Zamknij

Sukces uczniów SLO Raciąż w ogólnopolskim konkursie!

20:00, 16.03.2020 SLO Raciąż, DAZ Aktualizacja: 20:02, 16.03.2020
Skomentuj Nasza drużyna, która otrzymała nagrodę Fair Play [Foto: zbiory szkolne] Nasza drużyna, która otrzymała nagrodę Fair Play [Foto: zbiory szkolne]

Uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Raciążu debiutowali w ogólnopolskim konkursie „Odyseja umysłu”. Był to debiut bardzo udany – w regionalnych eliminacjach, które odbyły się w Warszawie, licealiści zostali laureatami dwóch nagród.  

„Odyseja umysłu” jest programem edukacyjnym, który w 1978 roku stworzył Samuel Micklus. Ma on na celu rozwijanie zdolności twórczych i zachęcanie do kreatywnego rozwiązywania problemów, a także samodzielnego analizowania różnorodnych zadań, szukając możliwości ich rozwiązania. 

Przygotowania do wzięcia udziału w „Odysei umysłu” miały swój początek we wrześniu, kiedy szkoła podpisała umowę z firmą Objazdowy Warsztat Kreatywny reprezentowaną przez Katarzynę Bańkowską. Umowa dotyczyła zajęć rozwijających zainteresowania uczniów: robotyki i Odysei Umysłu. Czasu było jednak niewiele, ponieważ większość szkół prowadzi swoje odysejowe drużyny od wielu lat. Uczniowie z raciąskiego SLO musieli zdążyć w pół roku. Licealiści podjęli jednak wyzwanie i dzięki pracy z trenerkami – Katarzyną Bańkowską i Kaoliny Świrskiej, zostali zapisani do regionalnych eliminacji w Warszawie, które odbywały się w budynku szkoły podstawowej nr 350. 

Udział w zawodach brało dokładnie 101 drużyn w różnych kategoriach wiekowych, a wśród nich duże szkoły z takich miast jak: Warszawa, Białystok, Lublin, czy Olsztyn. Społeczne Licem Ogólnokształcące z Raciąża wystawiło dwie drużyny złożone z uczniów klasy I i II. W pierwszej kolejności młodzież musiała zmierzyć się z nieznanym wcześniej tzw. problemem spontanicznym. Jego rozwiązanie rozwija umiejętność działania „tu i teraz” oraz pod presją wyznaczonego czasu. Po kilku godzinach drużyny musiały przedstawić rozwiązania problemu z jakim przyszło im się mierzyć. 

Pierwsza drużyna złożona z uczniów klas pierwszych wybrała sobie następujące zadanie:

Wymyślony przez drużynę Detektyw podejmie się rozwiązania – wybranej z podanego zestawienia – niewyjaśnionej zagadki z historii ludzkości. Starając się rozwikłać tajemnicę, będzie musiał stoczyć swoisty pojedynek intelektów z pewnym Przecwanym Przeciwnikiem… Oryginalna postać mistrza dedukcji natrafi na trzy pomocne wskazówki – w tym jedną ukrytą w jakimś dziele sztuki – a także wpadnie na fałszywy trop, który z czasem rozpracuje jako zmyłkę. Spektakl wzbogacą efekty dźwiękowe i pomysłowa przemiana scenografii. Co więcej, w chwili rozpoczęcia pomiaru czasu występu, wszystko oprócz kostiumów noszonych przez zawodników, musi kompletnie mieścić się w jak najmniejszej liczbie pojemników o ograniczonym rozmiarze.

Druga drużyna, składająca się z uczniów klasy drugiej przygotowała teatr kukiełek, który był odpowiedzią na następujące zadanie:

Zespół przygotuje i pokaże humorystyczny spektakl o tym, jak nowym sformułowaniom, które w swej dosłownej wersji nie niosą żadnego przekazu, można nadać wartościową treść. Podczas przedstawienia oryginalny Bzduromówca wyrazi trzy nieznane nonsensowne stwierdzenia, których inni ludzie nie będą umieli zinterpretować. Wówczas pewien Niedorzecznik ogłosi – rzekomo prawdziwe – znaczenia owych bredni i przekona wszystkich, że każda z nich ma głęboki sens. W rezultacie Lud zachwyci się „mądrościami” Bzduromówcy, co uczczone zostanie śpiewem i okolicznościową fetą. Wyłącznie jakieś Dociekliwe Dziecko zrozumie, iż – budzące podziw wśród mas – głupie wyrażenia mają się nijak do przypisywanych im niegłupich znaczeń. Lecz zdając sobie sprawę, że absurdy niosą za sobą pożytek i czynią wielu ludzi szczęśliwszymi – zdecyduje, by to, co wie, zachować w sekrecie…

Po wszystkich prezentacjach, przyszedł czas na przyznanie nagród. Jedną z nich, jest tzw. nagroda Omera, przyznawana za zachowania fair play. Jedna z trzech nagród, powędrowała do drużyny złożonej z uczniów klasy drugiej, która wystąpiła w składzie Natalia Chojnacka, Julia Bielska, Angelika Nowakowska, Patryk Dębski, Damian Białecki, Jakub Ciemski. Nieobecna na zawodach, ale biorąca udział w przygotowaniach: Paulina Stanowska. Licealiści przyjęli bowiem do swojej ekipy koleżankę już po terminie zgłoszeń, czym narazili się na punkty karne. Jeszcze większy sukces osiągnęli pierwszacy, którzy zyskała uznanie w oczach jurorów i zakwalifikowała się do ogólnopolskich mistrzostw Odysei Umysłów 2020, które odbędą się w Gdyni. Drużyna wystąpiła w składzie Nicola Kalinowska, Wiktoria Tylczyńska, Natalia Wróblewska, Malwina Moszpańska, Julia Bojanowska, Magdalena Ambroziak, Juliusz Wieczorek.

(SLO Raciąż, DAZ )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%