Zamknij

Czas refleksji i zobowiązania. W 80. rocznicę zbrodni na Piaskach [FOTO]

13:43, 15.01.2025 Aktualizacja: 14:02, 15.01.2025
Skomentuj 15 stycznia, z udziałem uczniów klas mundurowych, odbyły się rocznicowe uroczystości poświęcone ofiarom zbrodni na Piaskach [fot.: Łukasz Wielechowski] 15 stycznia, z udziałem uczniów klas mundurowych, odbyły się rocznicowe uroczystości poświęcone ofiarom zbrodni na Piaskach [fot.: Łukasz Wielechowski]

- Dzisiejszy dzień to czas refleksji, ale również czas zobowiązania. Zobowiązania, aby przekazywać tę historię kolejnym pokoleniom, aby nigdy więcej żaden człowiek nie doświadczył podobnego losu - mówiła dziś w miejscu rocznicowych uroczystości, miejscu zbrodni na 78 naszych rodakach, mieszkańcach Płońska i powiatu płońskiego, Katarzyna Przybylska, kierownik Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska. 

Delegacje z płońskich szkół, w tym klasy mundurowe, przedstawiciele parlamentu, samorządu, lokalnych instytucji, kombatanci oraz mieszkańcy oddali hołd ofiarom bestialsko zamordowanym przez Niemców w styczniu 1945, tuż przed opuszczeniem przez hitlerowców Płońska.

[ZT]20914[/ZT]

- Dziś, 80 lat później, wspominamy ich z dumą i z żalem. Wciąż nie znamy imion wszystkich, którzy zginęli. Tylko połowa z 78 nazwisk została zidentyfikowana, co przypomina nam jak kruche bywają bywają ślady ludzkiego życia w obliczy wojennej pożogi - podkreślała przed pomnikiem pamięci na tzw. Piaskach Katarzyna Przybylska.   

[FOTORELACJA]1417[/FOTORELACJA]

Zespół naszej nieocenionej pracowni wciąż pracuje nad odtworzeniem losów ofiar tej zbrodni. - W ubiegłym roku pracownia wydała kolejny zeszyt ze wspomnieniami dotyczącymi zbrodni na Piaskach. Tym razem jest to relacja wnuka jednego z dwóch braci Wosińskich, zamordowanych w tym miejscu w styczniu 1945 r. Udało nam się również pozyskać kopie kilkudziesięciu teczek pochodzących z niemieckich archiwów z dokumentami dotyczącymi powiatu płońskiego z lat niemieckiej okupacji. Wśród nich znajduje się z teczka z ponad dwustustronicową dokumentacją w języku niemieckim, sporządzoną w latach -70-tych XX w., zawierającą m.in. protokoły z przesłuchań świadków zbrodni - dodaje kierownik PDDMP. 

REKLAMA

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%