Zamknij
REKLAMA

Kręci się, czy obraca? Podstawówka z Raciąża w programie 'Być jak Ignacy'

10:53, 24.11.2020 | Materiał zewnętrzny/nadesłał: Piotr Grabowski
Skomentuj [Foto: zbiory szkolne]
REKLAMA

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Raciążu przystąpili w tym roku po raz pierwszy do piątej edycji programu naukowego pod patronatem MEN „Być jak Ignacy”. W ramach tego programu założone zostało koło naukowe 'Eko-erka', którego opiekunami są Aneta Kowalska i Piotr Grabowski. Uczniowie oprócz przygotowania pracy konkursowej, czyli nakręcenia filmu o odnawialnych źródłach energii, biorą udział w różnorodnych zajęciach, spotkaniach i warsztatach zorganizowanych specjalnie dla nich. 

W piątek uczniowie brali udział w warsztatach przygotowanych przez nauczyciela fizyki w Zespole Szkół w Raciążu, Andrzeja Kowalskiego, pod tytułem „Kręci się czy obraca?”. Mimo szalejącej pandemii i formy zdalnej zajęć, miały one charakter typowo doświadczalny. Każdy z uczestników otrzymał wcześniej zestaw doświadczalny, dzięki któremu, pod czujnym okiem kamery i Pana Andrzeja, z zachowaniem wszelkich zasad BHP, mógł stworzyć działający model silnika elektrycznego. Fizyk przedstawił także historię odkrycia i zasadę działania silnika.

W poniedziałek uczniowie uczestniczyli w spotkaniu on-line z ekspertem – Ewą Żmijewską, nauczycielem ochrony środowiska i energetyki odnawialnej Zespołu Szkół Technicznych w Ciechanowie. Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z budową i sposobem działania kolektorów i ogniwa słonecznego oraz obserwowali dwa doświadczenia: „Badanie zależności mocy ogniwa fotowoltaicznego od natężenia oświetlenia” oraz „Badanie pracy ogniw fotowoltaicznych w warunkach różnych częstotliwości światła”.

Z kolei we wtorek uczniowie planują nakręcić drugą część filmu konkursowego, podczas którego przygotują model termoogniwa.

Pracy jak widać w programie jest dużo, na szczęście chęci ze strony uczniów jest jeszcze więcej. Efekty zaś, w postaci zdobytej wiedzy i umiejętności, są nie do przecenienia.

(Materiał zewnętrzny/nadesłał: Piotr Grabowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz