Od 24 czerwca weszły w życie przepisy związane z kursami reedukacyjnymi dla kierowców, którzy stracili uprawnienia za kierowanie autem po spożyciu alkoholu. Wzięcie w nich udziału będzie teraz dość dotkliwe dla portfela zmotoryzowanych.
Przypomnijmy, że kierowca, który stracił prawo jazdy na skutek kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu, aby je odzyskać, musiał przejść obowiązkowy kurs reedukacyjny. Aby wziąć w nim udział delikwent musiał zapłacić 500 zł. Decyzją szefowej resortu zdrowia opłata zostanie podniesiona i to 5 razy – do 2 500 zł.
Powodem takich zmian są względy bezpieczeństwa – ministerstwo chce zniechęcić kierowców do jazdy na podwójnym gazie, bo późniejsze odzyskanie uprawnień będzie wiązać się z całkiem pokaźną kwotą. Pijani kierowcy na polskich drogach to wciąż bardzo istotny problem. Jak przekazuje Komenda Główna Policji w 2025 roku przeprowadzono prawie 18 mln kontroli trzeźwości w skutek których zatrzymano ponad 95 tysięcy kierujących. Byli oni sprawcami 1141 wypadków, w których życie straciły 124 osoby.
Polska jest krajem, w którym przepisy dotyczące pijanych kierowców są jednymi z najbardziej restrykcyjnych w całej Europie. Legalnie możemy prowadzić pojazd do progu 0,19 promila w wydychanym powietrzu. Wyższe wartości są już karane – od 0,2 do 0,5 promila jest traktowane jako wykroczenie (potencjalne kary - grzywna od 2 500 do 30 000 zł, 15 punktów karnych, maksimum 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów, a w skrajnych przypadkach 30 dni aresztu), zaś w przypadku wyniku powyżej 0,5 promila jest to uznane za przestępstwo (potencjalne kary – pozbawienie wolności do 3 lat, 15 punktów karnych, obowiązkowe świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 000 zł do 60 000 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów na maksimum 15 lat).
Jeśli kierowca osiągnie „wynik” powyżej 1,5 promila w wydychanym powietrzu, spowoduje wypadek lub ucieknie z miejsca zdarzenia uruchamiana jest procedura konfiskaty pojazdu.
::news{"type":"see-also","item":"28367"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu plonskwsieci.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Chłodzić, nie kąpać się. Ważny komunikat w sprawie font
wylany, z pisaniem. a przede wszystkim z myśleniem- słabo. Tyle!
Jad
09:27, 2026-06-25
Zalew w Nowym Mieście bez strzeżonego kąpieliska
Przynajmniej wykorzystaliście jakoś swój akwen wodny. W Płońsku do dziś tego nie potrafią.
Kąpielisko jest
09:16, 2026-06-25
Chłodzić, nie kąpać się. Ważny komunikat w sprawie font
Ja przestrzegam przed spożywaniem tej wody, ponieważ łażą w niej różne typy i może być po czyichś nogach albo tyłku, a poza tym jest jeszcze bardziej zchlorowana niż ta w kranie. Ta woda krąży w obiegu zamkniętym!
Nocny Burmajer
00:22, 2026-06-25
Węzeł Przyborowice w ciągu S7 otwarty
Co za *%#)!& włączył te jupitery na stadionie przez które już 6x wyłącza się prąd na mieście?!?!?! Oślepiają jadących od kościoła do ronda na płockiej, nic nie widać *%#)!& jeden z drugin i jeszcze meczu się nie da oglądać ty kundlu!!!
Płońskie *%#)!&
00:07, 2026-06-25