20 października byliśmy świadkami finału projektu pn. „Dom dobrej pamięci – renowacja zabytkowej kamienicy przy ulicy Warszawskiej 2 w Płońsku dla potrzeb muzeum historii dwóch narodów współistniejących w przestrzeni jednego miasta przez blisko pięćset lat”. Otwarciu muzeum, ''Domu pamięci'' towarzyszy wystawa. Jej nazwa - ''Spójrz - przypomnij'' to słowa, które widnieją na odwrocie zdjęcia płońszczanki Chawci Jakubowicz. Twórcy postanowili uczynić je mottem ekspozycji.
Zdjęcie portretowe płońszczanki Chawci Jakubowicz z odręcznymi zapiskami na odwrocie: „Spójrz – przypomnij”. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska MCK w Płońsku ze strony dompamieciplonsk.pl. - Słowa te to punkt wyjścia opowieści budowanej ze skrawków pamięci zbieranych w trakcie pracy nad wystawą i wcześniej, w codziennej pracy dokumentalistek z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska - przekazuje Agata Korba, współautorka koncepcji ''Domu Pamięci'' (na zdjęciu poniżej z prawej).
A już podczas otwarcia wystawy jej koordynatorka dodawała: - To taki maleńki, schowany głos dawnej mieszkanki Płońska i właśnie przede wszystkim o tych mieszkankach, mieszkańcach jest ta wystawa. Oni są głównymi bohaterami, oczywiście oprócz Ben Guriona, dlatego chcieliśmy wyciągnąć te słowa na wierzch i uczynić je naszym hasłem przewodnim.
- Pierwszy raz, kiedy byliśmy w Płońsku, przypomniał mi się cytat Ben Guriona: ''żeby być realistą trzeba uwierzyć w cuda'' i wydawało mi się, że to będzie chyba cud, bo to jest olbrzymia praca merytoryczna i historyczna, a przecież tych obiektów, elementów po żydowskiej społeczności na samym początku nie było wiele, dlatego cieszyło to, że powstał wspaniały, społeczny projekt ''przynieś i pokaż'', czego zwieńczeniem jest to, co tutaj widzimy - podkreślała Natalia Romik, druga ze współautorek idei ''Domu Pamięci'' (na zdjęciu powyżej) - Ten ośrodek jest też taką ideą naprawiania świata, ponieważ ten czas minie, a muzeum, ta scheda będzie na pokolenia. Nigdy więcej wojny, ale też naprawiajmy świat. Wy w Płońsku też ten świat naprawiacie.
[FOTORELACJA]1135[/FOTORELACJA]
- Ten dzień jest spełnieniem wielu planów, marzeń, i efektem dyskusji i rozmów stąd ta stała wystawa - stwierdzał Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska. - Śmiało mogę powiedzieć, że spotykamy się w polsko-żydowskim Płońsku, w mieście dwóch narodów, które od stuleci razem tu żyły, pracowały, handlowały, i którym przyszło wspólnie przeżywać najtrudniejsze momenty dziejowe. Spotykamy się w mieście, którego ziemia wydała wielu wspaniałych obywateli: przedstawicieli nauki, medycyny, czy polityki. W historii Płońska wpisana jest tradycja narodu żydowskiego, pamiętają o tym władze samorządowe i mieszkańcy Płońska - kontynuował. - Wystawa ''Spójrz - przypomnij'' w ''Domu Pamięci'' przedstawia historię społeczności żydowskiej i płońskiej, przedwojenne relacje mieszkańców oraz ich bogate życie społeczne, polityczne i kulturalne. W narrację historyczną, naznaczoną wydarzeniami o znaczeniu ogólnopolskim i światowym, wplecione zostały osobiste historie płońszczan. To przede wszystkim relacje pochodzące ze zbiorów Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie oraz Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie. Ważny głos na wystawie stanowią wspomnienia urodzonego w Płońsku Dawida Ben Guriona, jednego z założycieli i pierwszego premiera państwa Izrael. Chcę podziękować wszystkim osobom, które były zaangażowane w powstanie ''Domu Dobrej Pamięci''.
Wartość inwestycji to ponad 3,3 mln zł, a czego prawie 1,7 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 (środki z budżetu państwa na ten cel to 337 708,44 zł).
[ZT]14157[/ZT]
- Wśród śladów przeszłości jest również te kilkaset lat współistnienia; to są ślady niektóre piękne, niektóre zatarte, niektóre zapomniane, są też ślady tragiczne jak obozy zagłady. Społeczność żydowska ma na trwałe obecność w historii, nie tylko w przeszłości, ale też w kulturze, kulturze kulinarnej, muzycznej, literaturze, właściwie nie ma takiej dziedziny życia, w której nasi bracia i siostry nie pozostawili swoich śladów - podkreślał Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Staramy się to odbudowywać. Samorządy mają tu do odegrania szczególną rolę. Oczywiście są ważne duże inwestycje, duże upamiętnienia, ale ważne są też te ślady blisko nas, w naszych lokalnych wspólnotach. Warto dbać o pamięć tych ludzi, ale też o to, żeby młode pokolenie wiedziało, jak wyglądała przeszłość i kto ją tworzył - dodawał.
Dziś wystawę można zwiedzać do godziny 16, jutro od 14 do 17. Od środy, 25 października ''Dom Pamięci'' zaprasza na ul. Warszawską 2 już w regularnych godzinach otwarcia, tj.: środa - sobota: 11.00 - 16.00/niedziela - wtorek: nieczynne.
WIĘCEJ ZDJĘĆ Z PIĄTKOWEGO WYDARZENIA PONIŻEJ.
Wstyd15:04, 20.10.2023
Wstyd mi za moje miasto że w czasach gdy Izrael morduje Palestyńczyków zrzuca bomby na szpitale pełne dzieci otwiera im się muzea. Czym oni różnią się od Rosjan mordujących Ukraińców. Tym że im wolno okupować i przywłaszczać tereny Palestyny bo mają poparcie USA.
Zażenowanie 16:32, 20.10.2023
budzi odmawianie dobrej pamięci Żydom -mieszkańcom miasta i upamiętnienia ich w otwartym muzeum. Gratulacje dla inicjatorów pomysłu i autorów wystawy. Brawo!
Proponuję17:34, 20.10.2023
Zamiast wypisywać ślepy hejt, proponuję obejrzeć wystawę. Wystawa opowiada o przedwojennym Płońsku, a nie o Izraelu. O Płońsku, w którym mieszkał i Ben Gurion i Jan Walery Jędrzejewicz. Są piękne wspomnienia pana Bartkiewicza, wiele wspomnień z pracowni dokumentacji czytanych przez uczniów płońskich szkół. Serdecznie polecam.
kim trzeba być22:35, 20.10.2023
Aby tak poniżać Polaków? Budować muzea za pieniądze polskich podatników upamiętniające morderców narodu Palestynskiego od 1948 roku całkowicie bezkarnie!
Skoro tak, to może22:38, 20.10.2023
Namówcie Ukraińców, aby budowali takie muzea putinowskim mordercom za własne pieniądze. Bo przecież na wschodzie Ukrainy ruscy mordercy TEŻ są mieszkańcami
Faux pas.22:57, 20.10.2023
A jednak, mimo szacunku dla idei i powstania domu pamięci, jest w tym jakieś faux pas. Żydzi prawdopodobnie sami poczuli zażenowanie, skoro nie dopisali w dniu otwarcia obiektu.
Czy14:53, 21.10.2023
Rozumiesz o czym piszesz? Z jakiego powodu zażenowanie?
Pora08:30, 21.10.2023
mentalnie wyjść poza opłotki! Naprawdę warto!
BRAWO19:14, 21.10.2023
Cztery radiowozy policji straż miejska. tak w piątek był obstawiony rynek i ulica Wspólna w Płońsku a pod komendą przejść pieszemu ciężko było samochody jeżdżą pa chodniku i ścieżce rowerowej łącznie z radiowozami policji . Brawo Płońskie służby. Wszystko dla kilku osób z narodu wybranego widać jak są kochani skoro potrzebują takiej obstawy
Uchodźca00:54, 22.10.2023
W momencie gdy pejsate obezjajce wyrzynają ciapatą większość w Palestynie Pan Pieczarka otwiera z wielką pompą Dom Pamięci, w którym to napisy w jidysz są przed polskimi. Nie wiem czy mam klaskać piętami czy płakać z żalu za utraconym rozumem Wiecznego Burmistrza i Rady Bezradnych Darmozjadów...
A ja wiem06:14, 23.10.2023
Co masz zrobić.Idz do głowy po rozum!
mieszkaniec12:24, 23.10.2023
Po rozum do głowy niech idą ci co sponsorują żydkom muzea , stawiają dziwne pomniki ptaków za 80tyś a mieszkańcom mówią że kasy nie ma na oświetlenie ulic czy lodowisko . Ciekaw jestem ile osób dziennie to muzeum za miesiąc odwiedzi pewnie kilka a koszt utrzymana pewnie kilkadziesiąt tyś miesięcznie .
no nie wiem16:09, 22.10.2023
Otwarte z pompą? Więcej eksponatów przeszłości można znaleźć u Jastrzębia Podolskiego na targu w niedzielę czy w pierwszej losowo wybranej piwnicy w starym budownictwie.
Mosiek Sznycel12:13, 23.10.2023
Czy mogę to wynająć na Bar Micwe dla mojego 8 syna? Ile szekli?
czy ktoś może12:24, 24.10.2023
W kalendarzu sprawdzić kiedy są imieniny tradycyjnego polskiego imienia Chawci?
A ja z innej beczki12:46, 25.10.2023
Zobaczcie Państwo, kto jest na zdjęciach z otwarcia wystawy. Wciąż te same osoby. Urzędnicy, dyrektorzy i nauczyciele ze szkół etc. Czy oni w ogóle kiedyś pracują, czy latają tak od spotkanka do wystawy, od koncertu do pikniku.... A tak naprawdę, to niewielu płońszczan korzysta z przywileju pójścia do kina na koncert, sztukę teatralną, czy inne wydarzenie kulturalne bo wejściówki są dla "swoich".
zzz11:45, 27.10.2023
https://www.youtube.com/watch?v=0myixZxea-E
Polecam obejrzeć 11:53, 27.10.2023
https://www.facebook.com/reel/2352123684970328
21 4
A co ten cały Bengurion zrobił dobrego dla naszego miasta
2 11
A co ty zrobiłeś dobrego?
11 2
Skoro otwiera mu się muzea i celebruje jak jakiegoś super bohatera to pytam czym się zasłużył dla Płońska poza tym że się tu urodził .
5 0
Może osoby dające łapki w duł napiszą czym Bengurion przysłużył się naszemu miastu bo jakoś nigdzie nie mogę znaleźć. Ciekawe czy w Izraelu jest muzeum poświęcone miastu gdzie urodził się ten Bengurion