Minęły już trzy lata od podpisania przez ratusz, jak dotychczas feralnej umowy na wykonanie dokumentacji projektowej, dotyczącej nowego przeznaczenia wieży ciśnień oraz przebudowy i adaptacji starego dworca PKP. Niestety, procedura ta nie jest wciąż zakończona, a pewnie wielu życzyłoby sobie, aby to miejsce stało się wreszcie atrakcją naszego miasta.
Dwa zabytkowe, o dużej wartości architektonicznej, aczkolwiek niszczejące obiekty: dworcowy budynek i wieża - pozostają nietknięte. Przypomnijmy, głównym zamierzeniem względem tej okolicy pozostaje rewaloryzacja i adaptacja zabytkowego budynku komunalnego, obejmującego lokale mieszkalne po byłym dworcu PKP do funkcji muzeum Ziemi Płońskiej oraz zagospodarowanie terenów przyległych do budynku dworca i wieży ciśnień, m.in. z kawiarnią z ogródkiem. Owa wieża ma być zaadaptowana do funkcji obserwatorium astronomicznego oraz planetarium.
Mieszkańców wykwaterowano już dawno z budynku pamiętającego jeszcze czasy międzywojenne. Latem 2016 roku lokalne media informowały, że czas na wykonanie wartej w sumie ok. 4 mln zł inwestycji upłynie w czerwcu 2018 roku. Jak widać, planowana inwestycja utknęła w martwym punkcie.

- Co do budynku PKP, to chcemy dokończyć na niego dokumentację projektową. Trwa to już trzy lata, ale mamy takiego projektanta jakiego mamy. Gdybyśmy teraz zerwali umowę i znowu ogłosili przetarg, to byłoby dla nas nieopłacalne. Podobna sytuacja jest z wieżą ciśnień. Planujemy pozyskać pozwolenie na budowę - oznajmiała kilka dni temu dziennikarzom Liliana Kraśniewska (na zdjęciu powyżej - red.), wiceburmistrz Płońska, zajmująca się pionem inwestycji.
Anna Piekarczyk, szefowa referatu zajmującego się pozyskiwaniem środków zewnętrznych w UM w Płońsku, dodaje: - Do końca tego roku pojawi się możliwość ubiegania się o dofinansowanie modernizacji dworca PKP do funkcji muzeum i zabytkowej wieży ciśnień do funkcji oberwatorium. Jesteśmy też na pierwszym etapie wnioskowania o środki na stworzenie nowoczesnej biblioteki i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w starym budynku urzędu miejskiego. Został złożony wstępny wniosek, jeśli przejdziemy do kolejnego etapu, trzeba będzie przygotować już kompleksowy wniosek o dofinansowanie.
Astronom 17:21, 18.11.2019
U nas to projekty z grubej rury :) Obserwatorium astronomiczne... Państwo zróbcie podstawy jak należny nim się za astronomię weźmiecie. Zrobić pierwsze małe kroki by ten teren ogarnąć: remont, zagospodarowanie terenu. Doceniam odwagę za pomysł! Płońsk leży w słabo korzystnym miejscu na obserwację. Leży w dole i gromadzi masę sztucznego światła, natomiast w zimę jeden wielki smog. Wszystko to utrudnia znacznie jakość światła które musi dotrzeć do lustra. Pozostaje srebrny glob ;)
Płońszczak21:12, 19.11.2019
Najwyższym punktem widokowym w Płońsku to ul Graniczna k/ trasy 7. Tam powinna powstać wieża widokowa.
Droga władzo21:12, 18.11.2019
A może po prostu podpiszcie umowę z jakimś rzemieślniczym browarem i zróbcie tam nasz Płoński browar. Przypominam że browar w naszym mieście istniał już w XIX wieku i dawniej Płońsk był znany z piwowarstwa. Byłoby to nawiązanie do tradycji a przy okazji ktoś by pracę znalazł. A nie wymyślacie coś na siłę żeby tylko wymyślać.
Plonka08:23, 19.11.2019
PKP stacja - browar rzemieślniczy to nie harnaś na 2 złote. Także o polegających go "tygrysów" byłbym spokojny. Pomysł jak najbardziej dobry.
PKP stacja 21:20, 18.11.2019
haha! Można rzecz ostro! Browar na stacji PKP. Bądźmy dalecy od wizji wampirów oblegających stację szynową za browarem... Taki model działa w "żabce".
Podrożnik14:40, 19.11.2019
A może powalczymy o połączenie kolejowe z Warszawą?
Na pewno byłoby wielu chętnych na dojazdy.
Cichy 16:33, 19.11.2019
Dokładnie masz rację też widzę kolej magnetyczną nad trasą nr. 7 do samej Warszawy.
bez_5214:43, 20.11.2019
Dla pani Burmistrz Kraśniewskiej i dla pana burmistrza Pietrasika sprawa zagospodarowania dawnego dworca kolejowego jest mało atrakcyjna i mało spektakularna. Jej pozytywny finał jest tak odległy w czasie, iż nie mają zamiaru teraz zawracać sobie głowy. Oboje do perfekcji opanowali taki styl działania i pracy który preferuje tylko korzyści własne oraz poklask i uznanie wąskiej grupy klakierów.
Płońsk moje miasto 08:00, 22.11.2019
A dworca PKS wciąż nie ma. Wstyd i hańba.!
Pozostałe komentarze
Obiektywnie18:20, 18.11.2019
Najlepiej to wszystko w mieście zmienić co się ciągle czyta. A może tak opisać to co jest budowane na niespotykaną skalę w mieście. Prawda jest ze wiele jeszcze jest do zrobienia ale nie wszystko naraz.miast pieknieje i szkoda ze nie ma informacji. Celowe czy taka linia.
Redakcja18:43, 18.11.2019
'Obiektywny', polecamy czytać uważnie nasze teksty, z których gros opisuje podejmowane przez Miasto inwestycje. Temat był poruszony na konferencji prasowej przez samych urzędników, i jest ciekawy, warto przypomnieć go Czytelnikom, którzy nie raz i nie dwa pytają, co dalej z dworcem PKP. To już się dowiedzieliśmy, jak mają się sprawy. Ale już doszukiwanie się drugiego dna - celowe, czy taka linia? Bez komentarza.
Obiektywnie 20:07, 18.11.2019
załóż własną egazetę i pisz tak jak należy skoro wiesz lepiej :)
Jaj19:23, 18.11.2019
Ostatni lokator, właściwie lokatorka wyprowadziła się z końcem wakacji. Nie jak napisaliście "dawno temu".
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu plonskwsieci.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Zalew w Nowym Mieście bez strzeżonego kąpieliska
Mgwebe tutej gada do was, woda muti myt dla mudżina bo tam Mgwebe kupa robiła i tera tam nie modżna komponowat se
Mudżinm z Aprika
17:13, 2026-06-25
Płońsk: Kurtyny wodne stanęły w dwóch miejscach
Tyle wody marnować? Gdzie są ekolodzy, gdzie są ekolodzy pytam się?!?!?!!
Klej do asfaltu
16:49, 2026-06-25
Płońsk: Kurtyny wodne stanęły w dwóch miejscach
Oficjalnie oswiadczam- jestem jasnowidzem😁 gdzie mieszkancy beda mogli sie chlodzic kiedy urzad zabramia korzystania z fontanny? Przy urzedzie gdzie urzedasy ustawili chlodzenie dla siebie😁😁 Doslownie plucie mieszkancom w twarz😁 Wy sie usmażcie a car z carewna beda sie chlodzic😁
Ja
13:37, 2026-06-25
Kurs reedukacyjny dla kierowców znacznie podrożał
Ci którzy jeździli bez prawka i za nic mają przepisy dalej będą jeździć i na takie kursy nie chodzą. Ale tym, którzy chcą wyjść na prostą, odzyskać uprawnienia itd. takimi zmianami rzuca się kłody pod nogi. Gdzie tu logika? Po wyborach miało być lepiej. Jest powtórka z rozrywki.
Rozczarowanie
13:08, 2026-06-25