Zamknij
REKLAMA

Koncertowy jubileusz w płońskiej szkole muzycznej. Sto lat! [FOTO-VIDEO]

11:54, 01.02.2020 | DT
Skomentuj Melodia ludowa i 'Wyleciał ptaszek" w wykonaniu Zespołu kameralnego PSM I st. w Płońsku w składzie: Maja Włodarska - skrzypce, Alicja Biernatowicz - skrzypce i Antoni Walicki - fortepian [Foto: DT]
REKLAMA

Ostatniego dnia stycznia płońska szkoła muzyczna obchodziła wspólnie z zaproszonymi 35. urodziny. To był koncertowy wieczór poprzedzony licznymi życzeniami, prezentami i gratulacjami, które odbierał Mariusz Wrzesiński, dyrektor placówki przy Płockiej. 

Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Płońsku wypełniła się po brzegi wszak niecodziennie można świętować tak zacny jubileusz. 

- Platon powiedział, że muzyka to dusza wszechświata, skrzydła umysłu, lot wyobraźni i wszelkie życie - te słowa są sentencją działań podejmowanych przez grono pedagogiczne Państwowej Szkoły Muzycznej w Płońsku od 35 lat - mówił, witając gości Mariusz Wrzesiński, dyrektor miejscowej PSM. - Naszym celem jest nie tylko przekazywanie wiedzy i rozwijanie umiejętności muzycznych u młodych ludzi, ale przede wszystkim uwrażliwianie na piękno oraz kształtowanie osobowości naszych uczniów. Efekty kształcenia i wspaniali absolwenci potwierdzają ten fakt - dodawał z dumą, przypominając, że przez te wszyskie lat mury szkoły opuściło ponad 400 absolwentów, z których wielu kontynuowało muzyczną edukcję. 

Początki szkoły sięgają 1979 roku, kiedy w Płońsku otworzono filię ciechanowskiej szkoły muzycznej, na której czele stanał obecny podczas jubileuszu dyrektor Stanisław Stańczak. - On to wszystko zapoczątkował, a my to godnie kontynuujemy - przyznawał Mariusz Wrzesiński. Od 1 września 1984 r. szkoła stała się samodzielną jednostką. Baza lokalowa rozwinęła się znacząco w 1998 roku, kiedy dobudowano salę koncertową. Od września 2012 roku w budynku szkoły ma swoją siedzibę również filia Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku, co umożliwia uczniom kontynuowanie nauki na wyższym szczeblu. 

- 35-lecie to jest już dość duży dorobek, wiele wypuszczonych pokoleń muzyków, którzy powrócili też tutaj do pracy. Jak to zazwyczaj w życiu bywa, jak ktoś się dobrze czuje w swojej szkole to potem do niej wraca i kształci, wychowuje następnych artystów - mówiła Agnieszka Witomska, wizytator z Centrum Edukcja Artystycznej w Warszawie, komplementując dokonania naszej szkoły muzycznej oraz osobę jej dyrektora, który został przez nią uhonorowany z okazji jubileuszu nagrodą indywidualną pierwszego stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. 

Kolejka do składania życzeń i gratulacji dyrektorowi, a tym samym kadrze nauczycielskiej i wychowankom była naprawdę długa. Z ust rodziców uczniów szkoły muzycznej odnotowaliśmy te: ''Dziękujemy za pasję, za poświęcony czas. Jesteście autorytetem dla naszych dzieci, za którym podążają podczas edykacji muzycznej''. 

Z kolei Andrzej Pietrasik w imieniu miejskiego samorządu mówił między innymi: - Celem są młodzi płońszczanie, którzy przychodzą tu pobierać lekcje muzyki i kształtować swoją osobowość. To jest właśnie to, co warto wspierać - składał gratulacje szef ratusza w towarzystwie wiceburmistrz, dyrekcji Miejskiego Centrum Kultury oraz Miejskiej Biblioteki Bublicznej w Płońsku.  

W imieniu samorządu powiatowego dalszych sukcesów i rozwoju życzyła starosta Elżbieta Wiśniewska oraz przewodniczący Rady Powiatu Płońskiego Dariusz Żelasko. Winszowali również obecni na urodzinach wójtowie, komendanci policji i straży pożarnej, prezes Banku Spółdzielczego w Płońsku, nauczyciele płońskich szkół, radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego, przedstawiciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA na terenie Płońska oraz ks. Edmund Makowski, który wpisując się w konwencję wydarzenia, jak to ma w zwyczaju, odśpiewał znany już szerszej publiczności utwór pt.: ''Życzymy, życzymy...".

Mariusz Wrzesiński wręczył okolicznościowe dyplomy nauczycielom PSM, a gościom, którzy wspierają działania szkoły, pamiątkowe statuetki z okazji jubileuszu 35-lecia istnienia placówki. 

Wisienką na torcie były występy artystyczne uczniów i pedagogów szkoły muzycznej. Usłyszeliśmy wszystko to co najlepsze ma ona do zaoferowania. Rozbrzmiał fortepian, klarnet, skrzypce, akordeon, czy puzon. Koncert zakończyła piosenka w wykonaniu Kingi Winczewskiej pt. ''Radosć najpiękniejszych lat" z repertuaru Anny Jantar. Wierzymy, że te najpiękniejsze lata, które dalej będą przynosiły wiele radości i szczęścia, dopiero przed jubilatami :-) Tego życzy Wam redakcja Płońsk w Sieci. 

Więcej zdjęć z piątkowego wydarzenia znajdziecie poniżej. 

(DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

GitarzystkaGitarzystka

0 0

Brawo brawo brawo. I to są pozytywne informacje o naszym mieście. 16:56, 01.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%