Zamknij

Pamięć przezwyciężyła śmierć... Pomnik na cześć porucznika Salamonowicza [FOTO]

08:50, 29.04.2024 Aktualizacja: 09:27, 29.04.2024
Skomentuj Autorem pomnika jest Jan Jaworski-Brach – artysta rzeźbiarz, absolwent ASP w Warszawie. Praca nad rzeźbą zajęła mu pięć miesięcy. W uroczystym odsłonięciu pomnika, który stanął przy głównej alei cmentarnej, wzięli udział m.in. członkowie rodziny porucznika, Komitet Katyński, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej Wojska Polskiego i liczne poczty sztandarowe oraz delegacje [fot.: Łukasz Wielechowski] Autorem pomnika jest Jan Jaworski-Brach – artysta rzeźbiarz, absolwent ASP w Warszawie. Praca nad rzeźbą zajęła mu pięć miesięcy. W uroczystym odsłonięciu pomnika, który stanął przy głównej alei cmentarnej, wzięli udział m.in. członkowie rodziny porucznika, Komitet Katyński, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej Wojska Polskiego i liczne poczty sztandarowe oraz delegacje [fot.: Łukasz Wielechowski]

Na cmentarzu parafialnym w Starej Wronie w gminie Joniec odsłonięto w niedzielę pomnik porucznika Mieczysława Salamonowicza, który w wieku 33 lat zginął z rąk sowietów. - Oddajemy cześć jemu, ale również jego współtowarzyszom broni; oficerom, inteligentom pomordowanym w kaźniach Katynia i innych miejsc  - mówi Michał Salamonowicz, członek rodziny upamiętnionego porucznika. 

Na cmentarzu parafialnym w Starej Wronie odsłonięto pomnik z piaskowca, który powstał z jedynego zachowanego zdjęcia porucznika. Mieczysław Salamonowicz był dziedzicem majątku Nowa Wrona. Był nie tylko oficerem, ale również projektantem dróg. W wojsku odpowiadał za ich rozbudowę. Został zabity w 1940 roku w obozie w Starobielsku. 

Prace nad pomnikiem trwały kilka miesięcy. W jego powstanie włączyła się nie tylko rodzina, ale i członkowie stowarzyszeń przywracających pamięć historyczną.  

Zadanie budowy pomnika zrealizowało Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego. Projekt został zaakceptowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Teresa Marchwicka-Grabowska, wiceprezes wspomnianego Stowarzyszenia mówi: - Naszym celem jest ratowanie lokalnej historii, tej patriotyczno-niepodległościowej. Projekt powstał rok temu. Zaczęliśmy od działań w IPN, otrzymaliśmy wszystkie dokumenty, całą historię ostatnich losów życia porucznika Salamonowicza. Z tym dokumentem dotarliśmy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przyjęto nasz wniosek i zrealizowaliśmy ten projekt. O historii, o tych ludziach musimy pamiętać, wszędzie to akcentować i wspominać. 

[FOTORELACJA]1248[/FOTORELACJA]

- Porucznik Salamonowicz był stopniowo zapominany w naszej rodzinie, przez lokalną społeczność, ale ta pamięć nie umarła w pełni, jednak była zachowana przez najstarszych członków naszej rodziny - przyznaje Michał Salamonowicz. - Mieczysław Salamonowicz był człowiekiem młodym, wykształconym, projektował drogi. Wychowywał się w typowej mazowieckiej rodzinie ziemiańskiej, na uboczu, w ciszy, w wielkim patriotyzmie. Pamięć przezwyciężyła śmierć i tej pomnik przetrwa wieki. Miejmy nadzieję, że to będzie wizytówka i drogowskaz dla przechodniów, by wspomNieli o tych zamordowanych w Katyniu, Starobielsku, na Syberii i w wielu innych sowieckich kaźniach. 

- To bardzo ważny dzień i bardzo ważna uroczystość dla naszej gminy. To wydarzenia to żywa lekcja historii dla następnych pokoleń mieszkańców - stwierdza Marek Czerniakowski, wójt gminy Joniec

Autorem pomnika jest Jan Jaworski-Brach – artysta rzeźbiarz, absolwent ASP w Warszawie. Praca nad rzeźbą zajęła mu pięć miesięcy.  

Od autora: 

„Idea rzeźby koncentruje się na człowieku – młodym, witalnym mężczyźnie. Projektant dróg, oficer wojska polskiego, syn, przyjaciel, ukochany… .

Życie Mieczysława Salamonowicza zostało brutalnie przerwane po trzydziestu trzech latach. 

Plastyczna forma upamiętnienia ma trzy zasadnicze części. Abstrakcyjną - mówiącą o przerwanym wątku. Geometryczne bryły pomnika są ze sobą zestawione na podobieństwo skały rozcinającej nadciągającą falę. Tak jak sowiecka kula przerywająca linię życia Mieczysława. Realistyczną – humanistyczną, skupiającą się na emanującym witalnością popiersiu. Przedstawia sprężystą i raźno patrzącą w przyszłość postać trzydziestotrzyletniego człowieka. Literniczą – napis wykuty na płycie grobu, dwa herby i krzyż mówią o przeszłości leżącego tu człowieka, o historii jego rodziny, powiązaniu z ziemią w której spoczywa. Litery naprowadzają i dopełniają wymowę dwóch pozostałych części. Pomnik wykonano z kamienia naturalnego – piaskowca cergowskiego w kolorze jasnoszarym''. [za info UG w Jońcu]

REKLAMA

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%