Uczniowie Szkoły Podstawowej w Raciążu przystąpili w tym roku po raz pierwszy do piątej edycji programu naukowego pod patronatem MEN „Być jak Ignacy”. W ramach tego programu założone zostało koło naukowe 'Eko-erka', którego opiekunami są Aneta Kowalska i Piotr Grabowski. Uczniowie oprócz przygotowania pracy konkursowej, czyli nakręcenia filmu o odnawialnych źródłach energii, biorą udział w różnorodnych zajęciach, spotkaniach i warsztatach zorganizowanych specjalnie dla nich.
W piątek uczniowie brali udział w warsztatach przygotowanych przez nauczyciela fizyki w Zespole Szkół w Raciążu, Andrzeja Kowalskiego, pod tytułem „Kręci się czy obraca?”. Mimo szalejącej pandemii i formy zdalnej zajęć, miały one charakter typowo doświadczalny. Każdy z uczestników otrzymał wcześniej zestaw doświadczalny, dzięki któremu, pod czujnym okiem kamery i Pana Andrzeja, z zachowaniem wszelkich zasad BHP, mógł stworzyć działający model silnika elektrycznego. Fizyk przedstawił także historię odkrycia i zasadę działania silnika.
W poniedziałek uczniowie uczestniczyli w spotkaniu on-line z ekspertem – Ewą Żmijewską, nauczycielem ochrony środowiska i energetyki odnawialnej Zespołu Szkół Technicznych w Ciechanowie. Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z budową i sposobem działania kolektorów i ogniwa słonecznego oraz obserwowali dwa doświadczenia: „Badanie zależności mocy ogniwa fotowoltaicznego od natężenia oświetlenia” oraz „Badanie pracy ogniw fotowoltaicznych w warunkach różnych częstotliwości światła”.
Z kolei we wtorek uczniowie planują nakręcić drugą część filmu konkursowego, podczas którego przygotują model termoogniwa.
Pracy jak widać w programie jest dużo, na szczęście chęci ze strony uczniów jest jeszcze więcej. Efekty zaś, w postaci zdobytej wiedzy i umiejętności, są nie do przecenienia.
Czy będą płatne miejsca parkingowe przy Ogrodowej?
O, kanapowa opozycja się odezwała. Jak były wybory to siedzieliście na zadkach w domciu zamiast iść zagłosować, to teraz się nie odzywajcie.
ja
21:50, 2025-06-30
Z końcem czerwca zawieszona będzie działalność filii PU
Panie Starost w Płońsku też należy to zamknąć szkoda pieniędzy na tą instytucje. Dajcie z 2 urzędników w Starostwie ogarną wszystko.
Brawo
19:34, 2025-06-30
Czy będą płatne miejsca parkingowe przy Ogrodowej?
Może wreszcie RM i Burmistrz ściągnie do miasta inwestycje aby ludzie mieli gdzie zarabiać na te Myto co fundujecie. Parodia. Banda patałachów w tj RM. A ulica Ogrodowa przecież mieszka tam jeden z radnych i co nie przeszkadza a Przewodniczący osiedla Nowakowski za co bierze kasę. Nieroby. My mieszkańcy na was pracujemy za nasze pieniądze macie podatki i wynagrodzenie. 1/2 do zwolnienia.
Mieszkaniec
19:29, 2025-06-30
Czy będą płatne miejsca parkingowe przy Ogrodowej?
Drodzy, bardzo drodzy mieszkańcy, wszyscy poza tymi za pisem, cicho tam bo każę was spacyfikować.
Wódz naczelny
19:26, 2025-06-30
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz