021
Skomentuj Przy wyremontowanych organach rzeczoznawca ds. ochrony i konserwacji zabytkowych organów Marian Dorawa i ks. Grzegorz Bednarczyk, proboszcz parafii w Radzyminie [Fot. Łukasz Wielechowski] Przy wyremontowanych organach rzeczoznawca ds. ochrony i konserwacji zabytkowych organów Marian Dorawa i ks. Grzegorz Bednarczyk, proboszcz parafii w Radzyminie [Fot. Łukasz Wielechowski]

Przez lata wierni z Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Radzyminie (gmina Naruszewo) nie słyszeli dźwięku organów, które stały na drewnianym chórze świątyni. Zniszczone piszczałki udało się w końcu naprawić, a barokowe brzmienie instrumentu znów zachwyca podczas nabożeństw. W środę Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Warszawie Oddział w Ciechanowie, bez zastrzeżeń, dokonał odbioru parafialnych organów. 

Organy, które w radzymińskiej świątyni są od 1908 r., zbudowano w pierwszej połowie XIX wieku. Mimo upływu tylu lat zachowało się w nich wiele oryginalnych elementów. Remont instrumentu był trudny ze względu na zniszczenia, jakie dokonało robactwo oraz wcześniejsze nieumiejętne naprawy. Wszystkie prace ze względu na wiek i klasę zabytku prowadzone były pod nadzorem konserwatora zabytków. 

 – To co się działo przy renowacji tych organów, to jest nie do Opisania. Wszystkie części na czynniki pierwsze było rozłożone, wszystko od podstaw do efektu ostatecznego, finalnego, który dzisiaj widzimy, wszystko zostało ponownie złożone, wyremontowane. Zachowano to co się udało zachować. Cieszę się, bo w dużej mierze te organy są oryginalne

- mówi PwS ks. Grzegorz Bednarczyk, proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Radzyminie. 

Ks. kan. Andrzej Leleń, przewodniczący Diecezjalnej Komisji ds. Budowy i Remontów Organów Kościelnych dodaje: – Brzmienie jest bardzo intersujące, bo chociaż jest to instrument, który pochodzi z XIX wieku, zachował brzmienie tak zwane barokowe. Te organy brzmią tak jak organy, na których grywał Jan Sebastian Bach.

Renowacja zabytkowych organów kosztowała blisko 190 tysięcy złotych, z czego 150 tysięcy pozyskano z Lokalnej Grupy Działania.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z FOTO-GALERII PONIŻEJ.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Emerytka Płońsk 76l Emerytka Płońsk 76l

1 1

Który orzeł z redakcji zajmował się tymi organami klechy? 11:31, 14.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%